Noutati Delta Dunarii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 08 Iul 2009, 15:01

somn, la naluci, pe apa mare si tulbure?
:oops:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 08 Iul 2009, 15:29

pescarel scrie:somn, la naluci, pe apa mare si tulbure?
:oops:
Da!Am prins eu la Murighiol! :wink:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
leoionut
junior
junior
Mesaje: 37
Membru din: 18 Aug 2007, 16:41
Localitate: Tulcea

Mesaj de leoionut » 09 Iul 2009, 09:30

Salut,
Eu iti recomand Complex Turistic Girus Murighiol www.girus.ro . Cred ca se potriveste cel mai bine dorintelor tale. Eu sunt din Tulcea, dar prefer sa dorm 1 noapte in weekend acolo pt a fi mai aproape de Delta si .... mai un gratarel in curte, mai un sandwich dimineata la plecarea pe balta si pentru dor 50 Ron cazare. Poti sa accesezi site-ul sa vezi si cateva poze. Locatia este in centrul loc. Murighiol si are ca si spatiu de cazare casute de vacanta din lemn foarte curate, cu baie fiecare terasa, gratar, restaurant, bar. Eu in general merg la stiuca, foarte foarte rar la somn sau crap, dar locurile de stiuca aratate de barcagiul de acolo sunt extraordinare. Weekend-ul trecut am avut ceva realizari la stiuca pe Holbina, dar am vorbit cu barcagiul aseara si mi-a spus ca ieri pe o vreme numai buna de stiuca(ploaie dimineata, innorat pana la ora 13) 50-60 buc stiuca, dar nu mai mare de 2 kg si multe sub 500 g eliberate din ce am inteles. Perioada cu atatea capturi nu am auzit de acum 3 ani cand a fost anul cacela extraordinar de stiuca. daca ai vrea mai multe detalii poti sa-mi da pm ca nu as vrea sa sune a reclama.

Preferam pescuitul de pe mal, ca mai tragem un gratarel, o dusca de bere, na, dupa posibilitati. Da` cert nu din barca. Multumesc de oferta. Si, din cate-am inteles(vezi, eu nu le am cu termenii pescaresti), preferam captura sa fie captura, fara sa ii fac baldabac in apa(exceptand puiutii), dupa ce ii pozez tinandu-i in brate si ranjind fasolea la telespectatori. Si fara sa cotizam ca la baltile din jurul Bucurestiului, "n"-spe sute de lei/zi, ca deja suna a "portofel". In alta ordine de idei, chiar am prefera o pensiune, nu hotel(scuze, asa am inteles, ca e hotel - si-am mai inteles ca e si un pret care ar face invidioasa si cea mai buna pensiune din targ). Nu ca am fi prapaditi la portofel, da` mai degraba preferam sa facem dus cu apa calaie si sa stam seara pana mai tarzior la chiolhan(fara eticheta) la un gratar in incinta, sugand din bere, apoi sa dormim in camere nu mobilate stil Ludovic, ci confectionate din pal melaminat. Adica nu suntem d-astia gomosi care sa punem pret pe eticheta cand mergem sa inmuiem bata in balta. Altfel, daca ne-ai vedea cu vreo pitipoanca, careia vrem sa ii facem capu` mare, cum luam cazare la nu stiu ce hotel luxos si spargem portofelu` si cocosam cardu`, asta-i alta poveste. Asa ca in Delta vrem sa ne simtim bine din alte puncte de vedere. Mai rustice. Chiar daca luam cu noi cateodata si cate-o secretara. :P
Imi cer scuze daca am inteles eu eronat si va rog nu o luati drept ofensa. Daca nu e chiar asa eronat ce-am inteles, poate imi puteti recomanda ceva mai aproape de ceea ce ne dorim. Sau, poate alt utilizator al acestui forum ne face o recomandare. A, am uitat sa precizez, am vrea sa plecam luna asta pe 23 si sa ne intoarcem pe 26.
Sar`na! :)[/quote]

scurt_pe_2
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 07 Iul 2009, 14:15
Localitate: Bucuresti

