lacul varlaam

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
zane21
senior
senior
Mesaje: 343
Membru din: 10 Ian 2010, 13:09
Localitate: buc
Contact:

Re: lacul varlaam

Mesaj de zane21 » 24 Apr 2015, 10:28

goodmans, ar fi pacat sa te descurajezi asa usor....eu am inceput in vremurile cand ajungeam pe balta cu rata si 2 jiguri in buzunare...si nu m-am descurajat....si nici peste nu prindeam ca firele erau proastesi acele mai proaste....dar pasiunea a ramas....MARE
Ai la dispozitie o multime de balastiere si rauri cu taxe mici sau inexistente,cum mentionau colegii,totul este sa mergi inainte....
Brad
Brad Radulescu
Administrator Lacul Varlaam

Avatar utilizator
arapaima
senior
senior
Mesaje: 359
Membru din: 21 Mar 2007, 17:48
Localitate: bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de arapaima » 24 Apr 2015, 23:00

O parere personala pentru ca pescuiesc frecvent la Varlaam. (Nu am de ce sa fac reclama lacului, nu consider ca ar avea nevoie de reclama si promovare si mai ales nu sunt platit pentru asta...) Pescuiesc acolo pentru ambient, varietate a pestilor rapitori si din pura comoditate, o partida de 4-5 ore imi este absolut suficienta.

De-a lungul partidelor avute pe acest lac, am avut ocazia sa cunosc alti pescari, sa urmaresc alte stiluri si alte abordari. Anii de pescuit la spinning m-au invatat sa fiu atent la tot ce se intampla in jurul meu, in apa si pe mal...Sa aleg perioada perfecta pentru pescuit, nalucile care dau cele mai bune rezultate si zonele mai productive. Dar asta s-a intamplat in timp, pe orice apa unde am pescuit: Sarulesti, Milotina, Gostile, Valea Argovei, Varlaam si Dunare.
..........................................................................................................................................................................................................................
La un moment dat in timpul unei partide de pescuit, am gasit pe unul din pontoane niste shad-uri de 6-7cm echipate cu jiguri , firma nu e relevanta, culorile erau ok. Tot in aceeasi partida am observat pescari pe langa mine si instinctiv m-am uitat catre nalucile agatate de hook-keeper. Similare ca dimensiuni. M-am uitat la nalucile mele si ale partenerului de pescuit.

Nalucile mele aveau in jur de 12-14cm, ale colegului 5-6-7cm. Pescuind unul langa altul am reusit in aceeasi zi un dubleu care m-a ajutat sa-mi depasesc recordul personal de stiuca: 5.5kg respectiv 8.7kg (record personal). Colegul a adunat marlite de pana in 1-1.5kg. Nu a vrut sa schimbe nalucile, motivand ca prinde bine si cu alea.

Discutam zilele astea cu un prieten pescar despre aceeasi teorie. El prefera sa pescuiasca gume mici, pe orice balta, ca sa aibe capturi, implicit sa se distreze. Teama de a ara balta cu o guma mare, cu sanse mici de a atrage o captura capitala este cat se poate de fondata...pentru el

Nu se pune problema la Varlaam insa. Fara lipsa de modestie, nu am avut nici o partida in care sa nu prind cel putin o stiuca/salau care sa depaseasca bariera psihologica de 3kg minim.

Intrebarea mea este: cati dintre voi va regasiti in situatia de a pescui, chiar si pe o apa care tine peste mare garantat, cu naluci de dimensiuni mici pentru distractie (distractia insemnand 20 de stiuci subdimensionate intr-o partida proasta), in detrimentul unor naluci mari ce pot atrage capturi peste medie?

Regula mea nr.1 Pescuitul este relativ si nu tine cont de cele mai multe ori de nici o regula. Experienta insa nu este relativa.

