Snagov

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Dan Alexe
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 05 Iul 2007, 02:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dan Alexe » 11 Dec 2011, 12:42

Dumitrescu Iancu scrie:Multumim, byorel! Zilele urmatoare, daca vremea ne permite, avem programata inca o actiune comuna cu Politia...
Daca e vorba de Politia din Snagov nu va mai obositi, sunt mina in mina cu braconierii. Cineva din Snagov care a reclamat braconajul la Politie a fost amenintat ca ramine fara permis de conducere daca nu-si vede de treaba.
Prin urmare nu veti gasi mare lucru, daca veti gasi ceva.
Nu m-am documentat foarte bine dar nu am auzit sa existe vreo lege care sa interzica taiatul plaselor braconierilor. O metoda simpla si eficienta. Voluntari sunt sigur ca se gasesc.
Taiatul plaselor efectuat sistematic cred ca ar fi mai eficient decit controlul cu Politia care nu va duce la nimic, cel mult braconierii isi vor proteja plasele fiind anuntati din timp de politisti.
Despre braconieri prinsi si dosare penale deja nu mai are rost sa vorbim. E SF pentru Romania.

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Mesaj de cezar.ch » 20 Dec 2011, 20:04

Dan Alexe scrie:
Dumitrescu Iancu scrie:Multumim, byorel! Zilele urmatoare, daca vremea ne permite, avem programata inca o actiune comuna cu Politia...
Daca e vorba de Politia din Snagov nu va mai obositi, sunt mina in mina cu braconierii. Cineva din Snagov care a reclamat braconajul la Politie a fost amenintat ca ramine fara permis de conducere daca nu-si vede de treaba.
Prin urmare nu veti gasi mare lucru, daca veti gasi ceva.
Nu m-am documentat foarte bine dar nu am auzit sa existe vreo lege care sa interzica taiatul plaselor braconierilor. O metoda simpla si eficienta. Voluntari sunt sigur ca se gasesc.
Taiatul plaselor efectuat sistematic cred ca ar fi mai eficient decit controlul cu Politia care nu va duce la nimic, cel mult braconierii isi vor proteja plasele fiind anuntati din timp de politisti.
Despre braconieri prinsi si dosare penale deja nu mai are rost sa vorbim. E SF pentru Romania.
Am distrus destule plase atunci cand le-am găsit !
Nu ai nevoie de nicio lege ca să distrugi plasele, pentru că nu te poate reclama nimeni pentru asta. Ar însemna automat autodenunţ pentru acte de braconaj.

Dumitrescu Iancu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 03 Mar 2011, 10:53
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dumitrescu Iancu » 20 Dec 2011, 20:47

Dan Alexe scrie:
Dumitrescu Iancu scrie:Multumim, byorel! Zilele urmatoare, daca vremea ne permite, avem programata inca o actiune comuna cu Politia...
Daca e vorba de Politia din Snagov nu va mai obositi, sunt mina in mina cu braconierii. Cineva din Snagov care a reclamat braconajul la Politie a fost amenintat ca ramine fara permis de conducere daca nu-si vede de treaba.
Prin urmare nu veti gasi mare lucru, daca veti gasi ceva.
Nu m-am documentat foarte bine dar nu am auzit sa existe vreo lege care sa interzica taiatul plaselor braconierilor. O metoda simpla si eficienta. Voluntari sunt sigur ca se gasesc.
Taiatul plaselor efectuat sistematic cred ca ar fi mai eficient decit controlul cu Politia care nu va duce la nimic, cel mult braconierii isi vor proteja plasele fiind anuntati din timp de politisti.
Despre braconieri prinsi si dosare penale deja nu mai are rost sa vorbim. E SF pentru Romania.
Domnule Alexe, inteleg, din ce scrieti, ca sunteti interesat de a participa, ca voluntar, la astfel de actiuni de cautare si distrugere a plaselor apartinand braconierilor de pe Snagov. In acest context, va invitam, dupa 15 ianuarie 2012, la sediul Asociatiei noastre, pentru a discuta si a organiza astfel de actiuni.

Dan Alexe
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 05 Iul 2007, 02:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dan Alexe » 21 Dec 2011, 22:08

La ce ora? Sau e doar un raspuns ironic la ce am scris?

