Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus plase

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de razvan m. » 06 Mar 2018, 18:40

Vin si eu cu o intrebare, pentru Sorin Lazea. Pai daca era asa macel pe Isac, de ce nu le-a facut nimeni nimic praduitorilor ??? Nu era dimensiune minima de 40 cm la stiuca, nu exista limita de 5 kile de peste/pescar ? Unde erau guvernatorul care iubeste stiuca pe hartie sau subordonatii lui, unde era Garda de Mediu, Politia, Jandarmeria etc etc, ca avem o gramada de institutii abilitate ???
Daca n-a fost cine sa aplice legea de pana acum, cine dracu va aplica poezia cu C&R-ul???
Asta e problema, ca degeaba leguiesti ampulea daca ramane doar pe hartie !

Inteleg ca s-au vrut mai multe si ca atata a ramas in urma presiunilor din diverse directii. Dar in forma asta, masura „de protectie a stiucii” e o aiureala, o aberatie care sfideaza bunul simt.

Dar fiind lege o respectam, asa aiurea cum e. Abia astept sa eliberez prima marla in plasa comerciantului ! :lol: :lol: :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de wilddanube » 06 Mar 2018, 19:19

Am citit postarea lui Sorin - NU Sorin Tot - cu Sorin Tot sunt intru totul de acord in ceea ce priveste ultimele sale 2 comentarii

Ai ocazia sa cunosti pe acest topic diverse puncte de vedere ale participantilor la aceasta discutie. Printre ei se afla si detinatori de structuri turistice in Delta. M-am prezentat, am ridicat niste probleme mi-am expus cateva opinii, caut solutii. De ce ?
PENTRU CA MA INTERESEAZA ! Pentru ca din 2001 viata, activitatea, sanatatea si nu in ultimul rand multi dintre prietenii mei sunt in stransa legatura cu Delta Dunarii.

Poate te-a deranjat o postare de-a mea ( pagina 3 topic curent) in care ma refer la spiritul concursurilor de pescuit. Sau poate nu....

Nu cred ca pe acest topic a fost injurat Malin Musatescu.
Nu cred ca cei, printre care ma numar si eu, ce retinem peste ne putem numi " sacosari" si intr-un viitor nu foarte indepartat pusi la zid si "marcati"
Acest topic este plin de contraargumente la postarea ta Sorin. Nu stiu daca este relevant dar subsemnatul nu a mai mancat icre de stiuca ( din alea de decembrie ) de vreo 12 ani.

Sunt multe aspecte din postarea lui Sorin pe care le-am observat si eu de-a lungul timpului. Sorin da exemplu Ebru. Il intreb pe Sorin daca pe Ebru se practica pescuitul comercial. NOI DESPRE ASTA VORBIM AICI.

Dar intr-o privinta ai mare dreptate si acum citez .... Pt ca in opinia mea proprietarii de pensiuni , asociatiile turistice si de pescuit , sunt forta capabila....... Am incheiat citatul DA , IMPREUNA CU FIECARE DINTRE NOI PESCARII SPORTIVI

Cred ca acesta este rostul acestui forum.
www.wilddanube.ro

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16151
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de adrian99 » 06 Mar 2018, 19:27

razvane,asta spuneam si eu:avem legi dar nu aare cine sa le aplice.degeaba impui masuri daca in Delta Dunari controalele se fac o data pe saptamana in limita unei cote(mici de benzina).la afel va fi si acum:cine va face controale,pe ce zone...?sa-mi spuneti mie cine ii va controla pe "smecherii"cu barci si moatoare de 100de cai,troite de aur la gat si arma in barca...sa fim seriosi...nu se va face nimic..

lazea,in Balaton s-a interzis pescuitul industrial,iar cei cu lanseta pot retine 2 pesti din speciile prezente.si crede-ma i-am vazut,faca asta duc peste acasa(si aici ma refer la unguri nu turisti straini).iar pensiunile din jurul Balatonului prospera avand destui turisti.

revenind la Delta noastra in una din postarile anterioare cristi(wilddanube)a explicat de unde provine cea mai mare parte a pestelui cu care sunt serviti clientii mult hulitelor pensiuni:din import... :shock: (crap congelat din Canada,somn de pe Ebro si Po de la prietenii "romanasi")...

