Pescuit in Franta

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

bogdanpesc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 211
Membru din: 23 Iun 2007, 18:06
Localitate: Pitesti-Calarasi
Contact:

Pescuit in Franta

Mesaj de bogdanpesc » 15 Ian 2017, 10:58

Salutare !
Cine a pescuit sau pescuieste in zona Nantes pe raul Loaire ?
Ma intereseaza orice informatie
-cat costa permisul ?
-de unde se procura ?
_conditii ???
-ce fel de pesti innoata prin apa ?
-zone fierbinti ?
-magazine de profil in zona ?

si orice mai va trece prin gand

Sa aveti un an bun !

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Pescuit in Franta

Mesaj de johnnybravo » 15 Ian 2017, 11:41

daca nu primesti raspuns concret pt zona respectiva, poate te indruma tudor cu ceva informatii generale asupra pescuitului in Franta si in particular pt zona Parisului

bogdanpesc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 211
Membru din: 23 Iun 2007, 18:06
Localitate: Pitesti-Calarasi
Contact:

Re: Pescuit in Franta

Mesaj de bogdanpesc » 15 Ian 2017, 12:30

Baga Tudore..sunt numai ochi...poate se mai agata si altcineva de topic

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Pescuit in Franta

Mesaj de tudor » 15 Ian 2017, 18:53

Cunosc bine Loara, in franceza Loire.
Pestii sunt exact aceeasi ca si in Dunare sau alte rauri din Romania, numai guvid nu e. Intra insa chefal de la ocean incepand cu luna aprilie, poate intra si lavrac insa nu prea departe. La Nantes ai influenta oceanului, flux/reflux asa ca du-te mai spre amonte unde nu se simte aceasta influenta, pescuitul ar fi foarte diferit de ceea ce cunosti. Cauta locuri intre Nantes si Ancenis, daca poti avea o barca e cel mai bine. De cam 10 ani a aparut si avatul si sunt exemplare mari. Somnii sunt si ei pe acolo, salaul la fel.
Vrei permis ? Nimic mai usor : www.cartedepeche.fr Cauta o asociatie acolo in regiune si vei putea pescui cu patru lansete daca dai la stationar. La spinning nu conteaza unde iei permisul ca oricum dai numai cu o lanseta. Este numai un permis, ca dai la stationar sau numai la spinning. Nu vorbesc aici de apele unde domina salmonidele, trebuie un permis "prima categorie", dar aceste ape nu sunt langa Nantes.
Loara este un rau salbatic fara baraje, nivelul variaza mult in functie de ploi. Nu sunt adancimi foarte mari dar curentul este puternic.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit in Franta

Mesaj de spiridusul » 15 Ian 2017, 23:13

Daca ai nevoie de info si despre lacurile alpine, da un semn, si cu drag te ajut cu informatiile pe care le am si experienta (destul de limitata, dar ceva este).

bogdanpesc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 211
Membru din: 23 Iun 2007, 18:06
Localitate: Pitesti-Calarasi
Contact:

Re: Pescuit in Franta

Mesaj de bogdanpesc » 15 Ian 2017, 23:29

multam ..vorbim maine

bogdanpesc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 211
Membru din: 23 Iun 2007, 18:06
Localitate: Pitesti-Calarasi
Contact:

Re: Pescuit in Franta

Mesaj de bogdanpesc » 16 Ian 2017, 11:28

Salut !
Incep prin ati multumi pentru informatii
Acum sa-ti spun cum stau lucrurile
Ginerele meu...cam pescarici, nu mare pescar,lucreaza de cateva luni in Nantes.
Datorita barierei lingvistice si nu numai, nu a reusit sa innmoaie batul in garla.
El pescuieste cu varga de 6 metrii de obicei sau cu feederul.
Colac peste pupaza de cateva zile cumnata lui si-a gasit gazda fix pe malul Luarei in localitatea Saint Luce (cred ca am scris corect) putin aval de Nantes.Il desparte de apa soseaua :) si mi-a dat mie lucrare de control ce si cum sa faca ca moare de dor de pescuit cu Luara langa el si nici braconier nu vrea sa fie.
A remarcat ca acum e apa pana sus si duminica viitoare apa era aproape lipsa,o sa invete el cum este cu fluxu si refluxu.
Deocamdata se intereseaza de unde sa-si ia permis,cat costa si sa dibuiasca un magazin de profil in zona
Merci pentru solicitudine

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Pescuit in Franta

Mesaj de tudor » 16 Ian 2017, 12:28

Sainte Luce sur Loire e in amonte de Nantes, dar e inca zona cu influenta oceanica. Nu are ce cauta cu varga sau feeder intr-o zona in care apa e ba sarata, ba dulce, ba salmastra si unde nivelul variaza intr-una. Trebuie sa urce spre Ancenis pana unde nu mai este influenta oceanica. Acolo va sti sa pescuiasca caci speciile de pesti ii vor fi cunoscute.
Uite magazine de pescuit in zona : Halieutica 55 Rue de la butte de Praud 44400 Rezé si Pacific Pêche Nantes - St Herblain
Porte de Sautron
371 Route de Vannes 44800 ST HERBLAIN Tel : 02 40 32 03 00
Poate lua permis de acolo. In zona maritima nu e nevoie de permis. Sa intrebe la pravalie de la ce pod in jos incepe zona maritima "oficiala".
Cum am spus mai sus, cel mai usor e sa ia permis de pe cartedepeche.fr . Intra pe site, bate numarul departamentului in care se gaseste si va fi indrumat spre mai multe asociatii locale. Plateste on line si gata. Poate inregistra permisul pe telefon daca vrea.

bogdanpesc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 211
Membru din: 23 Iun 2007, 18:06
Localitate: Pitesti-Calarasi
Contact:

Re: Pescuit in Franta

Mesaj de bogdanpesc » 16 Ian 2017, 12:51

Multam boieru !
asa este, este amonte de Nantes...nu am retinut eu bine

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Pescuit in Franta

Mesaj de tudor » 16 Ian 2017, 15:13

La inceputul lunii martie ar face bine sa visiteze expozitia asta : http://www.salon-peche-mer.com/

Scrie răspuns