Mesaj de scurt_pe_2 » 09 Iul 2009, 09:44

leoionut scrie:Salut,
Eu iti recomand Complex Turistic Girus Murighiol www.girus.ro . Cred ca se potriveste cel mai bine dorintelor tale. Eu sunt din Tulcea, dar prefer sa dorm 1 noapte in weekend acolo pt a fi mai aproape de Delta si .... mai un gratarel in curte, mai un sandwich dimineata la plecarea pe balta si pentru dor 50 Ron cazare. Poti sa accesezi site-ul sa vezi si cateva poze. Locatia este in centrul loc. Murighiol si are ca si spatiu de cazare casute de vacanta din lemn foarte curate, cu baie fiecare terasa, gratar, restaurant, bar. Eu in general merg la stiuca, foarte foarte rar la somn sau crap, dar locurile de stiuca aratate de barcagiul de acolo sunt extraordinare. Weekend-ul trecut am avut ceva realizari la stiuca pe Holbina, dar am vorbit cu barcagiul aseara si mi-a spus ca ieri pe o vreme numai buna de stiuca(ploaie dimineata, innorat pana la ora 13) 50-60 buc stiuca, dar nu mai mare de 2 kg si multe sub 500 g eliberate din ce am inteles. Perioada cu atatea capturi nu am auzit de acum 3 ani cand a fost anul cacela extraordinar de stiuca. daca ai vrea mai multe detalii poti sa-mi da pm ca nu as vrea sa sune a reclama.
[/quote]

Multam fain. Luam in calcul si aceasta recomandare. Si, daca nu o fi la "iesirea" de acum, poate cu alta ocazie, ca na, mai facem cel putin inca o "escapada" anu` asta in delta...

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 13 Iul 2009, 06:49

Apa e mare. Cota Tulcea va trece de 300. Locuri de cort din ce in ce mai putine.
Stiuca destul de multa (incomparabil mai multa ca in ultimii 2 ani), dar pana in 1,5 kg.
Somotelul a inceput sa umble, dar si asta e mic.
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
jonah
veteran
veteran
Mesaje: 1039
Membru din: 06 Ian 2007, 21:56
Localitate: Iasi

Mesaj de jonah » 13 Iul 2009, 07:49

multumim maestre pentru informatii! ca intotdeauna scurt si la obiect cu informatii folositoare . :D

Bodnar
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 26 Ian 2007, 19:07
Localitate: Neamt
Contact:

Mesaj de Bodnar » 14 Iul 2009, 10:54

Cam in cat timp se linisteste viitura asta daca stie cineva sa aprecieze si cum trebuie abordat un pescuit in Delta dupa ? De obicei ar trebui sa se prinda somn din cate banuiesc si mai mult pe canale decat pe cursul principal. Daca cineva are alte pareri il rog sa posteze. Multumesc si fir intins.
As vrea sa fie o prohibitie la BRACONIERI....sa-nceapa ASTAZI.....si sa tina pana IERI...

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 22 Iul 2009, 07:46

Scade si se limpezeste.
www.wilddanube.ro

rosu r.
veteran
veteran
Mesaje: 760
Membru din: 10 Aug 2006, 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rosu r. » 23 Iul 2009, 10:46

In afara de faptu ca scade si e in limpezire ( ceea ce e ft bine ) ceva peste misca ?

Pop Vasile
senior
senior
Mesaje: 390
Membru din: 15 Mai 2008, 14:39
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Pop Vasile » 23 Iul 2009, 10:48

In perioada 4 - 11 august voi fi la Crisan, Pensiunea Eden.
Nu am fost niciodata in Delta.

Stiu ca trebuie sa-mi iau un ghid local, cel putin pentru prima zi. Am 30 oscilante Berti intre 6 si 20 gr, niste voblere F; pun si un bat L pentru biban, plastice mici.

Va rog sa-mi dati niste sfaturi: ce sa fac si ce sa nu fac.

Multumiri.

Scrie răspuns