Noutati Delta Dunarii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 11 Oct 2009, 12:59

Azi m-am intors din zona Crisan.Dupa ploaia de sambata stiuca a devenit foarte selectiva.Era acolo dar nu scotea capul din iarba.Poate in alte lacuri punea gura, dar unde am incercat eu nu voia deloc. M-am reprofilat repede pe biban(1-2 partide de spalat creierul) si salau(asezonat cu somni din generatia 1-2 kg ).Pe Dunarea Veche apa era verde de la iarba macinata si stricata din lacuri.Am luat si aici ceva salau dar nu asa bine cum m-am asteptat.Am gasit pestii la confluente pe Crisan, Litcov, Iacub, Isac, Puiulet, Puiu, pe brat si in general unde era ceva curent si apa buna.Cei mai multzi pesari pe care i-am intalnit erau cam disperati din cauza pestelui care nu voia sa manance.Am auzit ca a mers mai bine pe Sfantu si Chilia, dar asta e relativ...
Pt mine a fost poate ca mai constructiva partida din cate am facut in Delta, chiar daca stiuca a fos aproape absenta. :wink:
Când crezi ca sti pescuit apare ceva si iti da peste cap toate teoriile...
WSB CLUB

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 11 Oct 2009, 18:35

niste amici sunt pe cernovca de ieri.ciortan la 3 kg ,biban mare,cateva marlitze,strapi,si caras cat cuprinde.saptamana viitooare plec la holbina .

fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Mesaj de fanelul » 11 Oct 2009, 22:12

Plec spre Dunavatu marti, daca oi avea semnal scriu pe aici....

Teacher
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 14 Oct 2009, 10:37
Localitate: Botswana

Mesaj de Teacher » 14 Oct 2009, 10:54

Am venit azinoapte din Matita. Cazare si serviciu foarte bune, peshte asa si asa:
2 persoane , 2 1/2 zile , 72buc. mirle si pixuri, 4buc. 1-1,5Kg, 1buc 2,2kg. A mers numai pe Lacul de Miazazi, singurul care a fost limpede, am mai dat si pe Babina, Dracului dar nimic. Apa e calda-19Grd. si scazuta 1,2-1,3m fata de normal ( in mijlocul Deltei)! Pe vint puternic, apa fiind mica valurile mari tulbura imediat apa si apoi ADIOS!
2 zile am dat la crap si somotei pe Lopatna, cu nadire prealabila 3 zile si am luat un singur crapcean maniaco-depresiv ( el, nu noi) de 1,5Kg.
Totul evident C&R.
Pe Perivolovca sunt cel putin 200 setci, puse alternativ stinga dreapta. La capatul dinspre Litcov sint atit de dese incit te simti la slalom special cu barca. CHIAR NU LE VEDE NIMENI ? SAU CEI CARE AR TREBUI SA LE VADA SINT NISTE NIMENI ?!?

radu_p
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 03 Mar 2009, 15:05

matita

Mesaj de radu_p » 14 Oct 2009, 11:13

Salut ! Matita nu e concesionata lui Raduta ? Cat e taxa pe unde ati dat voi ? Merci

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 14 Oct 2009, 11:49

ieri dupa furtuna s-a tulburat
Azi maine se limpezeste
Alaltaieri multa stiuca
De crap nu mai stiu nimic
www.wilddanube.ro

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 14 Oct 2009, 12:25

sambata si duminica am fost la Dunavatul de sus, pe la debarcaderul din Plopu(imediat dupa Murighiol).10 atacuri , 6 rateuri , 4 stiuci, una eliberata, 2X 2kg, 1x 5 kg( fir de 10 lb, struna wolfram 6kg,firu' trecut prin elice, cand am pus-o in barca scupase deja lingurita- ce mai, adrenalina pura ). Sambata frig, vant,frig, valuri, frig,foarte noros si nu stiu daca v-am , foarte frig. Seara ciorba fierbinte de peste, palinca ,nurofen, paracetamol, palinca, noaptea schimbat trei tricouri transpirate, duminica o zi exceptionala, chiar mi-a placut, cald,vant si soare! daca ma descurc am sa pun si poze, sa ma laud.

Teacher
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 14 Oct 2009, 10:37
Localitate: Botswana

Re: matita

Mesaj de Teacher » 14 Oct 2009, 12:53

radu_p scrie:Salut ! Matita nu e concesionata lui Raduta ? Cat e taxa pe unde ati dat voi ? Merci
Da, este. Taxa e de 20RON/zi .

radu_p
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 03 Mar 2009, 15:05

Mesaj de radu_p » 14 Oct 2009, 12:56

E OK. Merci. Plec si eu in zona respectiva vineri, de aia am intrebat

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 14 Oct 2009, 14:58

Care sunt preturile la cazare pentru Matita?Daca puteti sa mi le trasmiteti.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Scrie răspuns