Noutati Delta Dunarii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
bogdanpesc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 211
Membru din: 23 Iun 2007, 18:06
Localitate: Pitesti-Calarasi
Contact:

Mesaj de bogdanpesc » 01 Noi 2007, 15:44

buna, sunt nou dar v-a citesc de mult

pe 26 oct am venit de la mila23 ,am stat 10 zile
pesti vizati stiuca si crap
stiuca 2 zile deltoturism cu motor de 25 cp =nimic si alte 3zile pe obretin 20-30 buc/zi1,5-3,5 kg aproape toate eliberate deh regula incintei max 5kg peste, dar iei cu plasele radeau tot, de la cea cu dintii mari pana la cea cu tata in gura.Treaba nasoala e ca trebuie sa treci barca peste dig.

crap, o zi deltoturism,3 zile pescuit pe cioate la crisan 7-19 buc/zi ,1-3kg /buc la boaba uscata ,bilele nu s-au inventat pentru ei :x

luni cand am plecat se tulburase rau dunarea veche si sontea , apa crestea,semne bune pt 20 noiembrie,poate se schimba apa din lacuri , ca avea o culoare....?nedefinita,verde-laptos.....dar cotoharlele erau acolo ca le prindeau baietii destepti cu plasele si mari !!!

despre braconaj......sunt mult prea multe de spus.........merg ce 20 de ani in delta si de cate 5 ori pe an..... am vazut prea multe...ne luptam cu morile de vant ....pana nu o sa prinda tot ce misca (peste vanat) si o sa ramana cu pensiunile goale, nu or sa se astampere :evil: :evil:

Avatar utilizator
alexc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 290
Membru din: 22 Mar 2007, 16:55
Localitate: Tulcea

Mesaj de alexc » 01 Noi 2007, 21:30

Stie cineva daca se prinde salaul la Dunare in perioada asta? Vreau sa fac o iesire duminica.

parintelle
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 25 Oct 2007, 11:41
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de parintelle » 02 Noi 2007, 04:41

@Kingfischer cu 10000 iti iei o rapida SH decenta cu un motor bunut... normal ca cerul e limita dar cam in jurul acestei sume "te descurci" ;)

@Armand: io am stat mult la povesti, am trait si vazut destule.
pt mine pot veni toti turistii din romania numai in delta, daca nu s-ar bracona si nu s-ar bracona mai ales in prohibitie nu ar fi probleme...

toti turistii care din pe sulina prind intr-un weekend cat o mana de meseriasi ai locului intr-o zi...

hai sa fim seriosi, chair majoritatea "pescarilor" care vin in delta pt pescuit stau si dorm...
prea putini sunt aia care chair prind serios...
despre mancat vad si mai mica problema...CAT sa manance? pai fata de tonele care pleaca zilnic ce se mananca e insignifiant...

toti mergem in delta si toti prindem...toti mai luam si acasa o traista de stiuci..eu la iesirea asta, cand nu s-a prins, am venit cu vreo cateva kilept parinti si pt vreo 2 gratare cu prietenii...
nu am prea avut de tinut si am mancat numai peste, si iti dai seama ca am oprit de mancat cate 2 marlite pe care nu le-am eliberat special ca sa mancam pt ca eu marlita de kil nu mananc in delta...

CAT sa mananci ca sa faci presiune daca la un pescat mediu "de mancare" e "maruntisul" neeliberat cu acest scop??? ala care nu se contorizeaza la concursul intre parteneri sau la numaratoarea scorului?

eu as zice asta sa fie paguba Deltei, cat mananca oamenii care merg acolo...

gandeste-te ca sunt zile intr-un an normal in care daa prinzi 20 de bucati peste kil se cheama ca ai avut o zi slabuta...sunt sile bune in care sari de 35-40 de bucati...

asta un tinichigiu ca mine, care stie si nu stie locuri, cand si cum mananca si daca mai pui si variatiile apei....iti dai seama ca un localnic iscusit care stie si locuri si cum ii place si cand numai cu o lanseta daca merge nu pleaca sub 50 de bucati de "predat" ...

apai la plase scoate si mai si ......

CAT pot manca turistii aia? cat pot cara chiar acasa? CE sa faci cu el?
eu peste congelat nu mananc, nu mai are nici o treba cu pestele proaspat sau cu cel sarat ....

cat sa care aia acasa, ce sa faca cu el???

si iti mai spun ceva: cat costa drumul, cat costa dormitorul sau cazarea, cato costa o saptamana de distractie?
un om cu leafa de 5 milioane care ar avea motive sa care peste din ratiuni de "foame" nu ajunge acolo , nu atat de des samd...

ca sa bati delta trebuie BANI si cand ai bani de distractii nu stai tu sa cari saci de peste, nu mananci congelaturi de acum 3 luni si nu cari sa vinzi la Bucuresti...


cum o dau, cum o sucesc, eu nu vad o presiune din partea turistilor, mai mult sau mai putin pescari.... pt ca STIU cum alearga salupele cu sute de kile zilnic...

si ti-am zis, cand auzi sau chair vezi maceluri recoltatoare cu tone de stiuca in prohibitie taiate si aruncate, prapadite pt o mana de icre, realizezi ca de fapt JAFUL sau pericolul nu e reprezentat de pacalicii care mananca o prajeala si o ciorba si priponesc o beldie de la etajul dormitorului infipt in mal....si nici de alea 10 bucati pe care le iau eu acasa pt mama si pt o bauta cu prietenii...

iti respect parerea dar imi permit sa te contrazic...ba chiar spun ca turismul ESTE salvarea Deltei.....sa vina lumea, sa manance pana vomita, sa plimbe lingurile prin apa pana le iau luciul...sa invete ramele sa inoate .... nu de aici vine pericolul....


