lacul varlaam

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
zane21
senior
senior
Mesaje: 343
Membru din: 10 Ian 2010, 13:09
Localitate: buc
Contact:

Re: lacul varlaam

Mesaj de zane21 » 04 Oct 2016, 06:15

Salut Adrian,
taxa corecta (30-50 lei dupa parerea mea de spinningar :-) ) din pacate nu are nici o legatura cu realitatea economica din momentul asta. Sarulestiul este o acumulare cu mult mai ofertanta si mai incitanta decat un lac precum Varlaamul.
Tancabestiul are cam aceeasi politica iar prezenta somnului in lac permite proprietarului oferirea variantei cu retinere.
Din nefericire o taxa ,,corecta" cum ii spui tu nu poate asigura o functionare normala a unui lac precum Varlaamul....15 pescari pe zi(si asta ar fi un vis frumos) nu ar asigura nici plata serviciului de paza sa nu mai vorbim de amenajari, taxe etc....si sunt multi de etc
Si eu sper ca intr-o buna zi o sa traim vremuri mai bune cu lacuri pline de peste si pescari responsabili si atunci preturile se vor regla singure.
Brad Radulescu
Administrator Lacul Varlaam

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: lacul varlaam

Mesaj de goodmans » 04 Oct 2016, 07:47

Salut,
Eu as da un 500 lei/an pentru un abonament de pescuit la rapitor C&R ca sa pescuiesc asa...cand am timp de-o distractie.
Acum 2 ani am platit 300 lei pt abonament de 10 partide C&R la Greaca-Cercani si,ghici ce?! n-am ajuns niciodata sa pescuiesc acolo.
Treaba cu amurii nu cred sa aiba asa mare legatura cu apatia stiucilor.Am pescuit pe lacuri cu populatie mare de cteno si crap si cu apa "ciorba" dar cand au avut chef de masa stiucile,pai au mancat de-au rupt.
Si anul asta am pescuit destul de mult pe un lac cu o apa atat de statatoare si verde ca a trebuit sa las acasa gumele verzi ca nu se vedeau in apa oricat glitter aveau in ele.Am avut mai multe partide reusite decat nereusite,proportia de reusita ar fi de 80%.

Cu stima si fire intinse!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: lacul varlaam

Mesaj de semlecangheorghe » 04 Oct 2016, 09:15

crapmaniacul scrie:Fara a ma pretinde vreun ihtiolog sau piscicultor, tind sa cred ca mai slaba activitate a rapitorilor din Varlaam in iulie-septembrie este o consecinta mai directa a temperaturii mari a aerului si apei din perioada verii, decat din cauza bacteriilor oxigenofage provenite de la metabolismul amurilor.
Se stie ca apa calda "tine" mai putin oxigen decat o apa rece si Varlaamul ca si apa statatoare pe perioada caniculara are de suferit in materie de oxigen dizolvat in apa, apa care la suprafata lacului vara atinge si 28-30 grade.
Suplimentar intr-o apa calda in exces se supradezvolta o multitudine de bacterii si micro organisme de substrat dar si in masa apei, cu dar si fara legatura cu excrementele amurilor, bacterii mari consumatoare de oxigen si generatoare de nitrati/nitriti. In plus vara apetitul stiucilor e bine domolit de cantitatea mare de puiet existenta in balta la discretia dintoaselor care se ghiftuiesc permanent cu eforturi minime, nalucile trezindu-le mai greu si mai putin intens interesul si agresivitatea.
Primavara dar si toamna stiucile isi intensifica activitatea si atacurile pe naluci deseori sunt si mai numeroase dar si mai agresive, o consecinta directa a unei oxigenari superioare a apei ca urmare a unei temperaturi mult mai reduse a apei, dar si ca urmare a unei concurente crescute la mancare a dintoaselor din aceasta perioada. Probabil adevarul este undeva la mijloc ...

Daca apa ar fi relativ limpede , temepraturile din timpul verii ar stimula cresterea plantelor, plantele elibereaza oxigen ziua si dioxid de carbon noaptea.Ciclul este destul de fragil si echilibrul nu este usor de realizat.Amurii si fitofagii sint exact ca niste bombe pentru esafodajul asta.Pe vremuri, cand lumea asta era mai normala la cap, pe natural prindeam cel mai bine stiuca in perioada verii in ape adinci, cu vegetatie pe platouri sau in mal..Clar ca in ape mici , vara isi diminueaza activitatea..Pe incintele populate am observat aceeasi activitate mai intensa in anotimpul cald cu diferenta ca acolo unde este o apa de genul'' ceai negru''..perioadele de activitate sint scurte ca si durata si sint strict localizate pe anumite locuri.Atacurile sint maraite si sint multe rateuri..Cu alte cuvinte stiuca ( mare) sta doar in anumite locuri, nu prea umbla pe arii intinse,mananca sporadic si slab..Ma lipseste pescarul care o atarna cu nonsalanta in grip , pentru ca sa le taie complet pofta de a intra in jocul nostru cu nalucile..cam asta e..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de cristian.ene » 13 Oct 2016, 18:10

Pana acum ultima primavara -inceput de vara cu apa limpede cu adevarat pe Varlaam https://www.youtube.com/watch?v=Sdfd1SyJWCk
https://www.youtube.com/watch?v=Sdfd1SyJWCk

apa era cceptabial in septembrie 2015 dar cu vizibilitate infinit mai mica decat pana in iunie 2015 http://conceptcustomrods.ro/stiuci-moft ... n-tunning/ erau inca tufe mari de bradis.

