Barajul de la Gura Lotrului - Valcea

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Barajul de la Gura Lotrului - Valcea

Mesaj de vanatoruldepesti » 23 Mai 2007, 12:39

Barajul de la Gura Lotrului - Valcea a fost una dintre cele mai bune zone de pescuit la rapitor de pe toata portiunea Oltului ce traverseaza judetul. Anul trecut, cei 10km de Olt dintre barajele Turnu si Lotru au fost vaduviti de protectia piscicola, intraga cantitate de apa fiind deversata, daca pot sa ma exprim astfel, prin ridicarea stavilarelor de la Turnu. Practic, incaltat in pantofi de lac puteai sa treci Oltul de pe un mal pe celalat fara sa te uzi. Pentru a nu exagera, in barajul de la turnu a mai ramas o lingura de apa, insa refuz sa cred ca pestele de pe o distanta de 10km s-a adapostit acolo. S-a procedat la secarea Oltului intre cele doua baraje de doua ori in interval de numai doua luni. Daca in anii anteriori imi faceam o mica placre si prindeam cativa clenuti, salai si stiuci acolo, anul acesta am prin 7 pesti in aproximativ 30 de partide de pescuit. Deoarece pescuiesc la Lotru, cum ii spunem noi, valcenii, de mai bine de 15 ani, cunosc toti pescarii din acea zona, atat pe localnici, cat si pe cei din Ramnic. Nici macar obletarii si cei care pescuiesc la ghibort nu mai prind nimic. Nimeni dintre cei obligati sa protejeze populatia piscicola nu vorbeste despre repopulari. Ca un fapt divers, posibil sa ma insel, cred ca lipsa pestilor, sau a unor anumite specii de pesti a condus la aparitia unor miliarde de ganganii cu multe picioare pe malurile Oltului, imediat sub barajul de la Lotru. Am trimis la un laborator de la Apele Romane o proba de apa si cateva ganganii, dar nu am pana acum nici un raspuns.
Cu toate ca am sentimentul ca am scris aceste randuri in van, iar primul instinct a fost de a nu accesa butonul "trimite" si a sterge cele scrise mai sus, am expus aceasta stare de fapt pentru a face cunoscut celor ce iubesc pescuitul si inteleg natura catastrofa ecologica de pe Valea Oltului.[/b]

Avatar utilizator
catalin petrescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 23 Mai 2007, 09:39
Localitate: matrix

Mesaj de catalin petrescu » 27 Mai 2007, 17:39

Nasol sa aud asta. Am inteles de la cineva saptamana trecuta ca au golit pentru ca erau in cautarea cuiva inecat. E adevarat?

pilula
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 233
Membru din: 23 Sep 2005, 00:30
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de pilula » 27 Mai 2007, 22:15

Depinde cand spui tu ca au golit.........dar intr-adevar au golit anul trecut ....motivele..nu le stiu exact :?
Pilly

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 28 Mai 2007, 17:44

Imagine

Imagine

cam asta s-a intamplat anul trecut Vanatorule si cu amendamentul ca sub baraj la Lotru s-a nivelat cu buldozerul,dar asta ai vazut-o si o stii si tu bine ca doar ai facut ceva iesiri acolo .......... :wink:

poate Dan Craciun te lamureste mai bine cu ce s-a intamplat si de ce.
am inteles ca din cauza lucrarilor la barajul din aval cel de la Turnu la care stii bine ca erau probleme mai demult
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 29 Mai 2007, 11:30

ptr catalin petrescu: l-au golit de doua ori pentru a curata batardourile. Nu s-a inecat nimeni. Pozele puse de adiwolf nu sunt destul de concludente. In ele apa Oltului este destul de mare. Oltul, in portiunea dintre Lotru si Turnu, a fost sec!
ptr. adiwolf: mie imi este clar ca pe cei de la baraje nu-i intereseaza nici un pic ce se intampla cu pestele... Timpul trece si lucrurile se inrautatesc in loc sa se intample ceva bun.

Scrie răspuns