@alex: man, acumulatorii aia nu sunt de asa mare capacitate, nici dispozitivul ala pacatos nu e atat de mare...sa nu crezi ca-ti trebuie o locomotiva diesel ca sa ametesti niste amarati de pesti.
si CARE politist? pai cine sta domne sa urmareasca pe fiecare pescar?

trebuie sa-l prinzi cu dispozitivul IN BARCA .... tu crezi ca braconierii sunt prosti? pai aia nu te aud ? aia nu te vad ca te apropii sa le dai noroc si 5 ani de copca??

hai sa iti spun eu ceva: eram pe fortuna parca....e un ghiol destul de mare... pescuiam cu gazda noastra...ca nu e braconier...nu ca nu ar fi dar ce are prin ograda probeaza asta ;)
ca un braconier nu are o lotca de lemn din 19toamna si un lesinat de motor de 6 cai scrisi cu creta din care numa 2 sunt potcoviti....

si batea un vant, si era abur pe lac...si omu nostru zice
"ia uite o barca, sa vezi ca ne-au vazut, vin incoa" eu si amicul, desi nu aveam fesuliile pe urechi asa cum avea mesteru, nu auzeam nimic...nici cu ochelari nici fara nu vedeam ABSOLUT nimic... am crezut ca face msito de noi....pt ca peste vreo 5 minute sa zarim si noi barca...
la fel cu auzul cand de ep vreun canal intra o barca cu motorul turat la minim....

care e ideea? ca oamenii astia cate TRAIESC din si pe balta au alte simturi...la fel cum animalele alea te simt inainte sa le simti tu, la fel localnicii au un al 6-lea simt, infailibil....

pai crezi tu ca apuca vreun "politist" (nu ma comentez ca astia sunt cei mai mari braconieri sua ma rog, mafioti) sa surprinda pe cineva???

eu cred ca NU...

nu mai vorbim de legi care nu pto fi absurde, n-ai cum sa interzici acumulatorii bai frate, nu mai vorbim de dezinteresul sau hotia organelor, etc....

mie imi e clara treaba si cred ca si autoritatilor care judeca fenomenul le e la fel de clar...SOLUTIA e ca Rezervatia Biosferei DD sa fie chair o rezervatie in care orice forma de pescuit industrial si orice forma de comert cu peste sa fei prohibite....

mai peste vreo 10 ani, cand lucrurile se vor aseza, om mai vedea, paote ne mai civilizam si noi ca natie si poate si legile vor deveni legi nu carpa de sters dupa ce bei cafea dimineata...


nu ne ramane decat sa ne rugam ca va fi asa si ca macar de data asta se vor tine de cuvant si de la anul vommai vedea cate un vintir pe apa si ne vom uita la el ca la o piesa de muzeu...

bogdanpesc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 211
Membru din: 23 Iun 2007, 18:06
Localitate: Pitesti-Calarasi
Contact:

Mesaj de bogdanpesc » 02 Noi 2007, 20:12

de acord cu tine cuvant cu cuvant, parca sunt cuvintele mele,asta e realitatea,trist dar adevarat.

macar sa citeasca si cine trebuie randurile tale.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 02 Noi 2007, 23:03

@ parintelle
Respecte

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 05 Noi 2007, 10:32

@Parintele... Respect!

M-am intors acum de la Mila 23 (am fost pentru prima data) si ai dreptate...cei cativa turisti cu tot ce au prins, mancat si carat acasa au fost pacalici fata de braconajul infiorator care era acolo...

Am fost cazat chiar langa o cherhana si mosnegii care veneau cu lotca la rame si pescuiau cu vintrii aveau 1-2 stiuci si 10 carasi...in schimb mesterii care veneau cu rapida si cu motor de 140 de cai pe ea descarcau cam juma de ora la peste...

Raport: Apa pe Dunare tulbure cu draci, au inceput sa dispara mizeriile carate. Pe canale si pe balti apa limpede(cand nu a batut vantul) si au intrat bibani frumosi si cateva marle!
Spining....Prea bun ca sa fie light...

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 05 Noi 2007, 11:20

Stiuca pe incinte si, cred eu, peste 2 saptamani, si pe natural.

In ceea ce priveste discutia despre braconaj si turism.
Acum 6 ani am investit in Turismul din Delta. Administrez 2 hoteluri plutitoare. Din pacate preturile mele vor fi intotdeauna mai mari decat ale braconierilor care se mai ocupa si cu turismul.
Este absolut rusinos ca in Delta sa nu existe o piata de peste.
Sa speram ca anul viitor nu va mai exista pescuit industrial in Delta
www.wilddanube.ro

Alex_
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 14 Oct 2007, 11:51

Mesaj de Alex_ » 05 Noi 2007, 12:13

Da-mi si mie te rog un PM cu preturile. (si ce includ exact)

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 05 Noi 2007, 12:44

wilddanube, exista vreo sansa sa se interzica industrialul ?
in ce context ?

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 05 Noi 2007, 13:43

Exista sanse sa se interzica pescuitul industrial. Nu ma intreba de context !
Toate informatiile despre pescuit, inclusiv preturi le gasesti pe www.wilddanube.ro
Sunt disponibil oricand la 0722 680 402
www.wilddanube.ro

Scrie răspuns