VIRSOLT jud SALAJ

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 10 Mar 2011, 17:03

iovys scrie::lol: Stii care-i faza? pana la urma tot pescarii sunt fraierii, oricum ai lua-o. Cei de la AJVPS spun ca pescarii au fost fraieriti de catre celelalte asociatii, si viceversa :?
Trist dar adevarat...am fost prinsi intodeauna intre interesele unora sau altora .....

Asta se datoreaza exclusiv unei legislatii incoerente si pe termen lung. :wink:
Vom mai indura ceva timp se pare. :oops:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
ATUU
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 124
Membru din: 25 Feb 2006, 19:05
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de ATUU » 10 Mar 2011, 21:00

sa iteleg ca era mai bine sa aveti nimic pe bani mai multi...iar daca vi sa oferit posibilitatea de mai putin nu e bine ...ok ,acum administratorii apelor sunt obligati a face ceva ,indiferent de taxa...as fi curios cit de multumiti veti fi...de ajvps...

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 10 Mar 2011, 21:19

Nu am zis niciodata ca am fost multumiti de ei, dar daca vrem sa schimbam ceva, trebuie sa se vada acea schimbare. Bineinteles ca nu aveti cantitatea de vina pe care o au ei, chiar le-am spus "dati-le si lor apele in administrare in exclusivitate vreo 40 de ani, si apoi criticati", dar totusi, ceva trebuia sa se vada dupa voi

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 11 Mar 2011, 08:18

ATUU scrie:sa iteleg ca era mai bine sa aveti nimic pe bani mai multi...iar daca vi sa oferit posibilitatea de mai putin nu e bine ...ok ,acum administratorii apelor sunt obligati a face ceva ,indiferent de taxa...as fi curios cit de multumiti veti fi...de ajvps...
Care e diferenta intre a nu avea nimic cu bani mai multi sau mai putini .... :roll:

Diferenta este aceasi ...ZERO . :oops:

Sunt curios acum daca se va schimba ceva dupa punerea in aplicare a acestui nou ordin ....voi dori sa vad daca malurile vor fi mai curate , mai pazite si cu mai mult peste in ele ....indiferent ca administreaza ajvps , esox sau oricine altcinva ....

Ar fi normal ca o parte mare din banii incasati sa se intoarca in apele in care pescuim nu sa ramina in buzunarele asociatiilor sub forma de profit ...
ca daca se intimpla la fel ca anul trecut atunci degeaba sa schimbat ordinul de pescuit iar sperantele pescarilor de-a pescui in ape mai bogate in peste si mai "curate" vor fi aceleasi ..adica ZERO.

Asteptam poze cu riu Sieu in care clenii si stiucile vor "zburda" din abundenta pe sub malurile riului...sub atenta supraveghere a administratorului...

Ramine de vazut. :lol: :lol:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

Varsolt

Mesaj de stradic » 12 Mar 2011, 10:31

S-a dezghetat pana la urma Varsoltul sau nu? :?:
rapala the best vobler in the world

Avatar utilizator
lacatins
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 09 Iul 2009, 23:46
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de lacatins » 12 Mar 2011, 22:15

e inghetat, am trecut azi prin zona
pastrati apele curate!

Avatar utilizator
ONYX
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 12 Noi 2008, 08:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de ONYX » 14 Mar 2011, 10:45

Lacul Varsolt are un potential mare la salau...dar se pare ca lacul a intrat iar sub aripa AJVPS Salaj care nu o sa lase cu barca pe lac...pacat...se pare ca barca de pescuit a devenit un fel de ciuma ...ca nu lasa cu barca. Asta e ! Anul trecut am avut privilegiu sa pot pescuit cu barca deoarece nu apartinea de AJVPS si au fost partide frumoase. Acuma se pare ca iar nu o sa mai pescuim.

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

varsolt

Mesaj de stradic » 14 Mar 2011, 12:09

salajenii astia niciodata nu s a putut nimeni intelege cu ei!!! Dar lasa ca tot o sa mergem si cu barcasa i sfidam da i in colo de comunisti!!!! :wink: :evil:
rapala the best vobler in the world

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 14 Mar 2011, 12:12

ONYX scrie:Lacul Varsolt are un potential mare la salau...dar se pare ca lacul a intrat iar sub aripa AJVPS Salaj care nu o sa lase cu barca pe lac...pacat...se pare ca barca de pescuit a devenit un fel de ciuma ...ca nu lasa cu barca. Asta e ! Anul trecut am avut privilegiu sa pot pescuit cu barca deoarece nu apartinea de AJVPS si au fost partide frumoase. Acuma se pare ca iar nu o sa mai pescuim.
Am si eu o intrebare ...cum poate AJVPS-ul sa interzica accesul cu barca acolo?Ei sunt beneficiarii resursei acvatice nu au competente in alte domenii...

Eventual Apele Romane sa poata sa nu fie e acord dintr-un motiv bine intemeiat ..de exemplul celui cu "apa de consum a orasului"...dar ma rog pate ca Salajul e intr-o alta tara si au alte reguli ...nu ma mai mira nimic.
:oops:
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

Avatar utilizator
ONYX
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 12 Noi 2008, 08:00
Localitate: Timisoara

Mesaj de ONYX » 15 Mar 2011, 07:12

Noul ordin de pescuit publicat pe M.O spune ca asociatile pot sa isi faca singure regulamentul...deci acuma chiar deloc nu o sa putem. Anul trecut eu am pescuit cu barca ...au venit de la AJVPS au chemat si pe seful d epost dar amenda nu au putut sa imi dea ca nu au aavut in ce baza legala....si cei de la ape au doar zona de protectie sanitara conform HG 930 ...cea unde sunt balizele...au facut abuz in serviciu....dar eu am pescuit si au venit cu barca la mine pe lac si eu i-am zis sa ceheme politia si atunci s-au ofticat. E tara lui papura Voda si fiecare face legi cum li se taie capul. Poate odata ne vom trezi la realitae...dar cand???

Scrie răspuns