ITINERAR Vidra-Oasa

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 07 Aug 2007, 21:20

Lacul este Oasa (se vad si cateva pensiuni), iar portiunile de drum din foto sunt autostrada pe langa ce este in realitate!!!

musKloiu
veteran
veteran
Mesaje: 1005
Membru din: 11 Apr 2005, 23:08
Localitate: Kpitala

Mesaj de musKloiu » 08 Aug 2007, 00:13

Superbe pozele cu lacul.
Ce poate fi mai trist decat mediocritatea in viciu....

Avatar utilizator
shoricelu
junior
junior
Mesaje: 79
Membru din: 20 Feb 2005, 15:49
Localitate: Severin
Contact:

oasa

Mesaj de shoricelu » 08 Aug 2007, 08:02

vanatoruledepesti :)
da' chiar asa! cat de rau poate sa fie drumul ala daca lacul e atat de frumos??? Ai urcat de curand la lacul Valea lui Iovan? (de la Herculane in sus, al doilea lac). Ma gandesc asa.... ce dumnezeu sa aibe drumul ala sa nu poti trece cu un logan, viteza I, cu grija ?:))) N-ar fi prima si nici ultima data cand ma intalnesc cu saua de fagi si soferul imi face semn ca nu-s pe treaba mea + inchinaciunea de rigoare..... CHIAR NU SE POATE???? ;)

Avatar utilizator
SorinM13
senior
senior
Mesaje: 477
Membru din: 13 Feb 2007, 13:18
Localitate: Sibiu

Mesaj de SorinM13 » 09 Aug 2007, 08:16

pt.vanatorul: Nu stiu pe unde ai apucat-o la intoarcere dar din cate povestesti cred ca acel canton este Rozdesti. O harta a muntilor Cindrel in detaliu am dar este in format un pic mai mare de un A3.Cand o sa reusesc sa o scanez undeva pt ca nu am decat un scanner a4 o sa v-o pun la dispozitie.Pana a atunci scanez o bucata din harta cu portiunea oasa-rozdesti-paltinis etc dar pentru asta dati-mi o adresa de e-mail unde sa o trimit pt. ca nu stiu cum sa o poztez.

Avatar utilizator
petre - BerTi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 111
Membru din: 13 Mai 2005, 17:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de petre - BerTi » 09 Aug 2007, 11:19

vanatoruldepesti scrie:Lacul este Oasa (se vad si cateva pensiuni), iar portiunile de drum din foto sunt autostrada pe langa ce este in realitate!!!
Ce se vede in poza nu sunt pensiuni, sunt niste cantoane si cabane ale romsilva cu circuit inchis.

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 10 Aug 2007, 12:36

ptr. petre-BERTI: cabanele erau cam toate vosite in verde.... s-ar putea sa ai dreptate. Erau pozitionate cam sus, fata de drum si nu am vazut foarte bine, insa sigur sunt si pensiuni. La una dintre, destul de mare, ele am baut o cafea. Am si o poza facuta in fata ei. Chiar si la cele din poza am vazut multe masini parcate in fata lor cu numere din toate colturile tarii.
ptr. shoricelu: la sfarsitul saptamanii trecute am fost acolo, pentru 3 zile. A plouat foarte, foarte rau, a fost chiat furtuna si apele de pe versanti au patruns printre pomii taiati, au format niste adevarate rauri si au facut santuri adanci si late in drum. Unde nu s-a intamplat asa au adus "muntii de pamant negru care s-a transformat in namol.
ptr. kingfisher: parca Rozdesti ii spunea... Eu l-am rugat pe andrei ovidiu sa puna pozele ptr. ca nu am stiut cum sa fac 8)

Avatar utilizator
shoricelu
junior
junior
Mesaje: 79
Membru din: 20 Feb 2005, 15:49
Localitate: Severin
Contact:

vidra-oasa

Mesaj de shoricelu » 10 Aug 2007, 13:24

Vorba lu' Pacino in "Scent of a Woman": "uuuu-ha!". De bagat tot ma bag, sa vad cat ii dracu de negru :P Acuma na...ca m-oi intoarce din drum..deh, nu pot de gura gagica-mii, ca am pleca cu oltcitu! Si cu ala sigur faceam fatza ;) Multam fain de toate, vanatoruledepesti:)

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Mesaj de MAYER_MARYUS » 04 Aug 2008, 09:29

am ajuns la oasa pe la obarsia lotrului, drumul este destul de rau dar m-am riscat cu o masina cu garda de 13,5cm!!! si nu am atins-o deloc ...
deci se poate dar tre sa stii pe unde iti calca rotile ...
ce e drept la cabana erau decat jeep-uri si muulte ktm-uri :D
la cabana oasa este un peisaj demnential parca rupt dintr-o carte de povesti, merita sa faci 25 de km in 3-4 ore pt un astfel de peisaj:)

am dat si la spining cu ceva voblere dar nu a vrut deloc.. stau sa ma intreb unde am gresit ce ar mai fi trebuit sa incerc la pastrav?

Avatar utilizator
SorinM13
senior
senior
Mesaje: 477
Membru din: 13 Feb 2007, 13:18
Localitate: Sibiu

Mesaj de SorinM13 » 04 Aug 2008, 16:21

Oasa e un lac tare ciudat. Fiind mare ca si intindere are si el locurile lui secrete pe care ori ai mult timp si rabdare sa le gasesti ori mergi cu cineva care le stie. Nu cred ca este acel pescar care a prins "bine " de fiecare data la Oasa.

salete
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 11 Iul 2006, 20:29
Localitate: Timisoara

Mesaj de salete » 05 Aug 2008, 17:02

Imi spuneti va rog, ati ajuns cumva anu asta la Lacul lui Iovan? Se poate ajunge cu Dacia? Se prinde si peste? :) Multumesc anticipat

Scrie răspuns