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de rine » 07 Mar 2018, 10:04

Restricții și interdicții.
Dar nu pentru toți.
Cum naiba vine asta?
Ca închiderea drumului pe Valea Prahovei când e aglomerat?
Bune soluții.
Salvatoare.
Dar un program de repopulări se poate?
CA LA ALȚII !
Eu n-am auzit nici măcar zvonuri.
Sau e degeaba ca ajunge pestele pe tarabe?
Dimensiuni minime?
Mănâncă toată lumea.
Și sacosarii și credincioșii.
Mergeți cu ruleta in piețele de pește mai ales în preajma Floriilor unde scrie clar: captură, proveniență .
Cică natura o să-și revină singura.
Aiurea! poate sa dureze zeci de ani.
Și în condițiile actuale de exploatare ,niciodată.
Că nu poate tine pasul .
Părerea mea e că, trebuie sa mai vii cu ceva in spatele acestei măsuri .
Altfel e doar așa...sa arat că inca mai pot ceva,ceva :lol:

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de oby 1 » 07 Mar 2018, 15:51

Si asta cu dimensiunea minima"De la vârful votului la baza cozii"creează interpretări
Pune 50cm ÎNTRE EXTREMITĂȚI si mai scapa niște marle(ca despre ele e vorba in propoziție,dar si la celelalte specii ar trebui modificate)
...si scos chinezu,poate si carasul, de la dimensiuni minime

goodmans
senior
senior
Mesaje: 499
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de goodmans » 07 Mar 2018, 16:12

O mare prostie asta cu dimensiunea minima la pestele retinut si este una din regulile care au contribuit la disparitia pestelui.
In alte tari,cu apa calda,printre care si SUA,se tin cursuri pentru pescuit(multe din ele,probabil,in vederea obtinerii permisului de pescuit) si se mentioneaza foarte clar in privinta salaului de exemplu,sa se consume pesti intre 1 si 1.5kg bucata.
Deci aia au si o limita superioara pentru ca sint constienti ca pestii maturi sint capabili de reproducere.Cu cat mai mari cu atat mai protejati.
Practic pentru o perioada de 3 ani de acum inainte,este mai rentabil sa retii azi 3 salai de 1-1.5kg adica sub 3 ani si care nu sint inca reproducatori,si sa eliberezi una sau mai multe bucati peste 2-3kg.Asta te asigura ca in urmatorii 3 ani ai puiet,daca faci pe dos,si eliberezii pe aia sub 40cm dar opresti pe aia mari...in urmatorii 2-3 ani pana se maturizeaza tineretul asta sub 40cm,nu mai ai puiet in balta.

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de wilddanube » 07 Mar 2018, 16:29

In afara subiectului dar de mentionat.
Multi dintre voi stiti unde ma gasiti in Delta. In acel loc acum 17 ani se prindea bine de tot crap, salau, si mai ales somn. Praguri cu o adancime la al doilea de 8-10 metri. "fund tare ". Acum - mal (noroi), mult mal cu i din a. Adancime maxima 1,5 metri. Pescuitul SPORTIV este interzis PE TOATE BUCLELE DE PE SFANTU`. Zona de crutare.
In 2016 am vazut decolmatari pe la mine prin zona ( s-au vazut rezultate pozitive la pescuit anul urmator ). In 2017 a fost pauza TOTALA.
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de Sorin » 08 Mar 2018, 00:51

sorin tot scrie:Sorin, mai este o categorie (in care sunt eu) ce nu e de acord cu măsura luată de Mălin şi pe care tu ai uitat-o (inadmisibil după părerea mea) - pescarul legal. Şi a devenit deja obişnuiţă să nu vorbească nimeni de categoria asta. Inadmisibil!!! Categoria asta despre care vorbesc eu e revoltată pentru că: nu e luată în calcul, e asociată impardonabil (!) cu sacoşarii şi nu concepe ca asanarea Deltei să înceapă cu ea. Dacã se începe cu ea şi e respiro pentru stiuca în DD să fie în primul rând respiro pentru cei care o sodomizeaza cel mai tare!!! Ce spune logica ta impecabilă despre treaba asta?
Sorin tot , sa stii ca o opinie e o opinie cu care poti fi de acord sau nu....daca iti face placere poti argumenta si dezbate ....inadmisibil e ca tu te situezi deasupra ei cu un aer patronal pe care ti-l arogi singur ...si ma iei la pret de 3 semne de exclamare si lipsa de logica....da un rewind la ce ai facut ca ai iesit de pe drum si alergi prin miriste

ratezi exact esentialul...pt ca pe tine nu te preocupa protectia stiucii ...pe tine te roade de ce tu pescar legal trebuie sa eliberezzi inaintea altora....
Chestia asta de la unul ca tine care te doresti formator de opinie mi se pare INADMISIBILA....

