lacul varlaam

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de crapmaniacul » 03 Mai 2016, 10:04

adrianc scrie:Foarte buna treaba cu debarbetarea, mai ales pe balta asta unde stiucile se agita rau si reusesc deseori tot felul de scheme cu ancorele de la vobler :)
E vreo varianta mai buna/simpla in afara de strangerea constraspinului cu un patent?
Cum mi-am modificat singur doua matrite Do-it iti pot da solutia pe care si eu am sa o aplic ptr Varlaam: cu un dremel de mana pe care din Hornbach l-am luat la o promotie cu vreo 60-70 Ron si cu doua trei capete diamantate din cele ieftine, (nu face sens sa exagerezi cu high-enduri aici) si o menghina mica rezolvi situatia intr-o ora.
Nu sunt necesare 200 de jiguri, ptr Varlaam iti faci 10-20 jiguri de gramaje diferite si "aranjezi" si ancorele la 3-4 voblere, la alea prinzacioasele.

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: lacul varlaam

Mesaj de adrianc » 11 Mai 2016, 22:04

Ca tot se vorbea de amuri si compromiterea apei...nu stiu cum au procedat, dar se pare c-au gasit solutia.
La ora actuala sectorul B e un amestec numa' bun zone cu buruiana, culoare curate cu fund tare si peste tot apa-i limpede exact cat trebuie.

Imagine

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de cristian.ene » 12 Mai 2016, 21:36

Adrian

Am pescuit de mai multe ori in primavara 2016 pe Varlaam si am avut cateva zile in care apa era verde si cu ceva transparenta dar sa nu comparama cu cea fost pana in iunie 2015.
prin comparatie in iunie 2015 stiucile erau raspandite absolut peste tot datorita bogatiei bradisului si apa perfect limpede si era mai bine oxigenata.Am avut o zi cu mult peste 100 de atacuri si toate platorile lucru imposibil acum.Pana acum stiucile se prindeau mai mult epe langa maluri pana sa apara din nou bradisul. Se prind ami mult dimensiuni intre 0.5-1.5kg prin comapratei cand apa era limpde se prindeau multe stiuci intre 1.5 si 2.5kg si destule intre 3-4kg.
Calitatea pescuitului de stiuca ramane dependenta de claritatea apei , apa perfect transparenta este singura situatie in care se paote prinde cu orice tip de naluca inclusiv naluci mai putin agresive ca vibratie.
ieri am prins exclusiv cu naluci agresive ca voblere zgomotoase si spinnerbait in zone cu vegetatie unde stiuciel aveau un colorit mai viu in rest aratau foarte decolorate.
Un alt aspect care m-a pus ep ganduri ....la un moment pe calcura amre de pranz echipamentul a inceput sa scoata un zgomot ciudat.M-am uitat al multiplicator sa aiba oare ceva ? Am verificat si Zillionul mergea impecabil. M-am uitat al inele si erau incarcate de nisip fin desi sunt Fuji SIC. Am bagat lanseta in apa si am lansat. Zgomotul a disparut.dar reaparut la intervale regualte semn ca apa este foarte incarcata de un praf fin .
Am mai pescuit cu intensitate partide 7-8 ore si nu am mai patit asta .Desi apa pare ceva mai limpede impuritati in suspensie sunt foarte mult.
Sa nu ne mintim singuri apa de pe Varlaam este deaprte de a fi limpede.Este suficient ca vezi sectorul A care in 2015 parea tulbure prin comparatie cu sectorul B.

Daca citesti cu atentie pagina de Facebook vezi clar ca directia este clara, va fi un lac de crap in care stiuca va fi tolerata si se va adapta la noile conditii si nimic mai mult.

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: lacul varlaam

Mesaj de adrianc » 13 Mai 2016, 10:03

Stiu si eu ca pescuitul la crap este/va fi prioritar, mi s-a spus explicit treaba asta.
Trag totusi nadejdea ca se va gasi un echilibru intre unii si altii, pescari de crap/stationar si rapitor. Pana acum balta asta a selectat clientela intr-un anume fel, stii foarte bine despre ce vorbesc. A incaput toata lumea si s-a pastrat o atmosfera cat se poate de relaxata, ne dam "buna ziua" si ne-mprietenim indiferent de tagma si de cat de ocupata-i balta.
In 6-7 iesiri am intalnit maxim doua uscaturi si aia erau dintre "ai nostri" :), care aveau impresia ca sunt singuri cu barca pe tot lacul.

Revenim la limpezimea apei, ziceam doar ca e departe de a fi ciorba maloasa care se preconiza. Cand s-or termina si lucrarile in partea opusa cabanei om mai vedea cum o fi.

Sunt recunoscator oricui imi indica o balta apropiata sau mai buna ca Varlaamul in ceea ce priveste curatenia, civilizatia si bineinteles populatia de rapitor.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: lacul varlaam

Mesaj de adrian99 » 13 Mai 2016, 10:57

Tancabesti :wink:

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: lacul varlaam

Mesaj de Gogol » 13 Mai 2016, 12:09

ia zi tu termeni si conditii la tancabesti sa stie lumea, ca tot aduci vorba.. :wallbash:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: lacul varlaam

Mesaj de adrian99 » 14 Mai 2016, 18:05

70lei,c&r-pescuit pe ambele bazine(in functie si de pescarii de crap)
taxa se achita paznicului,ti se inmaneaza regulamentul,semnezi de primire

multumit?

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: lacul varlaam

Mesaj de Zamfi » 14 Mai 2016, 18:35

Din pacate se pare ca nu spinningul aduce bani proprietarilor de balti. Asa ca ...pescuitul la crap face legea! Baltile se "adapteaza" in consecinta. Noi ,astia cu spinningul, suntem la capitolul "tolerati" asa ca ... Sau cel putin eu stiu vreo 3 balti pe care s-a intamplat asta. :wallbash:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: lacul varlaam

Mesaj de Gogol » 14 Mai 2016, 18:36

Nu, dute tu acolo si nu mai face lobby la nebunul ala de parfene care face regulamentul dupa cum i se scoala dimineata.

Constantin37
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 11 Oct 2015, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de Constantin37 » 15 Mai 2016, 13:10

Gogol scrie:Nu, dute tu acolo si nu mai face lobby la nebunul ala de parfene care face regulamentul dupa cum i se scoala dimineata.
Cum le stii tu pe toate... si cum reguleaza parfene "dupa cum i se scoala dimineata" :shock:
Deci ai prestat si pe Tancabesti sa ...esti, tu erai ala primul pe balta care zapaceai... regulamentul.
Banuiala devine certitudine, ai rezolvat toate... baltile din jurul Bucurestiului :D

Scrie răspuns