Noutati Delta Dunarii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 01 Mai 2008, 08:29

siluru scrie:Ce parere ai de zona mila 15 - 20 pe bratul Sulina ? In drum spre Sulina (zona care o stiu ca-n palma), am vazut mai tot timpul tabere de corturi, dar n-am pescuit niciodata pe-acolo. Unii din gasca opteaza pentru zona asta, desi nimeni n-a fost acolo.
:cry: :cry: :cry:
N-am stat niciodata pe bratul Sulina la pescuit;doar pe canalele mai retrase si mai fara trafic naval.
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

siluru
junior
junior
Mesaje: 63
Membru din: 05 Apr 2008, 21:43

Mesaj de siluru » 01 Mai 2008, 22:40

Mersi mult, oricum am de gand sa trec si pe unde m-ai indrumat, chiar daca nu ne stabilim acolo.

iacob
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 24 Ian 2008, 23:49
Localitate: Blaj
Contact:

Mesaj de iacob » 03 Mai 2008, 01:23

meas scrie:Ca tot veni vorba de locuri bune pentru somn,mai stiu unu dar este in dreptul satului Mila 23,deci nu-i pe Sulina sau Sfantu cum doresti,dar este un loc unde se pot prinde capturi frumoase(4-8kg).
Daca mai scad apele, la confluentza Olgutei cu Dunarea Veche apare o insula pe care poti pune corturile(e si umbra :wink: ),daca nu, poti pune cortul pe malul Olgutzei la intersectie cu Babarada.
In zona aceea sunt mai multe bratze care se unesc:este canalul Olgutza,Babarada,canalul spre Mila 18 si Dunarea Veche deci loc super pentru prins somn.
Mai in aval,dar nu mult,de insula asta sunt pari infipti in apa unde te poti ancora cu barca si sa dai dupa somn.E nebunie acolo in sezonul somnului :wink:

la Mila 23 sunt mullte locuri bune de somn, dar este fffffffff dezvoltat si braconajul, in special curent electric........

ps
am fost de vreo luna pe acolo, dar a mers prost somotelul.
problema e ca toata lumea (localnicii) ii cunoaste pe cei care braconeaza dar se tem sa ia atitudine.

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Mesaj de pensionaru » 04 Mai 2008, 18:22

iacob scrie:
meas scrie:Ca tot veni vorba de locuri bune pentru somn,mai stiu unu dar este in dreptul satului Mila 23,deci nu-i pe Sulina sau Sfantu cum doresti,dar este un loc unde se pot prinde capturi frumoase(4-8kg).
Daca mai scad apele, la confluentza Olgutei cu Dunarea Veche apare o insula pe care poti pune corturile(e si umbra :wink: ),daca nu, poti pune cortul pe malul Olgutzei la intersectie cu Babarada.
In zona aceea sunt mai multe bratze care se unesc:este canalul Olgutza,Babarada,canalul spre Mila 18 si Dunarea Veche deci loc super pentru prins somn.
Mai in aval,dar nu mult,de insula asta sunt pari infipti in apa unde te poti ancora cu barca si sa dai dupa somn.E nebunie acolo in sezonul somnului :wink:
Daca tot a-ti ajuns la Mila lasati somotelu in pace ca e prohibitie si puneti linguri ca stiuca va asteapta pe Ligheanca,Vacaru,Vacarel sau mai la vale pe Trei Iezere.Merge cautata si pe canalul Catavaia ce duce la Stipoc. Cand Dunarea e mai scazuta (in perioada asta nu cred) se ia stiuca si pe Dunarea Veche pe langa maluri in jepsi(binen-teles din barca).


la Mila 23 sunt mullte locuri bune de somn, dar este fffffffff dezvoltat si braconajul, in special curent electric........

ps
am fost de vreo luna pe acolo, dar a mers prost somotelul.
problema e ca toata lumea (localnicii) ii cunoaste pe cei care braconeaza dar se tem sa ia atitudine.

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 04 Mai 2008, 19:21

pensionaru scrie: Daca tot a-ti ajuns la Mila lasati somotelu in pace ca e prohibitie si puneti linguri ca stiuca va asteapta pe Ligheanca,Vacaru,Vacarel sau mai la vale pe Trei Iezere.Merge cautata si pe canalul Catavaia ce duce la Stipoc. Cand Dunarea e mai scazuta (in perioada asta nu cred) se ia stiuca si pe Dunarea Veche pe langa maluri in jepsi(binen-teles din barca).
Daca ai vazut cumva in postarea mea ca-l indemnam sa pescuiasca acum la somn,inseamna ca ori eu nu mai stiu ce scriu ori tu nu stii sa citesti :wink:
Eu ziceam omului doar de locuri bune de prins somn.
Iar apropos de cele canale sau iezere,am fost eu de Paste dupa stiuca si se pare ca stiuca era la Inviere :shock: ca in apa nu era.Am batut apa si pe Catavaia si pe Stipoc si in Lopatna si in Versina si spre manastire si........ :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: Pe lacuri n-am mai intrat ca era apa crescuta(desi foarte limpede)si curentul de iesire din ghioluri foarte puternic.Cel putin la confluenta canalului dinspre Ligheanca cu Catavaia apa parca fierbea.
Am consumat doar benzina si mi-am umplut sufletul cu imagini de neuitat :D Oricum a meritat plimbarea.
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Avatar utilizator
SorinM13
senior
senior
Mesaje: 477
Membru din: 13 Feb 2007, 13:18
Localitate: Sibiu

