Sabar, Ciorogarla, Dambovita

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

cornelghim
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 02 Sep 2014, 10:17
Localitate: Bucuresti

Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de cornelghim » 08 Aug 2015, 17:47

Am fost azi pe Sabar si Ciorogarla sa caut locuri de pescuit clean & ce o pica.
Am mers de la Jilava pana la Domnesti. Cel mai bun loc l-am gasit pe Sabar la Domnesti. Raul este doar cat un parau acolo, apa limpede si de 0.5-1 metru adancime, insa am vazut pesti si de 20-30 cm. Mai jos de Domnesti nu merita sa incerci pe sabar pt ca se arunca tot felul de chestii in el si e jegos.
Prin aceeasi zona, Ciorogarla este (Domnesti, Olteni) mai adanga, tulbure si curge mult mai repede, nu prea am putut sa dau. Am incercat la pod la Varteju insa am echipament de UL si era prea puternic curentul. Pe la intrare in bragadiru localnicii spuneau ca se prinde peste pe Ciorogarla, dar mai mult mreana la buchet de viermi pe fundul apei.
La Dambovita am dat unde intra in lacul Morii. Acolo sunt cateva canale mici paralele cu ea. Apa statuta si jegoasa, sunt oameni care dau la peste si scot carasel. Am incercat putin, dar batea vantul prea tare. Posibil sa fie o mirla mica pe acolo, dar nu bag pana in foc.

In total am facut 10 ore si aprox. 75 de km cu bicicleta. Data viitoare ma gandesc sa ma duc fie pe Neajlov, fie in Nordul bucurestiului, sunt deschis la sugestii.

Sper ca foloseasca cuiva informatiile.

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de adrianc » 24 Aug 2015, 10:50

Multam pentru impresiile impartasite.
N-am vazut sa fie nici un topic despre Sabar, desi are destui pescari. Poate il transformam pe asta in topicu' oficial :)

Am o curiozitate legata de acest rau, si anume unde-o fi disparut stiuca din el?
Anul trecut am prins marle pe Sabar suficient cat sa faca unele partide reusite. Am fugarit stiuca frumoasa, sarita de 3 kile pe Sabar asta-toamna.

Anul asta parca a intrat in pamant, nici urma de marla. A mai observat cineva fenomenul? Care or fi explicatiile?

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de hades » 24 Aug 2015, 16:22

@Adrianc

Este apa prea curata si nu prea place la stiuca, deoarece ii intra lumina in ochi......, Cred ca s-a mutat pe Ciorogarla ca acolo e mai aparata de ultraviolete.... :D

In alta ordine de idei, cred ca pe aia de 3 kile de o tot cauti tu, sigur a ajuns prin vreo tigaie ceva..., iar marlele alea cred ca au facut ceva tratament cu 220!

Stima, :lol1:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de leowb » 24 Aug 2015, 17:43

Stai linistit Neajlovul e Pamant :evil:

cornelghim
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 02 Sep 2014, 10:17
Localitate: Bucuresti

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de cornelghim » 24 Aug 2015, 22:16

Pe Sabar, prin dreptul satului Alunisu, adica de acolo de unde incepe sa creasca, si de ar putea tine stiuca, isi deverseaza cei care au casele in zone fosele septice. Din fericire a fost nevoie sa arunc doar de doua ori pana sa imi dau seama ca ce dateam jos de pe ancore cand le scoteam din apa era hartie igienica.

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de adrianc » 25 Aug 2015, 10:35

E clar ca Sabarul pescuibil e mai in amonte, de ex. la Bolintin. Locurile de pescuit sunt greu accesibile oricum, si niciunde nu lipsesc pet-urile, carpele etc.
Intrebarea ramane: ce dracu s-a intamplat cu stiuca de pe Sabar?

Daniel1m
junior
junior
Mesaje: 66
Membru din: 30 Iun 2013, 15:56

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de Daniel1m » 26 Aug 2015, 09:10

probabil este inca acolo. am vazut prin primavara o poza cu o stiuca 6+ prinsa in primavara la halau. o cunostinta sa oprit intr-o dimineata pe sabar sa vada ce rezultate au cei cu halaurile, chiar atunci unu a ridicat un salau estimat la 3 kg.

dumitrache
junior
junior
Mesaje: 45
Membru din: 12 Noi 2014, 19:44

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de dumitrache » 26 Aug 2015, 12:54

Eu tot mai prind cate 1.2 bucati la 2,3 partide de 1 ora (nu stau mai mult,bine fac 3 minute pana la sabar)cea mai mare bucata a avut 79 cm, majoritatea au 1.5 kg...dar problema e ca nu stau peste tot, trebuie sa mergi 500 m sa gasesti un loc care tine stiuca, si cu atata vegetatie e greu...si ratez foarte multe. Majoritatea le eliberez, mai opresc din cand in cand cate una

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de adrianc » 26 Aug 2015, 13:22

Mersi de raspunsuri, chiar ma bucur ca nu au disparut.

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Sabar, Ciorogarla, Dambovita

Mesaj de RAFYYY91 » 26 Aug 2015, 13:41

prin vegetatie va referiti la boscheti, ierburi inalte, sau sunt zone cu copaci cu umbra? eu merg mai mult pe neajlov tocmai ca e padure si racoare, in zone deschise nu prea ma bag ca ma prajeste soarele in ultimu hal...

Scrie răspuns