Exterminarea Stiucii pe IOR

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Lucian Anghel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 12 Aug 2004, 13:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Lucian Anghel » 13 Oct 2004, 15:25

Ideea este super. Merg si eu la ea.
Dupa care ne organizam iesiri cate dopi-trei cat mai dese sii gabjim pe braconieri.

E buna. S-o pritocim bine pana in primavara ca merita.

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 13 Oct 2004, 15:48

din cate stiu va deschide balta pentru pescuit la stiuca incepand de saptamana viitoare cu o taxa de aproximativ 300 k pe zi si max 5 kg.... se pare ca deocamdata e la stadiul de vorba auzita ...se astepata impactul concursului pt a putea stabili taxa .... se auzea si mai mare acu sa vedem ce gandeste

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 13 Oct 2004, 16:05

deci a gindit-o de a rupt-o...

pai asa popularizare i-a facut ca au fost 30 pe toata balta... adica exact citi ar fi fost si daca era liber la pescuit...
mdeah...

deci ce vrea patronache?

sa o scoata pe stiuca?
nuuuuu, ca n-o facea cu asa taxa si cu limitare de greutate atuncea...

sa isi protejeze investitia in ciorto-crapi?
nuuu, is destul de mari aia ca sa nu mai aibe emotii la intilniri cu stiuci normale...

cred ca nici el nu stie ce vrea in afara de bani, mai multi bani si in special si mai multi bani.
si daca s-ar putea, sa aibe si un cistig financiar din treaba asta...

la 300.000 e hotie.
iar sa vinzi in parc berea cu adaos cit la marriott e mitocanie.

din partea mea poa s-o populeze si cu creveti d-acuma...
(din aia vietnamezi :lol: )

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 13 Oct 2004, 16:53

Daca nu am fost informat gresit parca vineripe la ora 17 o sa fie o emisiune pe otv cu reportaj de la acest concurs

stefan romascanu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 08 Oct 2004, 16:59
Localitate: bucuresti

Mesaj de stefan romascanu » 13 Oct 2004, 18:49

ce sa ne mai batem capul cu stiuci?!am vazut mai demult la pet-shop pirahnia de vanzare. asa putem sa rezolvam si problema cu puradeii care se spala toata vara la putza in IOR. :twisted:
acum serios, chiar ma bate gandul sa introduc si cativa salai in lac - n-ar prinde rau.
fane

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 13 Oct 2004, 20:55

Mai baieti, daca vrei cu adevarat sa ii faci o bucurie cuiva, soretii sunt mult mai potriviti. Bibanii de apropie!
Astia de mai sus sunt ai dracu' rau. Mananca si icrele celorlalti pesti!

Salaul ar da coltul instantaneu in jegul ala de balta.


Apropos, singura mea amintire legata (cred) de IOR, a fost in clasa a 6-a, cand eram la pregatirea unei defilari pe ziua pionierului, si niste tzigani (care pescuiau pe lac) au vrut sa-mi ia ceasul. Orex!

Mama si ce conditie fizica aveam! Ce sprinturi...he,he...

Da chiar! Sa fim un fel de racheti ai baltilor! :lol: :lol: :lol:


Iar cat priveste populatul Snagovului, eu ma bag. Si mai stiu niste baieti care ar face fapte din astea! Care mai taie si din plase cand le gasesc pe lac!

Din ce stiu eu, populari se practica si toamna!

As dao fuga pana la Nucet!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 13 Oct 2004, 21:47

Baieti, aici popularile se fac de la sfirsitul lui noiembrie pina la jumatea lui ianuarie.
De ce ? Din mica mea experienta (inchiriez si eu o balta de 1 hectar si tot pun rapitor) stiuca se adapteza bine daca o iei pina la un kil. Salaii nu suporta transportul. Cei pe care-i cumpar vin de la 500 KM. In cisterna curat si tot. Dar multi mor.
Pescaria care ii vinde mi-a spus urmatorul lucru.
"Cind populezi sa fie rece vremea. Daca vrei ca pestii pe care-i pui sa se adapteze, pune-i tineri. Adica mici."
Din salaii pusi anul trecut (numai 20) nu am prins nici unul anul asta. Din stiuci la fel. Insa din stiucile puse cu ani inainte am prins. Anul trecut am pus pentru prima oara salau. Mai incerc si anul asta si daca nu merge o las balta !
In schimb bibani nu a pus nimeni si sunt niste exemplare de crezi ca sunt salai mari cind ii prinzi.

Tudor

Avatar utilizator
Mshad
veteran
veteran
Mesaje: 1108
Membru din: 14 Mai 2004, 22:03

Mesaj de Mshad » 13 Oct 2004, 23:44

Lacul Tineretului,sau Cocioc.Aceeasi poveste.Anul trecut ma duceam acolo la stiuca,ma distram cu marlite.Era taxa 50 de mii.Ma duc anu' asta si surpriza,taxa 150 de mii,cica a populat cu crap si caras.Ce treaba am eu cu crapul si carasul lor,eu am venit la stiuca.Si culmea ca nici nu te lasa sa dai la crap si caras.Pescuitul numai la stiuca,taxa 150 de mii.Si iarasi culmea nu ai voie sa eliberezi nici una,pe motiv ca noii patroni vor sa exterminestiucadin lac.Prind o marlita cat palma,si dau sa o arunc in apa,din spatele meu aud strigate"Baaaaa!!Ce faci baaaaaaa?"Eu am zis ca e vreunu care vrea el marlita,cand colo unul din baietii care m-au taxat,cred ca era unul din patroni,sa ma arunce in lac si alta nu,ca de ce dau drumul la saraca marlita."Nu vezi baa ca noi ne chinuim cu plase sa scoatem stiuca si tu le dai drumu'?"Pana la urma s-a calmat omu',i-am zis "de unde sa stiu eu unchiule,mi-ai zis ceva cand mi-ai luat banii?"Si in sfarsit m-am dus acasa cu un gust amar,ca si ultima balta la indemana unde puteai sa te distrezi cu ceva marlite s-a dus pe "copca".Imi pare rau ca era si ceva stiuca mare aici.Eu am luat la 2 kg,un prieten a luat la 4 kg,astea luate la lingura si am vazut la 5 si la 6 kg luate la carasel.Pacat.Da' la marlita aia tot i-am dat drumu' :D Poate ramane in lac,se face mare si le papa la aia tot carasul si crapul :D

radud
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 13 Oct 2004, 12:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

CONCURS

Mesaj de radud » 14 Oct 2004, 22:01

Se pare ca patronul a inteles ca sunt shi pescri care dau banu ca sa prinda. Drept urmare sambata mai face un concurs 500klei.

Ne vedem deci pe balta.

Ultimu inchide lumina.
:D
XXL

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 14 Oct 2004, 22:26

danr scrie:uite la primavara punem fiecare cate 500 mii si populam un lac public - snagovul de exemplu
daca suntem 20 de oameni, ajung banii pt. o mini populare
nu cred ca e mare lucru 500 mii de caciula......
Dau si eu.
Decat sa facem rau unuia care nu vrea rapitor in balta lui, bagand sorete (stiu ca era in gluma), mai bine sa facem un bine unora care ar aprecia acest lucru, populand cu salau sau stiuca niste balti.
Ar fi de prferat balti unde apa nu poate fi scoasa complet, sau locuri salbatice (gen Snagov).
Marius

Scrie răspuns