Lacul Milotina

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
silent
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 244
Membru din: 17 Noi 2008, 14:41
Localitate: Sibiu

Mesaj de silent » 21 Iun 2011, 19:36

Nu am avut timp sa intreb ca a fost o decizie pe ultimul moment, si nu ma gandeam ca acolo nu pot sa intreb pe cineva, asta e, nui bai. Ma bucur ca voi ati prins :)

La final m-am prins ca la intrare ar fii un loc bun, dar deja era 12 si nu mai tragea, daca eram familiarizat cu locul sigur prindeam mai mult.

Insa m-a enervat paznicul care nu putea sa arate cat de cat un loc, da-l incolo, faci reclama ca oferi nu stiu ce servici si cand ajung acolo nu gasesc un om cu care sa schimb o vorba despre balta.

Daca eram din bucuresti mai faceam cateva "expeditii" dar asa, slabe sanse.

Avatar utilizator
arapaima
senior
senior
Mesaje: 359
Membru din: 21 Mar 2007, 17:48
Localitate: bucuresti

Mesaj de arapaima » 21 Iun 2011, 21:15

Pacat ca nu ai prins...Pacat ca nu te-ai bucurat de faptul ca nu a existat nimeni care sa-ti recomande locuri care mai de care mai bogate in peste si in capturi cu 2 zerouri.

Sincer, dupa 17 ani de spinning, ma bucur enorm atunci cand sunt nevoit sa caut eu locuri pe o balta necunoscuta. Satisfactia este cu atat mai mare, cu cat descoperi singur, fara sa-ti recomande nimeni, un loc.

Imi aduc aminte ca am masurat odata, in lipsa de sonar evident, jumatate din lacul Cernica, cu sfoara si greutatea de la barca pentru a gasi un prag sau ceva denivelari.

Niciodata nu intreb pe cineva atunci cand sunt pe o balta necunoscuta, care sunt locurile bune sau macar o zona recomandata. Chiar si asa se gasesc cativa prieteni buni care sa te indrume, macar prin telefon... :lol:

Si bancile au paznici, dar nu pot sa-ti spuna ei cum poti sa faci un credit :lol: :lol:

Eu zic sa mai revii la Milotina...Aproape uitasem senzatia de durere in brat, de la drilluri cu pesti mai rasariti. Ca sa nu mai spun ca ma uit zilnic la fotografii :D

Fir intins

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 21 Iun 2011, 21:30

Cat de bine zici Arapaima.... Un lucru foarte bun de retinut.... locurile bune de pescuit, mult discutate, la un moment-dat... n-or sa mai fie la fel de productive. De ce ? Ptr ca sunt foarte des "periate" ..... Un loc nou, un prag cat de mic sa fie.... gasit de tine.. unde nu multi l-au observat, iti poate oferi o partida superba.... :wink:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

silent
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 244
Membru din: 17 Noi 2008, 14:41
Localitate: Sibiu

Mesaj de silent » 21 Iun 2011, 21:42

Da man, stiu, dar eu sunt foarte incepator in jigging, de asta m-am si dus acolo... nui bai, fir intins si spor. Poate revin la anul cu un sonar si motor electric si sper cu mai multa experienta, deocamdata nu recomand la nimeni hehehe

dragos_g
senior
senior
Mesaje: 388
Membru din: 10 Noi 2004, 13:30
Localitate: Bucuresti

Milotina

Mesaj de dragos_g » 21 Iun 2011, 21:56

Salut, Silent. Eu am fost astazi in cealalta barca de pe lac. Si eu am fost pt prima data pe Milotina, si eu l-am intrebat pe paznic si am primit un raspuns kk. Se pare ca am avut totusi mai mult noroc decat tine. Impreuna cu prietenul meu am prins peste douazeci de salai (cu un varf pe la vreo 5 kile), un ciortanel de vreo 8-9 kg si o marlitza de 7-8 kg!!!!
Imi pare rau ca nu ne-ai cerut mai multe detalii, ti le-as fi dat cu cea mai mare placere.
Maine sper sa pun si pozele.
Oricum, o zi grozava.

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 22 Iun 2011, 08:08

silent daca iti spun ca paznicul acela habar nu are ma crezi ?
razvan era cel ce stia locuri si spunea tuturor cand intrau pe apa pe unde sa incerce
crede-ma ca paznicul ala e ...paralel cu locurile de pescuit salau
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

Avatar utilizator
Striper
veteran
veteran
Mesaje: 599
Membru din: 12 Iun 2007, 12:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Striper » 22 Iun 2011, 12:06

Silent, cand mai doresti sa vii, da un semn si mergem direct pe locurile cele bune, darnice si prinzatoare.

Cert este ca fara sonar, mai bine stai acasa, daca nu ai chef sa dai orbeste. Chiar si cu sfaturile celorlalti, sunt petice de stepi pe fund destul de mici, adica poti sa le ratezi foarte usor.

Insa cea mai buna varianta este sa intrebi pescarii, mai ales pe cei de aici de pe forum. Lasa paznicul - meseria de paznic e putin diferita de cea de pescar. Nu e vina lui. E vina ta ca te asteptai sa prinzi pe fund drept, oriunde, oricum. Insa nici daca te duci pe o insula pustie, plina doar cu Afrodite, asta nu inseamna ca vei avea succes :lol:

Cand mai planuiesti sa mergi pe Milotina, da un semn, pentru ca noi vrem sa revenim cat mai curand.

Cat despre orele de activitate, am prins la orice ora din zi, chiar si la 12 - 1, cand soarele era mai arzator. Nu am simtit nicio apatie. Insa daca dau 4 pescari pe un singur loc de 100 mp si prind 50-60 de exemplare, e cam normal sa se rareasca trasaturile. Adica vreau sa spun ca e o balta in care se prinde oricand. Cand nu se mai prinde intr-un loc, te muti in altul si se prinde la fel de bine.

Asadar, fii optimist si planuieste-ti inca o iesire la Milotina. Iti voi spune si eu, probabil ca si altii de aici, multe locuri bune daca doresti.

silent
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 244
Membru din: 17 Noi 2008, 14:41
Localitate: Sibiu

Mesaj de silent » 22 Iun 2011, 20:57

@dragos_g mersi, dar na eram deja obositi si ne-am pierdut cheful, mai ales cand am auzit ca deja ati prins 7-8 bucati...

@Stripper: ai mp :)

Avatar utilizator
miyagi
veteran
veteran
Mesaje: 656
Membru din: 03 Noi 2010, 23:17

Mesaj de miyagi » 22 Iun 2011, 22:36

ovidiu14 scrie:silent daca iti spun ca paznicul acela habar nu are ma crezi ?
razvan era cel ce stia locuri si spunea tuturor cand intrau pe apa pe unde sa incerce
crede-ma ca paznicul ala e ...paralel cu locurile de pescuit salau
Niciodata nu e bine ca un paznic sa stie locurile prinzatoare. Nici macar mie nu a apucat sa mi le spuna Razvan si am muncit cu el la balta. Basca am lucrat si singur si i-am facut si sistemul de securitate care include paza.
De-asta trebuie ca numai cei interesati sa le cunoasca.
Chestie de securitate profesionala.

Pike
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 31 Mai 2004, 07:52

Mesaj de Pike » 23 Iun 2011, 08:34

Gata m-ati convins.Ma duc si eu la pomul laudat.Va rog spuneti-mi si mie cateva locuri ca sa nu ma intorc chiar cu buza unflata.

Multumesc

Scrie răspuns