Dumitrescu Iancu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 03 Mar 2011, 10:53
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dumitrescu Iancu » 21 Dec 2011, 22:55

Nu este nici o ironie! Vom stabili o data, dupa 15 ianuarie, va voi anunta pe MP si, daca va convine ziua, va asteptam!

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de dumi_id » 22 Dec 2011, 00:07

Ca si membru al clubului (am carnet de 2 ani si va urma si al treilea an) propun sa se infiinteze un cont pentru donatii din care sa se achizitioneze macar combustibil pentru barcile cu care faceti controalele, parca si aici era o mica problema in primavara.
Lacul Snagov este un lac foarte frumos si inca mai are zone prolifica vietii acvatice ce avea un fond piscicol deosebit. Poate isi va reveni in cativa ani in urma unei bune administrari.

cezar.ch
veteran
veteran
Mesaje: 524
Membru din: 19 Aug 2010, 12:06

Mesaj de cezar.ch » 22 Dec 2011, 09:14

dumi_id scrie:Ca si membru al clubului (am carnet de 2 ani si va urma si al treilea an) propun sa se infiinteze un cont pentru donatii din care sa se achizitioneze macar combustibil pentru barcile cu care faceti controalele, parca si aici era o mica problema in primavara.
Lacul Snagov este un lac foarte frumos si inca mai are zone prolifica vietii acvatice ce avea un fond piscicol deosebit. Poate isi va reveni in cativa ani in urma unei bune administrari.
Multumim de idee, dar nu combustibilul (desi s-a scumpit ca dracu' !) este problema, ci faptul ca braconierii au inceput sa ne recunoasca barcile, atat ale asociatiei, cat si ale voluntarilor nostri !
Plus ca au aparut si "pandari" ai voluntarilor, care dau alarma !

Cel mai mult ne ajuta informatiile prompte si colaborarea pescarilor cinstiti !

cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Mesaj de cristi.v » 22 Dec 2011, 09:36

@Cezar
Lasa un nr de tel unde pescarii sa poata suna, si organizeaza actiunile astfel incat la maxim 30 minute dupa sesizare sa ajunga cineva unde sunt probleme. Dar toata chestia e sa se intample ceva daca primesti telefon.
Altfel e degeaba toata vorba.
Poti sa il dai pe MP, ca sa limitezi totusi accesul la numar.

cristi.v
senior
senior
Mesaje: 354
Membru din: 17 Ian 2007, 23:15
Localitate: Ploiesti

Mesaj de cristi.v » 22 Dec 2011, 09:42

Si inca ceva: Snagovul fiind renumit pt capacitatea de autoregenerare, nu cred ca are nevoie de "administrare", ci doar de o paza eficienta.
Nu stiu de ce, dar mie definitia "administrare" imi suna a metoda de facut bani.
Si parca auzisem de un plan de pescuit industrial al Snagovului.... :evil: Asta cu toate ca Snagovul nu prea are specii de interes major (gen crap). Imi doresc din tot sufletul doar sa fie doar un zvon.

Dumitrescu Iancu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 03 Mar 2011, 10:53
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dumitrescu Iancu » 22 Dec 2011, 10:32

cristi.v scrie:@Cezar
Lasa un nr de tel unde pescarii sa poata suna, si organizeaza actiunile astfel incat la maxim 30 minute dupa sesizare sa ajunga cineva unde sunt probleme. Dar toata chestia e sa se intample ceva daca primesti telefon.
Altfel e degeaba toata vorba.
Poti sa il dai pe MP, ca sa limitezi totusi accesul la numar.
Prietene, toata activitatea pe Snagov se bazeaza pe voluntari, iar acestia sunt extrem de putini... Iar voluntarii au serviciu, nu au cum sa fie disponibili la orice moment al zilei,ca sa ajunga imediat la fata locului...Aici tot Politia trebuie sa colaboreze...
Eu stiu ca toti vrem sa se vada rezultate imediate, dar asta se poate nu numai venind cu idei si sfaturi, ci prin implicare directa,prin participare efectiva la actiunu!Altfel,vorbim discutii...
In ideea de a da ocazia celor care doresc sa se implice in proiectul Snagov, ca voluntari, vom organiza, dupa 15 ianuarie, o intalnire cu toti cei interesati.Vom anunta din timp data si locul intalnirii la care va asteptam cu interes.

Scrie răspuns