Noutati Delta Dunarii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
nelufish
junior
junior
Mesaje: 44
Membru din: 25 Ian 2006, 23:06
Localitate: Ploiesti

Mesaj de nelufish » 23 Aug 2009, 10:27

... va salut prieteni ,
am plecat luni 17 august si m-am intors vineri din delta ... asa cum va spuneam am ajuns pe sireasa ... cum a fost ? ... pai cald rau , tantari cat cuprinde , peste nu prea , de fapt doar caras biban si albitura . am ciupit si cateva marlite dar neimportante asa ca le-am redat canalului in amintirea vremurilor foarte bune . pe langa peisajele extraordinare de care imi era dor si linistea de care aveam nevoie am avut parte ( totusi ) si de o surpriza ( placuta ) ... am fost pe sireasa de vreo 12-15 ori dar e singura data cand gasesc curat ...si nu vorbesc prostii , chiar nu am gasit la salciile "mele" ( si nici prin imprejurimi cat am colindat la pas ) nici urma de PET ori conserve ori hartii ori alte urme din astea de " civilizatie " ... nu gasesc explicatia dar asta e adevarul ... m-am mirat si eu .... pentru ca daca vi spre tulcea singurul loc unde am putut lasa sacul cu gunoi a fost dupa ce am trecut cu bacul exact deasupra ( e un container ) ...
cam asta a fost ... cateva zile in care am uitat de stresul vietii cotidiene ... in rest : va doresc toate cele bune ... si aveti grija de voi ...

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 24 Aug 2009, 09:13

Cred ca am uitat sa remarc ( in povestea mea) curatenia din Delta. Foarte rar mai vezi un pet sau o doza de bere. Saci sau gramezi de gunoi, deloc ( de fapt am vazut intr-un loc, ascuns sub o salcie).
Nici eu nu am remarcat containere pentru resturi ( culmea !).

Ne civilizam si noi !
Totusi containere ar trebui sa fie, in zona debarcaderelor sau a locurilor traditionale de campare.

Localnicii mi-au povestit ca numarul de turisti din acest an este la jumatate fata de anul trecut. Au venit cei care iubesc Delta !

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 24 Aug 2009, 09:33

Cred ca aceasta curatenie este datorata apelor mari care au fost in vara si care au spalat malurile.
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 24 Aug 2009, 09:45

adriand scrie:aceasta curatenie este datorata apelor mari
De ce vrei sa ma aduci cu picioarele pe pamant ?
Cata cruzime !

Am fost simbata pe Somesul Rece Superior: peturi in zona barajului, dar mai sus - pina la Vojoita, malul apei si zonele de campare sunt curate.
Peturi si pungi sunt in padure, in locurile de popas ale lucratorilor forestieri.
Ce crezi ca fac cu resturile menajere cei care locuiesc la Cabana Romsilva ? Le arunca peste gard !

Scuze ca am mdevenit off topic.

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 24 Aug 2009, 13:31

adriand scrie:Cred ca aceasta curatenie este datorata apelor mari care au fost in vara si care au spalat malurile.
Adrian
Asa este!
Anul asta a fost nivelul ridicat in doua reprize, primavara si vara. A spalat apa aproape tot.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 24 Aug 2009, 15:05

MariusC scrie:
adriand scrie:Cred ca aceasta curatenie este datorata apelor mari care au fost in vara si care au spalat malurile.
Adrian
Asa este!
Anul asta a fost nivelul ridicat in doua reprize, primavara si vara. A spalat apa aproape tot.

Pe Dunare sunt plini pomii de saci de plastic pungi peturi prinse intre crengi, cam naspa , nu?
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 24 Aug 2009, 15:36

Pop Vasile scrie:Cred ca am uitat sa remarc ( in povestea mea) curatenia din Delta. Foarte rar mai vezi un pet sau o doza de bere. Saci sau gramezi de gunoi, deloc ( de fapt am vazut intr-un loc, ascuns sub o salcie).
Nici eu nu am remarcat containere pentru resturi ( culmea !).

Ne civilizam si noi !
Totusi containere ar trebui sa fie, in zona debarcaderelor sau a locurilor traditionale de campare.

Localnicii mi-au povestit ca numarul de turisti din acest an este la jumatate fata de anul trecut. Au venit cei care iubesc Delta !
Sper ca ai dreptate Vasile!Cu civilizatia...Am vazut Sireasa in iunie si atunci era ok,dar era abia la deschidere...Chiar ca anul asta merg cei ce iubesc Delta! Uite eu , de exemplu , merg de doua ori :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Mesaj de adriand » 25 Aug 2009, 08:16

Sorry
Dar nu am gasit alta explicatie ca doar nu au invatat sa manance peturi porcii si caii din Delta.
Nu cred ca mai incerc sa merg acum fiindca nu vad vesti deloc imbucuratoare pentru pescuit.
Am vorbit si cu cativa localnici din Delta -Zona mila 23 canalul Stipoc unde am eu Rulota si mi-au dat vesti destul de proaste asa ca o las pe octombrie.
sfarsit septembrie .
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

nik2008
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 11 Aug 2008, 20:34
Localitate: Bucuresti

stiuca august

Mesaj de nik2008 » 26 Aug 2009, 17:12

Stie cineva daca s-a prins ceva stiuca in august pe Isac?

Avatar utilizator
ss
senior
senior
Mesaje: 308
Membru din: 07 Apr 2005, 12:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ss » 26 Aug 2009, 18:38

Ceva s-a prins :wink:
Dar depinde daca la 1 kg e stiuca sau nu pentru tine :roll: mai mari nu prea...
PESTELE NU ESTE UN FEL DE MANCARE

Scrie răspuns