Lacul Milotina

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: milotina

Mesaj de Nemernic » 10 Apr 2011, 19:29

sherbamont scrie:am fost azi cu un prieten ,Liviu,super treaba ,dar un vant napraznic ne-a mancat nervii.El unu ,eu unu.
au mai fost inca 4 barci pe lac,capturi modeste ,au prins alti baieti unul la vre-o 3 kg
Salut :D

Am fost in una dintre cele 4 barci de care zici, mai exact in cea mai mare barca (laguna 470 verde). Da, indreadevar a fost un vant foarte puternic, noi abia stateam cu 3 ancore :shock: .
Ceva atacuri am avut de dimineata, imediat dupa primul cot pe dreapta..... unde la un moment eram toti pescarii de pe balta concentrati :) . Acolo am prins primii salai, 4 eu si 2 colegul de barca plus o taiatura de stiuca..... Pe la vreo 10-11:00, am decis sa mergem mai departe, dupa linia de inalta tensiune. Cu ajutorul sonarului am gasit un prag unde apa cadea de la 2,5 m la 4 m, plus stepi pe fundul apei. Da, acolo am gasit salaii :twisted: .... Majoritatea 1-1,5 kg... iar doi mai imbracati putin, in jur de 3 kg.
Balta este superba, foarte mult salau.... pacat ca a batut vantul :evil: ... Abia asteptam sa revenim :roll:
http://www.rapitori.ro/forum/album.php
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
Striper
veteran
veteran
Mesaje: 599
Membru din: 12 Iun 2007, 12:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Striper » 11 Apr 2011, 15:59

Mai revin cu intrebari: legat de locurile bune, se pare ca lumea e in silentio stampa, desi macar din partea administratorilor ar fi bune cateva sfaturi sau o harta cu locurile aratate.

Si a doua: este vreo posibilitate sa dam de pe mal? Cu barca e cu dus si intors, daca bate vantul. Nu am nici motor electric sa merg de la dig pana in capatul celalalt, as vasli cred doua ore. Nu ma pasioneaza sa indes pestii la sac sau sa fentez sistemul. Las masina garantie, ma pot controla paznicii si acolo unde nu ma vede soarele din partea mea, nu incerc sa fur peste, ca nu ma pasioneaza... Dar as vrea de pe mal. Am eu un loc cu care inca mai am vise ude :lol: si barca nu se justifica din motivele de mai sus. As plati si taxa de barca, numai sa dau de pe mal! :roll: Multumesc!

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 11 Apr 2011, 16:12

N-ar fii mai usor sa dai un telefon acolo? Crede-ma oamenii sunt super amabili si de inteles, iar balta merita cu prisosinta !

Avatar utilizator
Striper
veteran
veteran
Mesaje: 599
Membru din: 12 Iun 2007, 12:22
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Striper » 11 Apr 2011, 16:13

ANDREI RIGA scrie:N-ar fii mai usor sa dai un telefon acolo? Crede-ma oamenii sunt super amabili si de inteles, iar balta merita cu prisosinta !
Desigur, insa raspunsurile poate intereseaza si pe altii, asta e scopul unui forum. Daca nu primesc raspuns, evident, telefonul va fi pus la treaba.

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 11 Apr 2011, 16:23

Striper scrie:Mai revin cu intrebari: legat de locurile bune, se pare ca lumea e in silentio stampa, desi macar din partea administratorilor ar fi bune cateva sfaturi sau o harta cu locurile aratate.
Salut.... In una dintre pozele postate aici, in Album, am raspuns unui necunoscut... ca daca vrea sa afle locurile unde s-a prins sambata, imi poate da un PM, si ii voi raspunde cu mare drag. Asa ca si tie ti-as rasp la fel......
Oricum, daca vrei sa prinzi... gasesti salau mai peste tot in balta, cu exceptie facand unele zone, cum ar fi primul cot pe malul drept... aici gasesti stepi de la vreo 20 m distanta de la malul drept, pana la 15-20 m mal stang + un canal pe mijloc..... Recomand un sonar si motor electric ptr a explora cat mai mult din suprafata baltii. Un alt loc foarte bun, este dupa linia de inalta tensiune... cam la 150 m dupa linie..... undeva pe mijloc prag de 2 m + stepi.......

p.s.: zicea cineva mai in urma cu 1-2 pags..... ca..... :roll: unde mai e farmecul pescuitului de salau ?! :wink: ... ca defapt pescuitul la salau consta in "cautarea" lui :oops:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 11 Apr 2011, 19:59

cautare+extragere+sac rafie :lol: :lol: :twisted:
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 12 Apr 2011, 04:43

stefanflorin scrie:cautare+extragere+sac rafie :lol: :lol: :twisted:
sacosa ...... suna mai ...... :twisted: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 12 Apr 2011, 08:32

eu am familia numeroasa, sacosa nu-mi e de folos :lol:
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 12 Apr 2011, 08:46

(atentie! amatorilor care merg pentru prima data, asa ca mine, cand iesiti din Lehliu aveti un pod. Franati inainte, nu treceti cu 100km/h cum am facut eu, ca o sa va simtiti ca la Need For Speed).
nu-mi spue ca ai un Volvo cu care ai reusit performantza asta
pe 3 in fata mea la acel pod a reusit sa zboare efectiv in aer la 1m si cu mare noroc a ramas pe 4 roti si cu directia tot dreapta

aveti mare grija atat la intrare cat si la coborarea de pe podul de la lehliu spre valea argovei
au fost accidente urate acolo
in rest fir intins
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 12 Apr 2011, 08:57

Eu m-am intalnit cu podul respectiv pe 02 aprilie, la deschidere, eram cu Fordul Smax, o masina relativ lunga, care n-are nici o legatura cu off-roadul, buna de autostrada, cu barca in ea.
In aer singurul gand a fost sa pastrez directia dreapta, sa nu plec intr-o parte la aterizare, iar cand a cazut la loc, am crezut ca s-a facut bucati. Din fericire e o masina solida. Oricum, dupa pod am tras pe dreapta si m-am recules 5 min, dupa care alte 5 min am injurat pe astia de fac drumuri si poduri in tara asta. Niste cretini ! Vorbim de o traversare pestre autostrada, facuta o data cu autostrada.

In schimb , drumul din Valea Argovei pana la balta este glanz !

Scrie răspuns