Lacul Petrimanu si Lacul Galbenu - Valea Latoritei

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de Cati » 16 Mai 2007, 21:04

Nu batem campi Adi , te cred , noi cautam pastravul "la el acasa " ..! Hai sa-ti zic ceva asemanator de la Olt :
-prin '90-'92 mergeam des la pescuit pe Olt , la Dragasani . Dupa cum stii si tu , inainte de a trece podul , in stanga era o balta frumoasa care avea stiuca "la greu" ; asta era atractia principala si cand ne plictiseam de "ciortanei si carasi" , dam fuga la stiuci ...Tot in stinga , sub baraj , era un paraiasi cu apa foarte rece ,pe care al treceam aproape an fiecare dimineata ( desculti , era vara) si care era un motiv numai bun de a ne incepe ziua de pescuit cu"Eva"..! Acolo am vazut pastrav (indigen)prins de copii cu plasa ; sincer , nu prea ne-a venit sa credem ce vazusem si tot punandu-ne antrebari inexplicabile , am ajuns la concluzia ca antradevar , copii nu ne minteau si "paraiasul" avea pastrav. Am incercat sa pescuim pe el dar era ca imposibil sa-ti plasezi undeva momeala , apa era foarte repede , limpede si nu avea obstacole ; pe langa asta fundul era garnisit cu un fel de plante lungi si subtiri , "parul porcului" daca nu ma insel , ai spuneau localnicii.
Asa ca eu cred ca se prinde pastrav pe Olt dar foarte rar , pe Dunare am vazut si eu prins , pe fund , la ...rama negra..! :shock:

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 22 Mai 2007, 07:29

Adi, se prinde pastrav pe Olt de cand a inceput Oltul sa curga. Daca vrei sa fii informat, afla ca sunt foarte, foarte putini pescari care nu au prins pastrav pe Olt. Eu am vazut un pastrav de 2,4kg(Nicu Ploaie), unul de peste 3kg(Edy V.), pe cel al lui Pilula, altul prins tot de Edy V. la vreo 1,2kg, altul de 4kg(dar nu sunt sigur ca a fost la bat)... Insa, toate acestea nu pot sa ma convinga sa ma duc la pastrav pe Olt. Pistruiatul se afla in lacurile de munte. Ai si tu ceva experienta acum, am inteles ca-ti faci si voblere destul de bune, nu intra in orgasm cand vezi un pastrav de 2kg prins pe Olt. Este foarte bine ca exista pastrav pe Olt si ca avem semnale "palpabile in acest sens", dar sa nu incep sa credem ca plecam de acasa pregatiti sa prindem pastrav. Acestea sunt doar intamplari.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 22 Mai 2007, 19:18

stiu si de Nicu P ca a prins pastrav pe Olt,de restul nu stiam doar auzisem zvonuri,insa nu asta e motivul interpelarii mele.
asa cum ai spus si tu Boby,s-a prins pastrav mare de peste 1.5-2kg si asta denota ceva,ca pastravul acela chiar daca a ajuns accidental pe Olt ,totusi a crescut acolo s-a dezvoltat si s-a adaptat.
nu m-am gandit niciodata sa ma duc pe Olt la pastrav din simplu motiv ca nu am prins niciodata pastrav la spinning,dar ......niciodata nu e prea tarziu.
scuze la ceilalti pt oftopic :oops:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 23 Mai 2007, 11:43

Adi, ai sanse mari de tot sa lovesti un pastrav pe Olt daca pescuiesti intre barajul de la Raureni si Rau Vadului. Sigur, daca urci mai sus de Rau', sansele iti cresc exponential! Apele de munte din Sibiu sunt mai bine pazite decat cele din Valcea. In general, pastravii prinsi pe Olt au avut peste 1kg. Drill-ul insa, nu este cine stie ce... :cooler:

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 23 Mai 2007, 11:47

Adi, ai sanse mari de tot sa lovesti un pastrav pe Olt daca pescuiesti intre barajul de la Raureni si Rau Vadului. Sigur, daca urci mai sus de Rau', sansele iti cresc exponential! Apele de munte din Sibiu sunt mai bine pazite decat cele din Valcea. In general, pastravii prinsi pe Olt au avut peste 1kg. Drill-ul insa, nu este cine stie ce... :cooler:

Avatar utilizator
catalin petrescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 23 Mai 2007, 09:39
Localitate: matrix

Mesaj de catalin petrescu » 27 Mai 2007, 10:53

andrei-ovidiu scrie::lol: :lol: , in special curcubeu se prinde!
mesaj sters

Catalin, daca ai avut impresia ca glumesc cand ti-am spus ca-ti sterg mesajele in care ataci pe cineva, te-ai inselat.

Tavi

Avatar utilizator
Cati
senior
senior
Mesaje: 400
Membru din: 23 Ian 2006, 19:12
Localitate: Hunedoara
Contact:

Mesaj de Cati » 27 Mai 2007, 14:09

catalin petrescu scrie:
andrei-ovidiu scrie::lol: :lol: , in special curcubeu se prinde!
mesaj sters
Inainte de deschidere , iesi numai asa, sa-ti "reformezi mina" ptr. viitorul sezon :oops: ; important este sa-i eliberezi , "problema" dificila ptr. majoritatea ... :?

Scuze, Cati

Tavi

Avatar utilizator
catalin petrescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 23 Mai 2007, 09:39
Localitate: matrix

Mesaj de catalin petrescu » 27 Mai 2007, 17:36

Am observat ca se sterg numai anumite mesaje. Pe alte topicuri se baga la greu. Nici o problema.
Oricum, haideti sa va spun ce am gasit pe un lac de munte, de 1 Mai la pastrav.
Lansete telsecopice la fund. Momeala (ca in UE, naturala): rame, viermisori, boisteni, chiar si icre. Baterii ca la caras.
Pentru mine astia sunt la fel ca cei care dau la peste inainte de deschidere. Eu sunt adeptul prohibitiei in functie de specia vizata, dar credeti-ma ca sunt persoane pe forumul asta care au principii doar pe web. Pe balta nu conteaza ca e marla, nu conteaza ca nu e 1 Mai. Baga la plasuta. Daca printre noi cei de aici se face asa ceva, ce sa cerem de la ailalti?
Salutari.
CP

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 27 Mai 2007, 18:16

Am observat ca se sterg numai anumite mesaje
Corect, se sterg mesajele care contin atacuri la persoana sau care nu corespund altor puncte din regulament.

Avatar utilizator
catalin petrescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 23 Mai 2007, 09:39
Localitate: matrix

Mesaj de catalin petrescu » 27 Mai 2007, 18:30

.....
.....
.....


ASTAZI pe forum! :shock:



nu-si are rost un astfel de post aici...

Scrie răspuns