Doda Pilii - interzisa?

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
dr.pike
Moderator
Moderator
Mesaje: 707
Membru din: 25 Aug 2005, 19:04
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Doda Pilii - interzisa?

Mesaj de dr.pike » 06 Iul 2011, 15:13

Salut. Mi-a zis azi un domn de la Romtravel ca i-ar fi zis ceva client ca s-ar fi oprit pescuitul la Doda Pilii din cauza unor imbecili ce retineau lipanei de nici 10 cm...poate cineva sa imi confirme? Ca in weekend as vrea sa dau o tura pe acolo...si daca e real sa am timp sa ma reorientez.
Si daca tot vorbim de reorientare, mai stie cineva cum sta treaba cu Valea Iadului?
Multumesc

Avatar utilizator
buntaro
senior
senior
Mesaje: 366
Membru din: 27 Aug 2007, 21:03
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de buntaro » 06 Iul 2011, 16:03

pe doda se petrece fenomenul cu lipanii frecvent s-a intamplat si in timpul Open Pastravul de aur de anul asta ,neoficial denumit Guns&Graylings pentru un incident cu ceva pistoale,nu stiu insa sa iti spun daca e inchis,ar fi totusi o prostie,valea Iadului e afectata de acelasi tip de "intelectuali"si e cert lucru ca nu mai este pestele din alti ani,poti incerca de distractie Somesul Rece,e mai aproape.

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Mesaj de iovys » 06 Iul 2011, 19:22

Subscriu la ce a spus buntaro, si mai completez: intotdeauna a fost mai convenabil pentru cei care ar trebui sa supravegheze apele sa interzica total pescuitul la anumite specii, pe anumite ape, accesul cu ambarcatiuni(chiar si cele nepoluante) in loc sa-si faca treaba asa cum ar fi normal. Stiu sa vina sa ceara taxa, dar de aici incolo nu-i mai intereseaza cine ce face cu pestii, ce specii sunt, sau ce dimensiune. S-ar putea face foarte bine zone C&R pe anumite sectoare, la anumiti pesti. Numarul de pesti pe care ii poti retine de pe o apa de munte mi se pare mare, s-ar putea limita undeva la 3, dar daca ar fi dupa mine, as impune regimul C&R vreo 5 ani pe toate apele de munte, dar, na, pentru asta trebuie sa munceasca, nu doar sa ceara bani :oops:

Avatar utilizator
dr.pike
Moderator
Moderator
Mesaje: 707
Membru din: 25 Aug 2005, 19:04
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de dr.pike » 07 Iul 2011, 10:58

Pana la urma pe Valea Iadului e voie?

Avatar utilizator
dr.pike
Moderator
Moderator
Mesaje: 707
Membru din: 25 Aug 2005, 19:04
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Mesaj de dr.pike » 11 Iul 2011, 10:17

Am fost in weekend la Doda Pilii si se pare ca totul a fost doar un zvon

Avatar utilizator
buntaro
senior
senior
Mesaje: 366
Membru din: 27 Aug 2007, 21:03
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de buntaro » 11 Iul 2011, 12:08

si?cam ce ai prins,,buldozeristi "banuiesc ca erau.

Scrie răspuns