Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de tanase_cornel » 08 Iun 2014, 09:48

Daniel1m scrie:felicitari si fir intins in continuare
Multumesc! La fel si tie! Fir intins! ;)

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de pensionaru » 08 Iun 2014, 13:53

tanase_cornel scrie:Ultima partida de pescuit pe lac. Marturisesc ca am avut emotii referitor la cum o sa iasa :) https://www.youtube.com/watch?v=Ny77PXP ... e=youtu.be
Foarte frumos materialul prezentat si sincere felicitari.Te urmaresc de mult si imi place ceea ce faci. Ma gandesc ca pe viitor poate strangi in jurul tau tineri iubitori de spinning sa faceti o asociatie un club si de ce nu o scoala de spinning.Toate cele bune. :respekt:
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de tanase_cornel » 08 Iun 2014, 22:14

Multumesc de aprecieri! E interesant ce spuneti insa este greu. In lumea noastra "pescareasca" sunt multe orgolii si e greu sa formezi un nucleu de oameni sinceri si bine intentionati. Poate cand o sa mai inaintez in varsta sa fac treaba asta cu cei care acum au 15-16 ani.
On topic, am fost astazi pe lac. Cativa cleni si bibani mici. Multistati stationaristi pe baicu, la platica. Am vazut zone unde era in bataie. Sper sa nu dea de ea si sa puna plasele desi nu cred ca scapa...Rapitorul nu prea misca. Daca pana acum cateva zile a mancat cleanul mare, astazi doar mici. Frecventa buna, insa mici. Probabil si din cauza agitatiei de pe lac. Multe barci, multi pescari...
E curios ca nu reusesc sa dau de bibanul mare... nu am luat nici unul anul asta. Pana acum ar fi trebuit sa imi intre doi trei. Nici unul din locurile care in alte dati tineau biban mare nu au adus nimic anul asta... Inca nu m-am prins ce se intampla dar ii dau eu de cap :) Pana in iulie cand e Bibanmania trebuie sa dau de el.
Cam atat din Neamt. Sa fiti sanatosi si fire intinse! :respekt:

alex ung
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 09 Iul 2014, 08:50

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de alex ung » 09 Iul 2014, 08:57

Salut, M-ar interesa sa merg la pescuit pe lacul Izvorul Muntelui (in zona Ceahlau). Nu detin permis, si am vazut ca se poate plati o taxa pe zi. Unde trebuie sa platesc aceasta taxa? Pot sa o platesc direct la cei care vin in control? Care este valoarea acesteia? Multumesc A. Ungureanu.. Fir intins.

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de tanase_cornel » 09 Iul 2014, 13:00

alex ung scrie:Salut, M-ar interesa sa merg la pescuit pe lacul Izvorul Muntelui (in zona Ceahlau). Nu detin permis, si am vazut ca se poate plati o taxa pe zi. Unde trebuie sa platesc aceasta taxa? Pot sa o platesc direct la cei care vin in control? Care este valoarea acesteia? Multumesc A. Ungureanu.. Fir intins.
Salut! Din cate stiu, inca nu s-a facut concesiunea pe anul asta. Daca ai ANPA-ul platit pe anul asta, nu ai nici o problema! Fir intins! ;)

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de adrianc » 12 Oct 2014, 22:05

ma tot tin sa intreb de cativa ani :)....a prins cineva stiuca pe Bicaz?

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de tanase_cornel » 13 Oct 2014, 07:12

adrianc scrie:ma tot tin sa intreb de cativa ani :)....a prins cineva stiuca pe Bicaz?
Personal nu am prins insa este pe youtube un film cu una luata la tunel. Am mai auzit de taieri de fir insa nimic concret. Probabil ca sunt cateva exemplare insa prea putine sa conteze.

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de adrianc » 13 Oct 2014, 12:54

mersi pentru raspunsul rapid si la obiect :respekt:

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de tanase_cornel » 13 Oct 2014, 19:06

adrianc scrie:mersi pentru raspunsul rapid si la obiect :respekt:
Cu placere! :respekt:

mihai.t
senior
senior
Mesaje: 392
Membru din: 13 Mar 2014, 22:07
Localitate: piatra neamt

Re: Lacul Izvorul Muntelui, Bicaz

Mesaj de mihai.t » 07 Feb 2015, 21:18

Va salut.
Locuiesc in apropierea lacului Izvorul Muntelui, dar nu am mai fost la pescuit in zona de aproximativ 3ani.
Din ce stiu eu acum se poate pescui pe lac doar cu talonul anpa. Totusi, cine are lacul in administrare?
Pun aceasta intrebare deoarece ma tot gandesc (poate ma considerati nebun, tampit sau prost) la o populare a acestui lac cu puiet de salau.
Cred ca daca ne-am strange mai multi iubitori ai pescuitului s-ar putea aduna o suma de bani pt achizitionare puiet salau.
Voi ce spune-ti?
cu stima.

Scrie răspuns