Gostilele

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
stefan romascanu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 08 Oct 2004, 16:59
Localitate: bucuresti

Mesaj de stefan romascanu » 13 Oct 2004, 14:35

personal nu am folosit niciodata un sonar, dar petrecand 6 ani de zile in state am bagat de seama ca se folosesc in pescuitul pe ocean sau pe lacuri mault mai mari decat gostilele (TAHOE). in orice caz, ma consider un pescar destul de sportiv - nu putine au fost datile cand nu am pastrat nimic din ce am prins. asa ca mi se pare corect sa dau totusi sanse pestelui sa nu fie prins. de asemenea i-mi place sa ma bazez pe instinct atunci cand i-mi aleg locul de pescuit; satisfactia e alta atunci cand a o captura de exceptie.
fane

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 13 Oct 2004, 14:42

crede-ma ce-ti spun ca-ti foloseste doar ca sa obtii oarece informatii despre locul de pescuit
nu ai nici o garantie ca acolo este peste, ca este pestele pe care il cauti si nici nu-ti prinde pestele
pur si simplu gasesti mai repede un prag, un bolovan, o tufa scufundata
atata tot, si nimic mai mult,
ceea ce-ti scuteste timp sa le cauti, atata tot
castigi timp
nu minimizezi cu nimic sansele pestelui
daca-ti spune un prieten: vezi ca la 100 m de casa rosie, la 30 m in larg sunt niste gropi, ai devenit brusc nesportiv ?
sonarul este prietenul care iti spune informatiile

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 13 Oct 2004, 14:46

ahah, duminica da... pai domnu' fane inseamna ca am avut contact vizual heheheh io rideam in barba de voi ca nu prindeti nimica si voi va zgiiati la mine ca ce bine ma descurc cu barca... :lol: :lol: :lol:
pai si cind am venit si v-am intrebat, a mers dom'ne ceva? voi de ce atzi zis nu merge domnu, nimica n-am luat...? 'ai?
hmmm

ceea ce parea o conducta suspendata chiar asta era, am fost cu barca aproape de ea, am dat si cu twisteru in ea de vreo doua ori, accidental, a teava suna, e solida si ok!

intrebi "de unde as putea face rost" referindu-te la barca banuiesc, nu la bani...hehehe

depinde ce vrei, in mod normal e mai ieftina de atita, de exemplu io am luat una bestway 300, tine 160kg, e de doua persoane si un copil dar am loc cu toate cele numai eu in ea. am avea loc doi dar chinuiti - prefer mai mult loc; prietenu iogen are una 400, e mica diferenta si nu vreau sa stau dupa el...
uite si barca lui dan pe site are si motor e ca lumea... nu stiu cit ii ia s-o umfle?
sa iti iei vislele cele mai scumpe, sa nu te ieftinesti la faina ca iogen...
deasemenea, pompa sa fie ca lumea, mare si solida, cu doua cai, sa nu stai pe mal pin la 9...
exista pompe electrice - astea-s bune in special la dezumflat, n-am nimerit una buna, s-a stricat dupa vreo 4 folosiri s-a rupt ceva in ea...

cauta la sel gros si la metro, ce satz mai zic?
hmmm, ma intereseaza si o sa deschid un topic cu barca, prea e importanta zic io...