In primavara 2016 au aparut timid locuri cu bradis dar suprafataa fost redusa ,apa a avut o vizibilitate al 0.5-0.7m buan pentru pescuit pe zonele cu apa mai mica in lumile martie,aprilie si o parte din mai dupa care bradisul si asa putin adisparut mancat de amuri.In iunie la un test cu Calcuta CQ 101 apa era deja tubure si am pescuit exclusiv pe fund cu spinnerbait pescuit lent in zona cu apa medie ca dacime 1.5-2m.

Cele mai productive partide ca numar si marime au fost mai si iunie 2015, dar si Iulie august cand am prins excelent cu voblre crank flat foarte agresive.

Si da de acord cele mai agresive atacuri si cele mai frecvente au fost la sfarsit de Mai si Iunie cand apa era inca limpede si mult bradis in 2015. Aici am prins mai mult de 20 de stiuci intr-o ora http://conceptcustomrods.ro/ieri-varlaam/ si unul din voblere cele mai bune de apa calda.

Si alt vobler crank flat cu care am prins doar pe apa calda,atacurile erau foarte violente la viteza mare si de mult ori ancorele s-au indoit cand muscaturile au venit pe recuperare.Aici voblerul Strile Pro a ajuns din pacate in branhii asa am luat decizia sa le pun carlige simple debarbetate http://conceptcustomrods.ro/stiuci-moft ... n-tunning/.

nila
senior
senior
Mesaje: 416
Membru din: 16 Sep 2010, 06:51
Localitate: bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de nila » 20 Noi 2016, 17:07

Am ajuns in sfarsit pe Varlaam , foarte frumos lacul , ingrijit, administratorul foarte de treaba .
Din pacate stiuca era in mal , letargica si am prins decat 3 marlite , salaul nu a raspuns deloc. (am asistat la o captura frumoasa , o cumatra de peste kg prinsa de doi colegi care erau cu o gonflabila)
O sa revin cu siguranta sa-mi iau revansa .
P.S. Am gasit un varf de lanseta , incepe cu AV parca ( o sa scriu maine denumirea exacta ), cine l-a pierdut sa-mi dea mp si vedem cum intra in posesia lui.

nila
senior
senior
Mesaje: 416
Membru din: 16 Sep 2010, 06:51
Localitate: bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de nila » 21 Noi 2016, 08:43

Se pare ca este Capture Averon .

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Re: lacul varlaam

Mesaj de hades » 23 Noi 2016, 16:50

Duminica am ajuns pe balta. Undeva pe la ora 11, deci destul de tarziu. Cativa pescari, care pescuisera de pe mal se pregateau sa plece, din schimbul de opinii am aflat ca "nu prea merge". Mai erau cativa si din barca.
Cu toate acestea am zis sa incerc totusi. Ce pot sa va spun, tinand cont si ca se tot discuta de apa, atat pe sectorul A cat si pe sectorul B, apa este foarte limpede.Pe B as putea spune ca se apropie de limpezimea pe care o stiti, deci eu cred ca la anul va creste din nou bradisul ( si tenul s-a mai imputinat) si apa va fi de o foarte buna calitate.
Legat de capturi ( vreau sa va spun ca la ora 14 am parasit balta) au fost asa: 2 marle la 1 - 1.5 Kg si vreo 6 strapi pana in 1 - 1.2 kg, plus bonus un bibanoi care fusese atacat de un salau serios ( stiu ca a fost salau pentru ca era gaurit si nu prezenta taieturile specifice stiucii).
Eu, tinand cont ca am pescuit foarte putin ca durata, zic ca a fost o partida foarte buna.
"Problema" pe care eu am vazut-o este de localizare...., daca il gasesti si insisti ai o partida reusita.

Eu practic am pescuit doar pe 3 locuri!
P.S

La ultimele lanseuri, de sub o salcie, a iesit un crocodil de peste 1m pe care am reusit sa il scap langa mal, dar a fost fairplay fata de mine si s-a "odihnit" cateva secunde la suprafata timp in care am avut ocazia sa il admir in toata splendoarea.

P.S. 2
De duminica incepand, am o lupta personala cu aceasta balta si nu o sa renunt pana nu reusesc o captura de genul acela ( macar am certitudinea ca exista) :headbash:

P.S.3
Vedeta, shad, evident!
Alb mat, 7cm!
toti pestii!

Fir intins!
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

zane21
senior
senior
Mesaje: 343
Membru din: 10 Ian 2010, 13:09
Localitate: buc
Contact:

Re: lacul varlaam

Mesaj de zane21 » 23 Noi 2016, 17:42

Salut Hades....
mai omule , nu ne cunoastem....sau poate dar nu stim :-)
...esti sigur ca nu esti ,,platit " sa faci reclama :-)
lasand gluma si eu am avut indoieli asupra calitatii apei dar in ultimele saptamani au disparut....asta nu inseamna ca apa tulbure nu a lasat urme....sunt stiuci, e adevarat din cele mici, care sunt slabe...capul mare, corp subtire....ce sper eu e sa-si revina....plus ca incercam sa cumparam tot ce apare de la 4-5 kg in sus....ma bucur ca ai avut o partida placuta dar sa sti ca se poate si mai rau :-)
cu respect
Brad
Brad Radulescu
Administrator Lacul Varlaam

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Re: lacul varlaam

Mesaj de hades » 23 Noi 2016, 20:29

Salut Brad! Ne cunoastem si nu, nu sunt platit sa scriu "de bine" sau "de rau". Scriu exact ce constat si ce experiente am.
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

zane21
senior
senior
Mesaje: 343
Membru din: 10 Ian 2010, 13:09
Localitate: buc
Contact:

Re: lacul varlaam

Mesaj de zane21 » 23 Noi 2016, 20:45

Era o gluma...eu stiu cel mai bine ca nu platim pe nimeni....fire intinse si sa o prinzi ...pe ea, stiuca
Brad Radulescu
Administrator Lacul Varlaam

Scrie răspuns