Mesaj de SorinM13 » 04 Mai 2008, 22:19

meas.....stie !!!!

in uichend trebuia sa ajung la mila dar din bun simt, responsabilitate si omenie m-a sunat gazdele
1-doamna: care mi-a spus ca ploua,
2-copilul (18 ani) care mi-a spus ca nu merge stiuca si capul familiei care mi-a spus ca e pacat de drum si de bani sa ajung la mila si sa constat ca n-am ce face!

mai sunt oameni cu simt de responsabilitate !!!
le multumesc

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 05 Mai 2008, 07:41

Trebuie sa ne dai si noua adresa oamenilor,sunt "valabili".Mersi si pentru cealalta informatie,King.

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Mesaj de pensionaru » 05 Mai 2008, 09:50

meas scrie:
pensionaru scrie: Daca tot a-ti ajuns la Mila lasati somotelu in pace ca e prohibitie si puneti linguri ca stiuca va asteapta pe Ligheanca,Vacaru,Vacarel sau mai la vale pe Trei Iezere.Merge cautata si pe canalul Catavaia ce duce la Stipoc. Cand Dunarea e mai scazuta (in perioada asta nu cred) se ia stiuca si pe Dunarea Veche pe langa maluri in jepsi(binen-teles din barca).
Daca ai vazut cumva in postarea mea ca-l indemnam sa pescuiasca acum la somn,inseamna ca ori eu nu mai stiu ce scriu ori tu nu stii sa citesti :wink:
Eu ziceam omului doar de locuri bune de prins somn.
Iar apropos de cele canale sau iezere,am fost eu de Paste dupa stiuca si se pare ca stiuca era la Inviere :shock: ca in apa nu era.Am batut apa si pe Catavaia si pe Stipoc si in Lopatna si in Versina si spre manastire si........ :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: Pe lacuri n-am mai intrat ca era apa crescuta(desi foarte limpede)si curentul de iesire din ghioluri foarte puternic.Cel putin la confluenta canalului dinspre Ligheanca cu Catavaia apa parca fierbea.
Am consumat doar benzina si mi-am umplut sufletul cu imagini de neuitat :D Oricum a meritat plimbarea.
Scuze!Nu am fost destul de explicit.Acum am recitit mesajul tau si ai dreptate.Sunt locuri bune de somn in zona dar somn nu prea este.Vara stau cate 3-4 barci pe gropan cu rama si decimeaza somotelu.Iar de somnul mare au grija localnicii(unii dintre ei cum ar fi Harbuz,Dan Buhaiev)cu aparatele de curent.Constat cu tristete ca la Mila lucrurile se schimba in rau de la an la an.Incerc sa ajung prin iulie la inceput sa vad daca ma insel sau nu.

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 05 Mai 2008, 22:00

pensionaru scrie: Sunt locuri bune de somn in zona dar somn nu prea este.Vara stau cate 3-4 barci pe gropan cu rama si decimeaza somotelu.Iar de somnul mare au grija localnicii(unii dintre ei cum ar fi Harbuz,Dan Buhaiev)cu aparatele de curent.Constat cu tristete ca la Mila lucrurile se schimba in rau de la an la an.Incerc sa ajung prin iulie la inceput sa vad daca ma insel sau nu.
Aici ai mare dreptate :cry: :cry: :cry:
Din '85 merg la Mila aproape in fiecare an si e din ce in ce mai rau cu stiuca(sunt mai mult stiucar decat la alte specii)si e mare pacat pentru ca locurile sunt superbe.
In curand o sa ajungem sa cautam stiuca pe la Matitza sau cine mai stie pe unde.
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

noutati delta dunarii

Mesaj de pensionaru » 06 Mai 2008, 11:50

Meas,eu merg la Mila cam de prin '92.Tot cu stiucaritul ma ocup si eu dar i-mi plac si ceilalti rapitori.Te deranjez cu o intrebare:ai ceva informatii despre conditiile de pescuit pe Obretinul Mic ?

Scrie răspuns