VIRSOLT jud SALAJ

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

Varsolt

Mesaj de stradic » 06 Mar 2011, 20:41

Ai dreptate iovys,esoxu a vandut si in MM permise anul trecut extrem de multe,dar nu au facut nimic. Anul asta si-au luat-o ca nu li s-a atribuit nici o apa spre administrare! :x :arrow:
rapala the best vobler in the world

Avatar utilizator
ATUU
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 124
Membru din: 25 Feb 2006, 19:05
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de ATUU » 09 Mar 2011, 20:13

stradic,iovys...gresiti amindoi...faptul ca noi v-am putut oferi posibilitatea sa pescuiti in aceleasi conditii dar la mai putin de jumatate valoarea permisului nu e nimic?spuneti-mi voi cit e permisul acum la ajvps?si daca nu stiati am facut demersuri pt virsolt,dar asta e au stat mai bine ajvps-urile,daca ati citi putin pe sait la ampa veti observa ca asa au fost facute ca sa ii favorizeze,si voi cei de care au profitat zeci de ani inca mai mergeti la ei....atunci va meritati soarta....noi incercam sa schimbam ceva ,luptam ,e greu,dar lucrurile s-au schimbat nu?MM are deja o asociatie la cristi Bejan nu? si dupa ce l-am ajutat sa o faca acum sa ne fi bagat peste el?salajul daca vrea poate lua iarasi permise anpa ieftine de la noi si poate plati o chitanta la ajvps ,ceea cei confera aceleasi drepturi ba chiar in plus...dupa calculele mele ati iesi cam la 70 de lei deci mai putin de jumatate fata de ajvps.iar asta e nimic?...

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 09 Mar 2011, 20:20

70 lei pentru ce? ANPA, cotizatie+tarif ajvps?
Problema se pune, daca eu trebuie sa platesc 20 pe toate apele, sau pe fiecare in parte. Daca pe toate, atunci e ok, daca pentru fiecare apa aflata in administrarea lor(adica toate din judet) atunci nu mai merita
Si in nici un caz sa nu crezi ca sunt un simpatizant al lor. Lupta mea cu ei(pe un alt forum) este crancena.
Apropo, ei au ajuns anul trecut sa vizeze cu 80 si chiar 60 lei, deci nu chiar jumatate
Si anul asta cer 80, dar vor sa ceara180 :oops: cred ca nu le ies socotelile de nu au curaj(inca) sa ceara :lol:

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 09 Mar 2011, 20:22

ATUU scrie:dupa calculele mele ati iesi cam la 70 de lei deci mai putin de jumatate fata de ajvps.iar asta e nimic?...
Scuze ca ma bag, dar daca doriti sa schimbati ceva incepeti de la altceva, nu de la bani. Ca prea seamana a chiosc de vandut permise... se poate incepe cu ape mai curate, mai pazite, dorinta de a ajuta populatia de peste sa se refaca ceea ce aduce dupa sine pescari multumiti.
Personal, as prefera sa dau mai multi bani la o asociatie si sa stiu ca se face ceva util pt ape, decat sa platesc mai putin si din banii aia sa nu se faca nimic

Avatar utilizator
ATUU
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 124
Membru din: 25 Feb 2006, 19:05
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de ATUU » 09 Mar 2011, 20:30

iovys...da asa stiu s eu de 180 iar cei 20 cu siguranta sunt pt tot ce au,mergeti la zoli puntii ca vret iar noi va ajutam daca vret venim si la o sedinta dar cu cit de multi sa va explicam detaliat,,va putem ajuta inca..nu fa steptati sa facem noi in locul vostru...si nu va temeti daca va adunti destui puteti ashimba balanta,

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 09 Mar 2011, 20:44

Inca o problema ar fi accesul interzis cu ambarcatiuni. Asa prevede regulamentul lor, iar eu trebuie sa-l respect, chiar daca nu sunt membrul lor, si daca regulamentul incalca un drept. Ei motiveaza asta pentru faptul ca lacul este sursa de alimentare cu apa potabila a mai multor localitati; Zalau, Simleu, Crasna, Herecleanetc
Dar in acelasi timp, ei polueaza mult mai mult cu nadirea, prin care se arunca in lac tone de chimicale in fiecare an, plus ca incalca zona de protectie in timpul organizarii concursurilor de stationar(care vor fi tot mai multe, deoarece Vera a ajuns presedintele clubului pescarilor din ajvps)+ pescuitul la copca iarna.
A pescui la copca nu este egal cu a intra cu barca? Dupa mine cam tot acelasi lucru e

