Canal Farcasele Olt

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
wildexplorer
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 16 Apr 2012, 08:21
Localitate: Moeciu City
Contact:

Re: Canal Farcasele Olt

Mesaj de wildexplorer » 07 Iun 2012, 12:00

Multumesc Grizzly!
Am prins bibanei, dar mici si nu la spinning.
Barca e sfanta, stiu, insa deocamdata "ma inchin" la cizmele de cauciuc:))
Revin in zona peste o luna sa mai biciui apa...

Avatar utilizator
wildexplorer
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 16 Apr 2012, 08:21
Localitate: Moeciu City
Contact:

Re: Canal Farcasele Olt

Mesaj de wildexplorer » 07 Dec 2012, 15:31

Oare de ce nu merg bine lucrurile in tara asta minunata plina de oameni buni si corecti?
Am fost la pescuit la Farcasele, Olt. Adica am fost sa vedem Oltul si sa ne amintim partidele de pescuit de asta vara.
Pe baraj si pe maluri erau pescari, unul a prins un crap de vre-o 1.5kog, frumos, salbatic, cu coada inrosita. Sanatos exemplar. Nu comentez faptul ca fiecare pescar avea multe ace insirate
pe fir...
Mai erau si nelipsitii "parasutisti", cand am trecut pe langa doi dintre ei tocmai desfaceau din parasuta un caras si o babusca.
Noi am inmuiat acele in apa si am strans lansetele dupa 10 minute.
La plecare am vazut o barcuta cu doi indivizi, intindeau plasele paralel cu malul. Si asta nu oricum, ci sub privirea protectoare a unui politist ce povestea cu ei, stand in pozitia caracteristica de om al legii, cracanat, cu burta scoasa respectos in fata siluetei si cu mainile in buzunare, mangaindu-si... Langa el alt parasutist, tocmai prinsese un peste...
Omul legii era la serviciu, asteptandu-si ziua de salariu. Salariu pe care il ia de la mine, de la tine, de la noi toti.
Asa ca, in postul Craciunului, nu pot decat sa le urez asa: "sa vi se indeplineasca tot ce va doresc eu!" Tie politistule, voua plasarilor, voua, cei care cumparati de la ei peste, tie inspectorule ANPA, voua jandarmilor care amendati pescarii primavara, etc. Voua, lesinatilor!

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Canal Farcasele Olt

Mesaj de adiwolf » 07 Dec 2012, 15:50

stiu ca pare utopic, dar.............ai sunat macar la 112 sau in alta parte sa anunti actul de braconj?
pentru ca daca nu ai facuto, degeaba te lamentezi si degeaba faci urari de bine braconierilor
stiu ca o sa spui ca nu ar rost, ca sunt mana in mana, ca bla,bla,bla,
dar primul lucru ce trebuie facut indiferent de soarta sesizarii este sa o faci, abia apoi ai dreptul sa te lamentezi si sa faci alte planuri
toti ne dorim altceva, dar nici unul nu vrea sa se implice
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
wildexplorer
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 16 Apr 2012, 08:21
Localitate: Moeciu City
Contact:

Re: Canal Farcasele Olt

Mesaj de wildexplorer » 08 Dec 2012, 13:06

In conditiile in care aici in zona nu cunosc aproape pe nimeni iar casa mea e la 250km nu stiu cate sanse de izbanda as vi avut. In zona pastravului de unde sunt eu, am alergat destui braconieri, cu si fara ajutorul politiei. Culmea, la Bran si politia s-a implicat in popularea unui rau.
La Farcasele, de fiecare data cand am fost, plasarii faceau legea. Toata lumea stie cine sunt, unde locuiesc, unii chiar ii inteleg (pai tre sa castige si ei ceva), pana si politistul ii supraveghea protector.
Eu maine plec acasa, cum crezi ca voi da declaratii sau voi putea fi martor la un proces.
Tu pe cati i-ai alergat de pe malul apei te intreb?

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Canal Farcasele Olt

Mesaj de grizzly » 08 Dec 2012, 17:42

adiwolf scrie:.............ai sunat macar la 112 sau in alta parte sa anunti actul de braconj?
am sunat eu. si nu odata. au sunat si prieteni de ai mei. si nu odata. ne-am oferit la un moment dat, in discutia cu jandarmii, sa stam langa masina celor care tocmai puneau plase, pana ajung ei. nimic. in judetul Olt nu are absolut nici un rost sa sesizezi organelor abilitate infractiuni sau contraventii privind pescuitul. nimeni nu face nimic. uitati-va la televizor sa vedeti ce face politia din Olt. cat putem, rarim noi, dar e tare, tare greu.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Canal Farcasele Olt

Mesaj de adiwolf » 08 Dec 2012, 18:17

wildexplorer scrie:In conditiile in care aici in zona nu cunosc aproape pe nimeni iar casa mea e la 250km nu stiu cate sanse de izbanda as vi avut. In zona pastravului de unde sunt eu, am alergat destui braconieri, cu si fara ajutorul politiei. Culmea, la Bran si politia s-a implicat in popularea unui rau.
La Farcasele, de fiecare data cand am fost, plasarii faceau legea. Toata lumea stie cine sunt, unde locuiesc, unii chiar ii inteleg (pai tre sa castige si ei ceva), pana si politistul ii supraveghea protector.
Eu maine plec acasa, cum crezi ca voi da declaratii sau voi putea fi martor la un proces.
Tu pe cati i-ai alergat de pe malul apei te intreb?
mda, deci nu ai sunat. :(

sigur ca nu puteai sa faci mare lucru acolo, dar nici macar acel lucru marunt care era baza si temelia urmatoarelor actiuni ale tale nu l-ai facut - asta in masura in care chiar vroiai sa mergi mai departe.
pentru stiinta ta si a celorlalti, - este musai sa sunati la 112 si sa se inregistreze sesizarea, chiar insistati la operator sa va spuna ce nr de inregsitrare are
daca nu se intampla nimic pe plan local si nu intervine nimeni, puteti foarte bine sa mergeti in orasul vostru de resedinta si sa cereti politiei din orasul vostru sa va spuna ce rezolutie s-a dat asupra sesizarii nr........din data de.......... cu privire la........
binentels ca asta se face in scris cu cerere depusa la politie si acelasi lucru se poate face si mai departe catre alte institutii care au legatura cu acest fenomen
dar fara acea sesizare initiala la 112 nu se poate face nimic mai departe.
sistemul asta birocratic are si un avantaj si anume ca se inregistreaza tot ceea ce este scris si mai devreme sau mai tarziu daca se strang multe sesizari din mai multe locuri de la diverse persoane, ceva se va intampla pentru ca le va fi frica de scaunul lor.
bineteles ca toate astea implica niste timp pierdut, niste riscuri asumate, deci................
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: Canal Farcasele Olt

Mesaj de grizzly » 08 Dec 2012, 19:14

cu tot respectul, esti prea naiv. in Olt sefii politiei sunt cercetati pentru sprijinirea unor grupuri infractionale organizate, specializate in traficul de persoane. sunt oameni care au depus reclamatii ca au fost traficati sau aruncati pe piata prostitutiei europene si nu s-a intamplat nimic. ca iei tu un nr. de inregistrare pentru o reclamatie de braconaj... hai sa fim seriosi.

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Re: Canal Farcasele Olt

Mesaj de todi » 18 Dec 2012, 23:50

As scrie un post atat de lung dar mi'e atat de sila, lene si somn incat prefer sa dau Sign Out si sa ma duc la somn. Adica sa ma culc, ca la jig n'am mai dat demult.

Scrie răspuns