Sulina

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Sulina

Mesaj de costi » 11 Iul 2012, 17:11

Salutare.

Stie careva o cazare ok la Sulina.... decenta si sa nu fie la preturi astronomice???
Ceva recomandari ar fi utile... nu am mai fost in Sulina si e prima data cand ajung in zona.

...ca de locuri de pescuit nu intreb pe nimeni ca sigur nu primesc raspuns :D :D :D :D

In caz ca totusi scapa cineva cate ceva.. ma intereseaza unde pot omora cateva ore... de pe mal la ceva rapitori... si bibanul e o solutie :D
Imagine

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Re: Sulina

Mesaj de adrignat » 12 Iul 2012, 06:56

salut

poti incearca pe dunare chiar de pe faleza,printre barcile legate la mal.nu e chiar ideea mea de pescuit,dar am prins strapi peste kil pe gramaje mici in pragurile de beton de acolo.
chiar deasupra de fosta fabrica de conserve(putin in amonte de oras) mai sunt ceva praguri si pante cu pietris care tin salau.

in drum spre plaja o sa treci un pod peste un canal.chiar in aval de pod se formeaza o "bulboana"
in general avatii sunt destul de cooperanti acolo,majoritatea sunt mai mici,dar am luat si la 3kg.am luat si salau si stiuca,si se prinde si somn acolo.
daca urci pe canalul asta in sus,la vreo 1000m in amonte mai e un pod,sub care se formeaza iarasi o bulboana faina.la fel-salau avat.
inca 1000-1500m mai in amonte e o intersectie cu un canal ce vine dinspre sf.gheorghe.e o intersectie in "T".acolo curentul a sapat in malul dinspre oras si sunt niste praguri de lut cu ceva radacini la vreo 2-3m de mal care dau intr-o groapa destul de adanca.e foarte mult salau si somn,dar foarte mofturosi.in general si apa e destul de tulbure acolo(sau eu doar asa am prins-o).

bazinul mare tine stiuca multa in general,dar destul de mica.in schimb te poti distra bine.am avut zile cu zeci de marle la kil prinse pe voblere in general.
loc foarte bun de avat/salau si mai ales somn e la farul vechi.daca ajungi acolo,o sa te lamuresti doar dintr-o privire ca asa stau lucrurile.e o "confluenta" tipica.curenti puternici,bolovani,praguri,gropane....tot ce vrei.

avat se prinde foarte bine si in aval pe dunare inainte de varsare,din barca pe langa malurile artificiale de bolovani.
sper sa iti fie de folos informatiile si sa ai un concediu fain :wink:

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sulina

Mesaj de MatrixVR5 » 12 Iul 2012, 07:12

costi scrie:Salutare.

Stie careva o cazare ok la Sulina.... decenta si sa nu fie la preturi astronomice???
Ceva recomandari ar fi utile... nu am mai fost in Sulina si e prima data cand ajung in zona.

...ca de locuri de pescuit nu intreb pe nimeni ca sigur nu primesc raspuns :D :D :D :D

In caz ca totusi scapa cineva cate ceva.. ma intereseaza unde pot omora cateva ore... de pe mal la ceva rapitori... si bibanul e o solutie :D
Un om de nota 10
Localnic si Pescar este in Sulina - Iulian Branza sta pe strada 3 casa cu nr. 69 . ( Stie locuri)
Cazarea cam cu 2 paturi (aer con. , frigider , televizor ) 80 lei pe zi
tel. 0742030946
:respekt:
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Sulina

Mesaj de costi » 12 Iul 2012, 11:48

Mersi de sfaturi.

Fir Intins!! :wink:
Imagine

filip_pescuitorul
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 17 Feb 2012, 11:37

Re: Sulina

Mesaj de filip_pescuitorul » 16 Iul 2012, 17:10

Aval de Sulina (cam 2 ore cu barca) exista un canal Papadia veche si dac a ajungi acolo o sa vezi ca vine disnpre stanga un alt canal numit parca Marcova. Desi localnicii numesc Marcova "apa moarta" fiidca cica se descompune vegetatia moarta si vara apa are gust sulfuros, sa stii ca acolo sta stiuca frumoasa (1=2 kile si peste) plus mult biban. Am fost de curand si am luat marle la vobler si lingura rotativa Meppes Aglia 3 argintie si f multi bibani la rama. Efectiv vedeai stiucile cum atata bibanii si balosii in apa care e lata de maxim 10 metri si adanca de 1-2 metri. Sunt locuri in care apa e atat de putin adanca incat motorul barcii aspira nisip si mal!
Mai in amonte pe langa pensiunile din Partizan desi e maql artificial cu bol;ovani ataca stiuca si bibanul si avatul. Din pacate avatii nu atacau naluca mea (lingurita Mepps 3) ci doar o urmereau pana la mal. Probabil e ceva ce nu stiu eu, un detaliu ce face diferenta. Dar daca vrei sa dai la somn pe fund sa stii ca agata teribil, cam la fiecare lansare pierdeam plumb sau carligul. Asta in Partizan. Cica e si salau mult pe acolo desi trec vapoare mari si se fac ditamai valurile.

Scrie răspuns