Rapitor pe Main

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
mitzza
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 29 Feb 2012, 19:43

Rapitor pe Main

Mesaj de mitzza » 08 Feb 2014, 16:16

Buna. De cateva luni m-am mutat in Germania si stau intr-un sat in apropierea raului Main. As vrea sa va intreb , pe cei care cunoasteti daca o sa gasesc rapitori pe acest rau, in special stiuca. Am vazut ca se pescuieste mult la pastrav, dar nu am multe conostinte intr-ale fly-ului. Va multumesc! :respekt:

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Rapitor pe Main

Mesaj de paul » 08 Feb 2014, 20:26

Salut!
Uite un filmulet cu pescuit la rapitor (in special salau) pe Main:
http://www.youtube.com/watch?v=CXabfRbVd3Q

adyy
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 26 Sep 2010, 11:23
Localitate: Brasov

Re: Rapitor pe Main

Mesaj de adyy » 08 Feb 2014, 21:35

In inceputul filmuletzului, orasul seamana a Frankfurth.

Felicitari ca te-ai mutat intr-o tara civilizata cu ape care tin peste !!!
Mi-ar placea si mie!

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Re: Rapitor pe Main

Mesaj de pensionaru » 08 Feb 2014, 21:43

mitzza scrie:Buna. De cateva luni m-am mutat in Germania si stau intr-un sat in apropierea raului Main. As vrea sa va intreb , pe cei care cunoasteti daca o sa gasesc rapitori pe acest rau, in special stiuca. Am vazut ca se pescuieste mult la pastrav, dar nu am multe conostinte intr-ale fly-ului. Va multumesc! :respekt:
Ia legatura cu Zoran Wiener.Locuieste in Germania de mai mult timp si e un tip super ok.Cel mai usor il gasesti pe "forum pescuit la somn".Nu am pus linkul sa nu se interpreteze ca fac reclama.Spor!
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Rapitor pe Main

Mesaj de paul » 08 Feb 2014, 21:45

Dupa cum imi povestea un coleg din Germania, chiar au peste nemtii astia si nu prea exista braconaj. Pentru ca nici nu prea mananca ei peste de apa dulce, foarte rar pastrav.
Si pe mine ma bate gandul sa merg in vara vreo saptamana in Absberg si prin imprejurimi, dar trebuie sa ma interesez din timp de conditiile ce trebuiesc indeplinite pentru a putea pescui.

Avatar utilizator
mitzza
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 29 Feb 2012, 19:43

Re: Rapitor pe Main

Mesaj de mitzza » 09 Feb 2014, 00:58

va multumesc pentru raspunsuri! doar din marite-aprilie pot sa ma apuc de treaba. numai cat m-am interesat de permis si trebuie facut unul nemtesc, cel romanesc nu e valabil deoarece sunt anuntat aici. deci trebuie sa fac tot cursul si toate demersurile. asteptarea ma omoara dar nu cred ca am sa regret cand arunc o naluca in apele nemtilor! :respekt: :respekt:

adyy
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 26 Sep 2010, 11:23
Localitate: Brasov

Re: Rapitor pe Main

Mesaj de adyy » 10 Feb 2014, 11:22

mitzza scrie:....... asteptarea ma omoara dar nu cred ca am sa regret cand arunc o naluca in apele nemtilor! :respekt: :respekt:
Acolo vei prinde pesti!

Eu pana la luarea permisului m-as plimba pe malul apei sa inspectez locurile.
Si as face si niste poze pentru colegii de pe forum :elkgrin:

Avatar utilizator
mitzza
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 29 Feb 2012, 19:43

Re: Rapitor pe Main

Mesaj de mitzza » 10 Feb 2014, 15:49

am facut plimbari in fiecare week-end, rabdarea mi-a fost pusa la incercara cand, pe malul raului am gasit 2 twistere si-un shad, cu tot cu jig..toate de la 15cm in sus... :wallbash:

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Rapitor pe Main

Mesaj de paul » 10 Feb 2014, 15:57

Sa-mi scrii si mie, te rog, care sunt formalitatile ce trebuiesc indeplinite pentru a putea pescui in Germania.
Multumesc!

Avatar utilizator
mitzza
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 29 Feb 2012, 19:43

Re: Rapitor pe Main

Mesaj de mitzza » 10 Feb 2014, 16:03

paul scrie:Sa-mi scrii si mie, te rog, care sunt formalitatile ce trebuiesc indeplinite pentru a putea pescui in Germania.
Multumesc!
astazi o sa vorbesc cu reprezentantul zonal al asociatiei de pescuit din zona mea...legile difera de la zona la zona....dar o sa iti dau un MP si-am sa-ti spun! :respekt:

Scrie răspuns