Respecte

Dan Ingineru

Avatar utilizator
andriipopa75
veteran
veteran
Mesaje: 733
Membru din: 08 Iul 2008, 00:45
Localitate: Craiova

Re: lacul varlaam

Mesaj de andriipopa75 » 25 Apr 2015, 00:07

initial am crezut ca dupa ceva pesti, toti o sa vaneze trofee, dar am prieteni care prefera actiunea (pestii mici si multi) in detrimentul capturilor . Poate din lipsa de timp de pescuit, lipsa de rabdare, micsorarea pestilor sau placerea drilului (in cazul in care pescuiesc cu echipament light) .

barthez0705
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 220
Membru din: 02 Oct 2010, 13:33
Localitate: Sibiu, Bucuresti
Contact:

Re: lacul varlaam

Mesaj de barthez0705 » 25 Apr 2015, 13:24

Are chef cineva din Bucuresti maine de un spinning/casting pe Varlaam?
PM daca da :)

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16151
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: lacul varlaam

Mesaj de adrian99 » 25 Apr 2015, 16:47

dane,n-ai spus nimic nou...
uneori naluca mare face diferenta
e drept,poti "ara"o zi intrega cu naluci de peste 15 cm fara nicio captura sau poti pescui cu cele normale(5-10cm) cu ceva capturi
fiecare face cum crede
nu inseamna ca este pescar mai bun decat celalalt :wink:

Avatar utilizator
arapaima
senior
senior
Mesaje: 359
Membru din: 21 Mar 2007, 17:48
Localitate: bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de arapaima » 25 Apr 2015, 17:45

Adrian, sunt convins ca ai inteles exact ce am vrut sa subliniez...

Fiecare alege intotdeauna ce vrea: echipament, balta, tehnica, specii tinta, samd.

Eu personal nu as pescui pe o balta care tine sigur trofee, cu naluci care sa-mi ofere doar satisfactia unor capturi numeroase dar nesemnificative. Sau daca as face asta mi-as asuma rezultatele finale. In nici un caz nu m-as grabi sa trag concluzii dupa 1-2-3 partide...

Am pescuit pe balti obisnuite, "terminate" cu orice mijloace posibile si unde nu se practica c&r nici la melci. Si acolo am avut surprize placute, dupa un timp e adevarat. Timpul necesar pentru a le cunoaste toate secretele.

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de cristian.ene » 03 Mai 2015, 20:25

Marimea stiucilor depinde mai mult de locul de pescuit si secundar de marimea nalucilor, acolo unde apa este mai adanca si marlitele dispar stau cele mai mari.

Cu aceleasi voblere de 10.5 si 12 cm am prins 2 stiuci trecute de 80cm dar si ceva exempare standard de 60-65cm. Cu 3-4 saptamani in urma cu voblerul de 10.5cm am prins un numar semnificativ de stiuci cu dimensiuni amestecate dar nu mai mari de 2.0 -2.5kg pe tot conturul lacului. Al ultima iesire diferenta au facut-o exclusiv adancimea ceva mai mare a apei si insistenta pe anumite locuri. Naluca castigatoare a fost identica ca isi in situatiile in care doar prezentarea statica a adus un numar mare de capturi nesemnificative ca marime dar distractive. Nici situl de prezentare nu a fost complet diferit. Naluca selectiva paote sa fie peste 20cm. Diemnsiuni pana la 15 cm le vad suficient de mici incat sa fie atacate si de toate stiucile intre 1-2kg sau chiar mai mici.

Pe platorurile cu apa in jur de 1.5m nu stau stiuci mai mari de 2-2.5kg si in general sunt mai mici.

Reteta ar fi apa mai adanca, lanseuri repetate si naluci de minim 10cm. Pescuitul din barca ofera acoperierea unor zone care de pe mal sunt total inaccesibile.

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: lacul varlaam

Mesaj de sosoktm » 06 Mai 2015, 15:54

cristian.ene scrie:
Pe platorurile cu apa in jur de 1.5m nu stau stiuci mai mari de 2-2.5kg si in general sunt mai mici.
nu as face din asta un postulat ;)

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de Robert517 » 11 Mai 2015, 11:32

Gripul cu cap rotativ - a ramas obigatoriu , pentru pescuit pe aceasta balta ? (asa scrie pe sit-ul lor...)

zane21
senior
senior
Mesaje: 343
Membru din: 10 Ian 2010, 13:09
Localitate: buc
Contact:

Re: lacul varlaam

Mesaj de zane21 » 12 Mai 2015, 18:29

Salut,
da a ramas, sau un mincioc de mana...daca nu ai imprumuti unul de la administratie... ;-)
Brad Radulescu
Administrator Lacul Varlaam

Scrie răspuns