Noutati Delta Dunarii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
fishing&nature
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 20 Noi 2013, 15:39

Re: Noutati Delta Dunarii

Mesaj de fishing&nature » 02 Dec 2013, 09:09

Dunavat - lacul Solomon - golful Holbina dar si un pic de Dunare la Galati, la inceput :)
https://www.youtube.com/watch?v=xHYjhBi ... i4SDy59VUw

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Noutati Delta Dunarii

Mesaj de wilddanube » 06 Dec 2013, 14:47

Am plecat dupa stiuca si am gasit salaul !!

Ultimul week-end din noiembrie a fost excellent. A mancat stiuca mare. Frecvent bucati de 3 – 4 kg. Linguri grele trase usor pe fundul apei. Pescari entuziasmati (cei care erau pe apa, la locul faptei) dar si mai multi tristi, melancolici, frustrati (cei care primeau vesti prin telefon sau pe internet).
In a doua categorie – subsemnatul. Cu un ultim zvac pun mana pe telefon si reusesc sa mobilizez cativa prieteni pentru, probabil, ultima iesire din acest an. Adica de Ziua Nationala a Romaniei ! Intre timp vestile nu mai erau cele bune. Dupa ce pana duminica trecuta stiuca “ se sinucisese “ in grupuri mari, de luni 25.11.2013 orele 13,45 parca intrase in pamant ( a se citi bahna ). Si n-a mai aparut pana, cel putin, de ziua nationala (cel putin astea erau vestile primite).
La ora 12 eram pe Uzlina. Cald 7-8-9 grade, vant slab NNV, ape limpezi alternand cu cele mirii si cu cele tulburi. ..........
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Noutati Delta Dunarii

Mesaj de wilddanube » 07 Dec 2013, 13:54

........ Ideal pentru stiuca. Dar, cu doua conditii – daca o gasesti si daca vrea sa manance. Si…. Au fost indeplinite amandoua !! Din pacate am gasit doar cresa si gradinita. Nici macar clasele 1-4.
Au fost multe marlitze la oscilante albe, galbene, aramii, la voblere floating, suspending si sinking de toate culorile si dimensiunile. Am avut activitate, iar sperantele pentru ziua urmatoare erau mari. Din pacate ziua urmatoare a venit cu 5-6 grade mai putin si cu foarte mult vant de N. O barca pe Obretinciuc Isaac, Harasimova, Uzlina doar 2 marlitze de gradinitza grupa a doua (descoperite in ancora la recuperare, atat de violent a fost atacul ). O alta – pe incinta- doar 7 de liceu – 1,5-2,5 kg si 2 de primul an de facultate. Recuperare lenta, pe fundul apei, numai pe canalul perimetral. Doua agitate de ceafa, trei de sub bot iar celelalte doar intr-un carlig. Stiuci fara vlaga, ametzite, probabil, de schimbarea de vreme. Mai aveam doua zile, vantul a batut rau de tot noaptea, iar noi, impofida oricarei evidente am plecat din nou, de dimineata, in cautarea stiucii. O barca – Taranova, Gorgostel, Dubcova, Hrisciova, Uzlina. Cealalta – Dunarea Veche, Filat, Uzlina, Pojarnia .
Acelasi rezultat – nici un tzac. Si o mentiune – chiar daca a fost soare pana pe la pranz trebuia sa dezghetam inelele de varf ca sa putem lansa. Am ajuns acasa – adica al HP Anastasia 1 pe la orele 15 si, tineri si nelinistiti ne-am hotarat sa incercam si .......
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Noutati Delta Dunarii

Mesaj de wilddanube » 09 Dec 2013, 10:05

..........ne-am hotarat sa incercam si salaul. Doar nu putea sa fie mai rau. Vantul cazuse, erau vreo 2-3 grade si mai era ceva vin fiert. Am luat ancorele, plasticele, jigurile si……….. am avut vreo 4 trasaturi. Asa, ca sa avem niste vise frumoase.
Si chiar a fost frumos. Cu toate ca am inceput sa pescuim pe la minus 2 grade si ne opream din cand in cand sa dezghetam inelele lansetelor atacurile dintosilor din adancuri ne-au incalzit. Am pescuit pe structuri de la 2 la 12 metri adancime cu jiguri de 14-18 grame si shaduri de toate formele si culorile. Au spus prezent pana la orele 14 (cand, cu parere de rau, a trebuit sa plecam) vreo douazeci de salai si strapazani, 3 carasi (2 de ceafa si unul de gura), un bibanoi de 700 grame si… un ciortan de kil – tot de bot. Interesant – un salaias de kil avea in bot un somotel de vreo 4 cm inca viu – in poza.
Asta a fost saptamana aceasta. As mai fi plecat si acum 3 zile dar se anunta vant puternic si nu se putea pescui.

Deci gata pe anul acesta !
Ne-auzim si, poate, ne si vedem la anul !

Sarbatori fericite !!
www.wilddanube.ro

pescar94
senior
senior
Mesaje: 446
Membru din: 16 Mai 2012, 20:07

Re: Noutati Delta Dunarii

Mesaj de pescar94 » 30 Dec 2013, 12:07

Eu acum plec in delta,cred ca o sa mergem pe golful holbina si pe canale..Va doresc un an nou fericit si cu multe impliniri!!

Alex-BAV
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 270
Membru din: 21 Ian 2013, 13:15
Localitate: Pitesti

Re: Noutati Delta Dunarii

Mesaj de Alex-BAV » 31 Dec 2013, 18:04

pescar94 scrie:Eu acum plec in delta,cred ca o sa mergem pe golful holbina si pe canale..Va doresc un an nou fericit si cu multe impliniri!!
Pai ce sa zicem.....La multi ani si....Bafta !!!!! :respekt:
Do it with passion or not at all !

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Noutati Delta Dunarii

Mesaj de wilddanube » 02 Mar 2014, 11:24

Ce parere aveti de nou ordin - Prohibitia 2014 ?
Incercam doar incintele intre 1.04 si 30.05 ? Nasol, nu-i asa ?

Maine incerc un salau la plastice. Va tin la curent.
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Noutati Delta Dunarii

Mesaj de wilddanube » 04 Mar 2014, 10:23

3 ore
5 locuri
3 setci
10 shaduri lasate
nici un tzac
4 codalbi
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Re: Noutati Delta Dunarii

Mesaj de wilddanube » 11 Mar 2014, 17:20

Chiar daca saptamana trecuta vremea nu a tinut cu pescarii – au fost trofee ! Stiuca. Frecvent !!

Week-endul acesta se anunta frumos, cald, si cu vant slab.

Va astept in Delta - poate si la salau ( sa probam ultimele gume de la targ ! )

Cristi
0722 680 402
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
RazvanB
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 279
Membru din: 19 Ian 2013, 12:58
Localitate: Timisoara

Re: Noutati Delta Dunarii

Mesaj de RazvanB » 18 Mar 2014, 21:04

Nimic nou...? Ajung Sambata in zona Mila 23 si as vrea sa stiu la ce sa ma astept :)

Scrie răspuns