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

Varsolt

Mesaj de stradic » 09 Mar 2011, 21:35

Pt.pescarii de spining neacceptarea pescuitului din barca pe Varsolt e o mare nedreptate! Fara barca de pe mal pe un lac sa pescuiesti la salau e un hazard si o loterie!
rapala the best vobler in the world

Avatar utilizator
ATUU
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 124
Membru din: 25 Feb 2006, 19:05
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de ATUU » 10 Mar 2011, 10:15

luci_t scrie:
ATUU scrie:dupa calculele mele ati iesi cam la 70 de lei deci mai putin de jumatate fata de ajvps.iar asta e nimic?...
Scuze ca ma bag, dar daca doriti sa schimbati ceva incepeti de la altceva, nu de la bani. Ca prea seamana a chiosc de vandut permise... se poate incepe cu ape mai curate, mai pazite, dorinta de a ajuta populatia de peste sa se refaca ceea ce aduce dupa sine pescari multumiti.
Personal, as prefera sa dau mai multi bani la o asociatie si sa stiu ca se face ceva util pt ape, decat sa platesc mai putin si din banii aia sa nu se faca nimic

ca de exemlu tu ce ai face?schimbarea sta in fiecare din noi...doar ca uni zic ca daca tot dau as multi bani atunci sa mai recupereze ceva ...si baga tot la sacosa,dade mai pot si vinde...asa cu o taxa mai mica poate si gindesc ,ca mizeria ce o lasat-o ,o vorgasi si data viitoare,ca pestisorul pe care nu l-au eliberat nu pot sa-l mai prinda etc...

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de vali stratonov » 10 Mar 2011, 15:30

iovys scrie:ATUU, scuza-ma ca ma bag si eu in discutie. Daca ati vrut sa faceti ceva, de ce nu ati luat ape in SJ? pentru ca anul trecut ati vandut permise destul de multe in judet, si atat. Faptul ca nu ati facut nimic in afara de eliberarea permisului ANPA, le-a dat avant celor de la ajegvps. Si acum ne arunca celor care am fost satui de ei si am ridicat permisele de la voi, ca nu am facut ce trebuie si ca am fost fraieriti, etc. De exemplu, voi ce ati facut pt Varsolt anul trecut? Ei au populat cu o cantitate, nu mai stiu exact cat de pasnici, salubrizare, au avut un paznic, care e adevarat ca de multe ori a incurajat si a luat parte la braconaje, dar au facut ceva, si asta e un avantaj pt ei, cel putin in acte...
Ce sa fi facut Esox si nu numai altceva decit sa COLECTEZE bani de la pescarii satui de AJVPS-uri....?

Ca au vindut permisele mai ieftin decit AJVPS -urile e un lucru adevarat , dar nicidecum sa le ridice cineva statuie de ce baietii buni sunt ..

Anul trecut cei care au vindut permise si implicit si-au facut membrii noi pe seama asta nu au facut decit o ACTIVITATE COMERCIALA ....nimic mai mult.

Au pus 20 Roni peste cei 30 ai ANPA si basta ...au scazut cheltuiala pt fabricarea carnetelor au platit "comisionul "de 5 lei / permis la magazinele de pescuit prin care le-au vindut iar restul a fost PROFIT ,profit care nu sa intors nici in proportie de 5% macar in apele pe care le-au "muls"....faceti si voi socoteala citi bani s-au facut pe "moca".

Ceea ce a fost anul trecut a fost o mana cereasca pt. oportunistii care au mirosit banii pe care ii puteau lua de pe piata ....acum lucrurile sau schimbat putin si sunt ingrijorati de faptul ca nu vor mai face atit de usor atitia bani ....

Ca nici AJVPS-urile nu reintorc banii in apele pe care le administreaza e la fel de adevarat....dar in tara in care in fiecare an avem cite o noua abordare a pescuitului sportiv si a regulilor ei asa o sa patim...


Nu va lasati prostiti de cuvinte de genul : noi avem mai ieftin decit altii...cred ca nu e suficient sa fie DOAR mai IEFTIN .

Ar mai trebui facut si multe alte lucruri....curatenie ,populare, paza ,etc.
Parerea mea.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 10 Mar 2011, 16:31

:lol: Stii care-i faza? pana la urma tot pescarii sunt fraierii, oricum ai lua-o. Cei de la AJVPS spun ca pescarii au fost fraieriti de catre celelalte asociatii, si viceversa :?

Scrie răspuns