Gostilele

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 10 Oct 2004, 12:52

Vreun rapitor,ceva?
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Mshad
veteran
veteran
Mesaje: 1108
Membru din: 14 Mai 2004, 22:03

Mesaj de Mshad » 10 Oct 2004, 12:56

Despre salau e vorba :D

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 10 Oct 2004, 13:28

La ce ati luat salaul?Cum era vremea?
Michael va recomanda Regulamentul forumului

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 11 Oct 2004, 09:24

Cate barci sunt de inchiriat? Am inteles ca e 300000 balta, barca e in pret?

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 11 Oct 2004, 10:09

cum se ajunge: iesirea din bucuresti spre calarasi, intri in fundulea si apare un indicator stinga spre mariutza. faci stinga conform cu indicatia si urmezi drumul de asfalt (la un moment dat coboara si urca o vale) si tot asa pe drumu' asta pina la o raspintie - in dreapta ajungi la cabana, in stinga continui, treci printr-un sat si la iesirea din sat la dreapta pe un drum de pamint piiiina la balta. atentie sa nu scapi drumu ca e greu de vazut pe intuneric, mergi mai incet. continui pe mal pina unde vrei.

eu am fost ieri (duminica) cu barca mea, la 7:15 am intrat la tzeava suspendata, m-am bagat in stufaris vis a vis, cam la 10 minute am luat o mirlita, cam 800g, la shad rap, dupa care in urmatoarele 4 ore nu a mai vrut niciuna nimica :(
si i-am dat sa aleaga din toata trusa, voblere si rotative, mari si mici, incete rapide, jos sus, in fata in spate, in mal in larg...
nici bibanu nu s-a dat, la aglia 0 si 00...
pina la urma m-am dus sa caut albia veche la salau.
aici am dat cu twister alb/negru cu jig mai greu, mi-am dat seama de albie dupa frecventa agatarilor, e mai aproape de malul cu satul decit de "centru" cel putin la teava, acolo unde am dat eu...
cu twisterul "tiriit" pe fund am luat un salau putin peste kilogram, dupa ce a urcat si el in juvelnic iar nu s-a mai angajat niciunul.
asta cu toate ca zona e foarte "agatzacioasa" si te-ai fi asteptat sa mai atace...
asa ca pe la 14:30 am plecat acasa cu doi pesti. am platit 300.000, barca s-ar fi platit separat dar am inteles ca trebuie sa o rezervi nu stiu cum... si ca poti risca sa nu mai aibe barci... oricum, la visle, fara motor, de la cabana de unde se inchiriaza pina la locul asta de care zic eu, trebuie sa fii sportiv tare. (sau sa ai motor hehehe)
de pe mal e total nesigur, am vazut o multime de domni care dadeau la stationar/bucatica, multi nu prinsesera nimic, citiva incercau la twister, la sfirsitul zilei cite un strapazan la vreo trei pescari...
acum sunt destul de indoit asa, nu pot concluziona cum este balta asta, ma frapeaza destul de tare faptul ca nu a atacat stiuca cum as fi vrut eu, nu m-as fi mutat la salau deloc, numai sa fi avut ceva trasaturi... mshad, n-ai pierdut nimica, frate... sunt in cautare de balta dedicata de stiuca deci...
de fapt a fost o zi placuta si m-am simtit bine. lipsa de activitate o pun pe seama modificarii de presiune - ia uite cum e azi afara... brrrrr

stefan romascanu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 08 Oct 2004, 16:59
Localitate: bucuresti

am nimerit-o

Mesaj de stefan romascanu » 12 Oct 2004, 18:23

va multumesc pentru raspuns.
dupa ce am pus mesajul pe net am vorbit cu cineva care m-a lamurit cum se ajunge asa ca duminica am fost si noi la Gostilele. desi ne-am invartit un pic ca sa gasim locul, pana la urma s-a dovedit sa fie o balta foarte buna de rapitor. dand de pe mal am luat intai 4 bibani cam de-o palma la rotativa si apoi am schimbat cu shad si am mai luat 2 salai pe la un kg, unul pe la 1,3 kg si o martilta tot cam asa. am si pierdut o montura - era sa prind unul MARE dar dupa ce a facut ZZZT, ZZZT de doua ori a plecat cu ea in gura. am apucat doar sa-i vad capatana - asa ca sa ma zgarii pe ochi. tovarasul cu care am fost a luat si el o marlita la twister; dar asta dupa ce s-a plictisit dand dupa pesti din aia fara dinti :wink: altii care dadeau langa noi au luat vreo 12 bucati. singurul lucru care a fost o surpriza neplacuta a fost ca pe seara nu a mai muscat de loc. vreau sa merg si weekendul viitor dar as vrea sa fac rost de o barca. am inteles ca tariful pentru inchiriat e 300000 pe zi . au si barci cu motor sau o sa am febra musculara de la dat la vasle? mai este cineva amator sa mearga?
fane

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 13 Oct 2004, 11:22

bravo domnule, mai exact unde ati stat? sigur era gostilele?

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 13 Oct 2004, 12:49

Ciudat, in general nu merge decat din barca. De, locurile. Eu as fi amator sa merg, duminica poate. Barcile nu au motor, dar ne descurcam. Fara sonar insa nu as merge - doar nu o sa ar ditamai balta...

stefan romascanu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 08 Oct 2004, 16:59
Localitate: bucuresti

Mesaj de stefan romascanu » 13 Oct 2004, 14:16

am stat un pic mai sus de ceea ce parea sa fie o conducta suspendata ce traversa lacul, pe partea fara stuf. as fi vrut sa ajung pe partea cu stuf dar nu era drum de acces. apropo de sonar - nu au nici un haz; e ca si cum ai da in crescatorie - sigur prinzi ceva.
ma batea gandul sa-mi cumpar o barca pana sambata. am auzit ca avea unele in metro destul de ieftine. nu as vrea sa dau mai mult de 4000000. mai stie cineva de unde as putea face rost?
fane

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 13 Oct 2004, 14:22

stefane,

scuza-ma ca ma bag in discutie, dar ai folosit vreodata un sonar ?
si daca ai folosit, asa s-a intamplat, l-ai spart adica ?

Scrie răspuns