Am scris fix din postura pescarului legal ...de fapt mai mult ....a unuia care nu a mai retinut vreo stiuca de foarte multi ani...si pt care atunci cand elibereaza o stiuca se gandesta ca ii da o sansa ....nu ca ii da drumul in plasa altuia....braconier sau comercial....

avem asa putina stiuca ....de fapt vagi urme ...incat prima masura e sa nu se mai retina ....nu mai e de unde ...nu mai conteaza cine incepe si cum

Pastravul pe lac e istorie.....hacuit de braconieri si pescari ....care s-au intrecut care il extermina mai repede ...primavara la dezghet ca e mai grupat ....mai tine cuiva de cald care dintre ei nu s-a oprit la timp?....
stiuca nu se simte nici ea prea bine.....ce e mai important ? cine incepe ?....sau sa inceapa?

Retinerea de peste se face atunci cand fondul de peste permite regenerarea lui .....nu mi se pare ca e cazul la stiuca....deocamdata
intr-o tara unde legea nu se aplica si controalele sunt rare a lasa o portita legala de retinere a pestelui este egal cu exterminarea....
Exemplele sunt numeroase ....si nu se rezuma doar la ape publice ...ia vedeti topicul cu Chiroiu 4 ...unde e stiuca ??...ca se retinea doar 3 kg pe zi
isi imagineaza cineva la momentul actual vreun control in DD cu cantarul sa vada daca ai 5 kg ..si cu rigla sa masoare distanta dintre bot si arful sau baza cozii ?...e hilar ...

Te ..va...ne.....deranjeaza ca masura se aplica doar tugulanilor si nu si pescarilor comerciali? perfect ...trebuie facut ceva
un alt guerantor a incercat interzzicerea pescutului comercial al stiucii in delta DD si nu a reusit ....a durat vreo luna doua si i-au dat probabil baietii iute peste cap ca a visat urat ....
si atunci nu e clar ca nu poate ? ....cine sa faca curatenia ?...de la cine o asteptam?
madam viorica vasilica cu figura ei de impartit saratezele si plina de ingrijorarea caderii indicelui Dow Jones?...
intr-o tara in care statul de drept se clatina , lumea iese pe strazi ca li se baga mana in buzunare ....asteptam ca cineva sa se preocupe de stiuca??

posesorii de pensiuni in DD , importatorii de scule de pescuit si asociatiile de pescut sunt cei care trebuie sa se coreleze in interese si sa infrunte mafia si braconajul
au puterea si pot sa faca lobbyul unde trebuie .....
sa se respecte in primul rand legea si dosarele de braconaj ajunse in justititie sa nu mai fie declasate pe motiv ca nu exista pericol public ( sub obladuirea mafiei pestelui interesata).

Altii au putut ...orice tara din jurul nostru are mai mult peste decat noi
si asta si pt ca la noi .....e mai bine sa iei tu acasa ca daca ii dai drumu sigur o iau altii....iar la sf rezultatul va fi clar :zero peste...sau prin atlase
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16151
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de adrian99 » 08 Mar 2018, 09:07

intr-o tara in care statul de drept se clatina , lumea iese pe strazi ca li se baga mana in buzunare ....asteptam ca cineva sa se preocupe de stiuca??


sorine,aici nu pot decat sa-ti dau dreptate...din pacate :(

referitor la chiroiu4...n-ai dreptate.balta a fost distrusa(aproape total) in urma plausuirii...
iar daca nu ma crezi pe mine care am cate sute de partide acolo...

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4615
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Pescuit sportiv c&r la stiuca in Delta Dunarii versus pl

Mesaj de vali stratonov » 08 Mar 2018, 14:24

Bravo Lazea...sunt 100% in asentimentul tau.
Ca se poate mai mult si chiar e loc de mai mult si mai bine...e LIMPEDE.
Repet ce am spus la "inscaunarea" guvernatorului MMalin ...fara sprijin politic clar si sustinut treaba cu pescuitul industrial
va fi o nuca prea mare si prea tare pt Malin.
Eu am incredere in bunele intentii ale lui Malin si sper ca in curind sa poata sa faca mai mult...
nu numai pt DD ci pt pescuitul in general.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Scrie răspuns