caaron
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 15 Mai 2004, 15:58

Mesaj de caaron » 13 Oct 2004, 19:57

Fratilor asa ma incearca un sentiment ciudat cand se vb despre balta asta. Sincer sa fiu acu un an sau doi nui mai dadeam nici o sansa sa intre din nou in atentia pescarilor. Se pare ca m-am inselat...
Stiu balta asta ca in palma, dinainte sa fie inundata..deci locurile ar cam fi urmatoarele: teava de care vb era un fel de pod pe care sa traversa de pe o parte pe alta, cu alte cuvinte sub ea e un canal (adanc 2-3 m , lat 5-7 m) , locul cel mai adanc al baltii in dreptul tevilor. Inaintea tevii, paralel cu tevile de petrol de la suprafata, e un drum pe care se putea circula cu masina, pietruit oarecum , deci platou. In fata chestiei de beton, nu chiar aia de sub tevi, ci aia din dreapta ei, e o mare groapa, unde acu vreo 5 ani unchiul meu zapacea bibanii supraponderali. La vreo 15-20 m in fata de groapa asta incepe albia secundara a vechii balti. In stanga tevilor de la suprafata, chiar la baza picioarelor , adica pe langa drumul de care am zis mai devreme , este iarasi prag, adica fosta albie, numai ca acolo era plin de stuf. In capatul tevilor,opus satului, in stanga vreo 50-70 de m este o livada scufundata pana la vreo 10-15 m in apa. In leg cu albia, sa stiti ca este mai aproape de malul cu satul pana la tevi, la tevi merge paralel cu picioarele lor si trece pe sub ele pe la teava suspendata despre care se va spuneam. Deci de la tevi incolo practic merge pe sub malul opus satului.
Loc super bun de salau e in schimb la Valea Boierului (intrebati localnicii), pe coltul mai inalt dinspre sat, ala cu pamant galben. Acolo chiar in fata sunt praguri succesive, apa adanca, pamant galben tare. Acolo am luat intotdeauna salau de pe mal (de fapt cam singurul loc bun de pe mal). In dreapta pe mal, la vreo 50 de m de coltul despre care vb e o vie scufundata (am impresia ca si acum pe mal in se mai planteaza vie, deci ar trebui sa fie in continuarea ei in apa). Loc super bun pt biban si salau.
Fir intins si sper ca balta asta sa primeasca din nou ce e al ei, adica partea leului!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 13 Oct 2004, 21:11

Caaron, sa fii iubit!

Si cand o fi sa ne duci cu barca, sa na lasi putin sa dam pe la praguri, dupa salau!

Ne luam si batul, sau numai un pumn de jiguri? :lol: :lol: :lol:

stefan romascanu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 08 Oct 2004, 16:59
Localitate: bucuresti

Mesaj de stefan romascanu » 15 Oct 2004, 23:23

merge cineva maine la gostilele? daca da, poate ne vedem pe acolo. am rezervat doua barci, dar fiind doar 3 insi, s-ar putea sa folosim doar una.
fane

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 18 Oct 2004, 09:38

am inteles ca au fost mai multi forumisti pe gostilele week-end-ul asta
cum a mers baieti ?

iliuta goean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 153
Membru din: 25 Feb 2004, 19:20
Localitate: Bucuresti

Mesaj de iliuta goean » 18 Oct 2004, 10:17

multumitor,

am fost cu sotia si cu 2 preteni, unul a mai pescuit de cateva ori iar altul pescuia pt prima data in viata lui.
eu am luat 4 salai intre 1si 2,2 kg, sotia 3 intre 1si 2,7 kg, un amic 2 de 1-1,5 kg iar incepatorul a avut un drill interesant dar nu am vazut pestele, omul inca nu invatase sa intepe.

in plus au mai fost multi strapi de 2-400g si cativa bibani + 2 drilluri de crapi unul destul de mare pe care l-am scapat in mal.

am pescuit in zona barajului, la calugarul scufundat si sub sat pe rape. nu am mai gasit barci si am dat numai de pe mal.

stefan romascanu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 08 Oct 2004, 16:59
Localitate: bucuresti

Mesaj de stefan romascanu » 18 Oct 2004, 12:48

m-am tinut de cuvant si sambata dimineata am fost pe gostilele. se pare ca a fost o zi slabutza de dat din barca. noi am luat cativa bibani dat nici un salau. unul din tovarasi a scapat o stiuca frumoasa la 1 metri de barca. altii din jurul nostru au luat cate un salau sau 2. data viitoare dam de pe mal ca am avut mai mult succes asa.
domnule goean, cum se ajunge la zona barajului?
fane

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 18 Oct 2004, 13:42

pai tu pe unde te duci la gostilele ?
daca mergi pe drumul national spre constanta, in fundulea faci stanga, si mergi pana ajungi pe barajul de la gostilele
drumul trece pe barj, gostilele este in stanga ( amonte ), darvari este in dreapta ( aval )

Scrie răspuns