Noutati Delta Dunarii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Noutati Delta Dunarii

Mesaj de wilddanube » 23 Feb 2006, 14:36

Pe acest topic imi propun sa va tin la curent cu pescuitul sportiv din Delta.

Se dezgheata. Sporadic mai curg sloiuri. Apa e scazuta. Rezultate promitatoare la salau. Concentrati in zonele cu cioate si salcii, numai la viu si in special la babusca si rosioara. La carasel mai putin.
Stiuca e in prohibitie.

Daca mai uit cate ceva exista si : http://www.wilddanube.ro/noutati_pescuit.php

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 24 Feb 2006, 11:56

Multumim pentru info!

Am o ocazie sa ajung prin delta, probabil in zona Sf. Gheorghe, fara bani :lol: dar de abia prin mai probabil.... deci mai e timp de planuri. Ma intreb pentur ce sa imi fac planuri pentur perioada aia. DPDV legal ar fi doar stiuca la artificiale, sa vedem cum e cu incintele "private". Ce parere ai wild?
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 24 Feb 2006, 17:44

zona sat Sf. Gheorghe nu o recomand pescuitului la stiuca, distantele pana la locatiile de stiuca fiind destul de mari.
Statistic, in mai, daca apele sunt bune, stiuca pune botu`.

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 24 Feb 2006, 19:24

Asta e, locatia nu e de ales si nici perioada. E la modul "daca vrei atunci la sf. ghe la data de cutare. gratis transport cazare masa". sa fie primit, cu tot cu lumanare, dac-o pica si ceva cu miros de peste, orice ar fi, e de bogdapostre curat.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 25 Feb 2006, 11:08

In 2006 puteti pescui fara a plati taxe pe incintele private Uzlina situate vis-a-vis de complexul Cormoran.

Oferta este valabila exclusiv pentru turistii cazati in cadrul complexului Cormoran si pe Hotelurile Plutitoare Anastasia.

Daca mai uit cate ceva exista si : http://www.wilddanube.ro/noutati_pescuit.php
www.wilddanube.ro

tudorgabriel
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 07 Feb 2006, 17:26
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel » 25 Feb 2006, 18:17

Bre nenea Hasnas daca este pescuitul gratuti la Uzlina( incinte ) atunci de ce trebuie sa platesc 1 kg de obleti cu 10 RON :?: adica nu mai platesc 50 Ron pe 24 ore ca anul trecut ca ....probabil este vorba de legea cu concesiunile da gata s-a gasit metoda sa ne jecmaneasca,auzi 100.000 kg de bibanei :shock:
Cine gandeste asa de aberant domnilor :?: este bataie de JOC :twisted:

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 25 Feb 2006, 19:22

Stimate Domn "Bre"
Aveti numerele de telefon postate. Acolo puteti cere lamuriri si detalieri.
Pentru informarea dumneavoastra, anul trecut taxele au fost, ca aproape peste tot in incintele din Delta, de 20 euro, permitandu-se retinerea a max 5 kg de peste.
Daca dumneavostra doriti sa pescuiti la oblete sau bibanei si sa retineti 1 kg este decizia dumneavoastra. Pe altii poate ii intereseaza pescuitul la stiuca sau la crap si poate vor sa pescuiasca in regim catch & release.

Am deschis acest topic ca sa va informez si nu sa polemizez in stil OTV.
Va multumesc pentru intelegere.
www.wilddanube.ro

tudorgabriel
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 07 Feb 2006, 17:26
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel » 25 Feb 2006, 23:09

Domnule Hasnas ,"bre" este un termen grecesc de respect,se refera la oameni ceva mai in varsta ,mai cu experienta ( imi cer scuze daca nu stiati despre acest termen ),anul trecut dupa cum va spuneam taxa pe ziua de pescuit a fost intre 500.000 lei si 1.000.000 lei pot sa va aduc chitante sa confruntati,este adevarat,locurile sunt superbe.
De ce vorbiti de retinutul pestelui :?: nu cumva acei 10 RON sunt considerati ca si un pret pe kg:?: atunci nu este vanzare,sau ce este :?: trebuia sa spunetiC&R si gata,fara pret pe kg .In alta ordine de idei la Sarinasuf ,care este tot o amenajare piscicola stiti cat a fost ziua de pescuit anul trecut :?: modic,150.000 lei.
Va multumesc ptr. informatii,si eu pescuiesc la crap si stiuca.

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 25 Feb 2006, 23:32

Stiu si va cunosc.

Cornel Gaina a venit cu aceasta idee, pe care eu cel putin o consider benefica, in sprijinul pescarilor care au comentat de atatea ori taxele mari de pe privat.
Eu stiu prea bine ce se intampla pe incinte si cu cat peste se pleca, de multe ori si subdimensionat.
Eu ma duceam pe incintele Uzlina pentru drilurile de crap, atunci cand Dunarea era tulbure.
Sistemul care se va aplica in acest an va consta in cantarirea si plata pestelui retinut. Nu retii pestele, platesti doar barca,eventual, si ramai cu bucuria unui pescuit intr-o zona f buna.
Eu asta am comunicat, considerand ca este un lucru bun, dar dumneavoastra l-ati interpretat intr-un mod care m-a deranjat.
Probabil ca o sa ne vedem la un pescuit pe incintele Uzlina.
La Sarinasuf n-am ajuns niciodata, n-am avut timp.
Numai bine Gabriel.
www.wilddanube.ro

tudorgabriel
junior
junior
Mesaje: 53
Membru din: 07 Feb 2006, 17:26
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel » 26 Feb 2006, 12:54

Imi cer scuze domnule Hasnas daca v-a deranjat modul meu de interpretare,sa nu ma intelegeti gresit nu am nimic cu dvs. dar se pune problema intotdeauna in favoarea concesionarilor in proportie de 90 % si in favoarea pescarilor amatori in proportie de 10 %,asta este deranjant,ptr. mine mai putin conteaza tqaxa de 1 sau 2 mil.,dar mai sunt multi altii care vor si ei sa pescuiasca pe locuri frumoase si nu pot din cauza preturilor,din pacate anul acesta si mai mult ar fi trebuit sa se micsoreze taxele ptr. ca ati vazut cum e cu aviara si cu turistii care ....se reorienteaza catre alte meleaguri :? si Uzlina este totusi in Delta :? .
Explicatii si domnului Gaina ,poate v-a intelege ca de multe ori trebuie sa faci concesii ca sa castigi bani.Stiu ca a investit multi bani acolo....dar in cazuri extreme poti pierde mult.
Sanatate dle Hasnas.

Scrie răspuns