lacul varlaam

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de crapmaniacul » 17 Oct 2014, 15:15

Pescarel, ideea ta nu este deloc rea in principiu si nici deplasata, insa imi pare mie ca ocoleste putin tema spre care s-a dus discutia.

Ideea o vad mai simpla si mai limpede: pe privat respecti regula baltii (regulamentul) si cu asta end of story. Ca daca incepem filosofii de genul : politica baltii permite retinerea a 2 sau 3 piese dar eu am facut C&R ptr ca am constiinta, o dam in vinovatii false si induse artificial ptr cei care respecta politica baltii si retin peste. Daca e C&R, pai atunci asa sa ramana. Baltile private iau taxe si deci impun si populari in mod automat, ecuatia e foarte simpla si asa trebuie sa fie ca sa mearga treaba bine. Daca banii din taxe nu sunt suficienti sau nu ajung deloc in populari, atunci nu e treaba pescarului ci a administratorului baltii, sa nu confundam lucrurile de dragul poeziei ieftine.

Pe natural ramane in discutie problema de fapt si fiecare trebuie sa retina pestele prins sportiv in limita celor scrise in conditiile de practicare a pescuitului sportiv. Exista limitari minime de retinere pe fiecare specie, precum si o cantitate zilnica maxima acceptata pentru un pescar sportiv. Nu vad o problema complicata decat daca tinem noi neaparat sa o complicam inutil de dragul discutiilor si al parerilor prea personale/subiective.

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de pescarel » 17 Oct 2014, 15:34

In opinia pe care am spus-o in pagina 5 a topicului de fata, am fost exact de aceeasi parere ca si tine. Remarca de mai devreme a fost in replica la una din ultimele pareri exprimate in pagina 10.

MANDRAVELA
junior
junior
Mesaje: 66
Membru din: 26 Sep 2014, 21:33

Re: lacul varlaam

Mesaj de MANDRAVELA » 17 Oct 2014, 22:14

TheFly scrie:
spiridusul scrie:Eu nu vad relevanta faptului ca in Varlaam a intrat sau nu Argesul si a adus sau nu peste. Are vreo importanta acest aspect?
are pentru MANDRAVELA :)) ca sa investigheze cu ce drept are X in proprietate nu stiu ce apa si al cui e pestele din ea.

Apropo, asta nu mai zice nimic, ca e la cota "52" de cateva zile :) ?

sau i s-a luat lumina ? :)
Muscoiule, vad ca bazai iar.
Cu "asta" sa vorbesti cu si despre ma'ta!
Iti repet ce ti-am mai scris: Incearca sa-ti accepti conditia si coboara la nivelul tau de kkt. Esti doar o musca (the fly)... si probabil ca te-a luat capul ca ai zburat mai sus decat ai (fost) invatat!
Nu ma cunosti, dar se poate rezolva!

Am citit tot ce s-a scris in acest topic, dar asta nu implica neaparat ca trebuie sa mai raspund unor muste ca tine sau user-ul "Doru Voican"...
Nu vrei sa afli cum e sa ti se ia lumina!? :wink:

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: lacul varlaam

Mesaj de grizzly » 18 Oct 2014, 02:18

MANDRAVELA scrie:Nu ma cunosti, dar se poate rezolva!
:lol1: :lol1: :lol1:

MANDRAVELA
junior
junior
Mesaje: 66
Membru din: 26 Sep 2014, 21:33

Re: lacul varlaam

Mesaj de MANDRAVELA » 18 Oct 2014, 03:39

grizzly scrie:
MANDRAVELA scrie:Nu ma cunosti, dar se poate rezolva!
:lol1: :lol1: :lol1:
Sper ca nu te ceri si tu la "vorbitor" la ora asta... Nu de alta, da' vad ca esti "emo" si ai glume cu "ciocane"... Si pe bune, am mai dat cateva... in ultimele ore...
Ya su

Robert517
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 27 Mar 2012, 07:10
Localitate: Tulcea/Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de Robert517 » 18 Oct 2014, 12:45

Ma batea gandul sa merg si eu.... dar am citit conditiile ....
1-Grip cu cap rotativ (nu am si nu-mi trebuie la salau /strapi de fapt si biban)
2-folosirea strunei obligatorie - atunci cum mai prind salau si biban :?: :?: :?: :?: (ca sa nu zic avat :D )

PS -intrebare:daca struna e obligatorie , de ce nu o vedem in filmuletele postate pe net cu pescuit la salau in aceasta locatie :?: :shock: :?:

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: lacul varlaam

Mesaj de Gogol » 18 Oct 2014, 12:53

Robert517 scrie: PS -intrebare:daca struna e obligatorie , de ce nu o vedem in filmuletele postate pe net cu pescuit la salau in aceasta locatie :?: :shock: :?:
Cum de ce? Nu ai auzit ce declara? Ca era nepregatit. Drept urmare introducea mana pana la cot in gura salaului sa scoata jigul... :lol1:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: lacul varlaam

Mesaj de adrian99 » 18 Oct 2014, 14:05

ca era sau nu pregatit nu asta este problema
se poate prinde atat biban cat si avat,chair salau cu struna.spun din experineta proprie
alta este problema:taxa foarte mare pentru c@r,pentru speciile de pesti pe care(chiar administratorul recunoaste)n-au fost introduse.
un 30lei era sufiecient,corect
probabil se gandesc si la mortalitatea piscicola(care apare indiferent cat de bine manevrezi pestele) si ce-au zis:30 putin,70 corect :D

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: lacul varlaam

Mesaj de grizzly » 19 Oct 2014, 01:33

MANDRAVELA scrie:Sper ca nu te ceri si tu la "vorbitor" la ora asta... Nu de alta, da' vad ca esti "emo" si ai glume cu "ciocane"... Si pe bune, am mai dat cateva... in ultimele ore...
:lol: :lol: :lol:

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: lacul varlaam

Mesaj de cristian.ene » 19 Oct 2014, 14:41

Saptamana viitoare voi merge la Varlaam pentru a testa o lanseta noau pe care ieri am uitat-o in masina. Am fost pe lacul Lunca Mihailesti care de la distanta pare pare raiul stucilor. Din prezentari adancimea apei era descrisa una medie de 1.5m-2m si vederea din satelit prezenta stufurilor m-a facut sa cred ca va fi un pescuit pe un clasic de stiuca.

La fata locului am descoperit apa de maxim 1.20m si o barca supriza,daca mai pun si vremea este o partida care nu o voi uita nici peste mult timp. Probabil densitatea de stiuci este inca una ok dar conditiile de pescuit sunt incomparabil mai bune pe Varlaam unde adancimea apei,vegetatia si claritatea fac pescuitul sa fie o placere.

pe larg aici http://conceptcustomrods.ro/imprevizibi ... ecunoscut/

Scrie răspuns