Stiuca Mila 23

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
LucianBc
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 21 Iun 2010, 12:37

Stiuca Mila 23

Mesaj de LucianBc » 01 Noi 2010, 20:33

A fost cineva recent la stiuca in zona Mila 23?
Plec pe 4 nov. la Mila si as fi vrut niste informatii de la cineva care a fost recent la stiuca in aceasta zona.
Multumesc!

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 01 Noi 2010, 20:55

stai acasa sau schimba locatia.
in zona aia ar fi o minune sa mai prinzi stiuca - vorbim de stiuca nu de marlite de 30-40cm, ca atat mai scapa de plase si curent :evil:

Radu_T
veteran
veteran
Mesaje: 755
Membru din: 30 Oct 2008, 10:26
Localitate: Alba-Iulia

Mesaj de Radu_T » 01 Noi 2010, 21:17

am venit de vreo 2 sapt de la mila 23 am jurat ca e ultima acolo desi asa am zis si acum 3 si 2 ani ca nu mai merg acolo.....este stiuca dar cum zice si colegu 30-40cm ...si problema e ca si alea sunt retinute ....eu personal am luat doar 2 notabile intr-o saptamana ....una de vreo 4 jumate si una de vreo 2.5 ....e plin de "stiucari" majoritatea fara respect pentru Delta.....apa era foarte curata vedeai la 2-3 metri in unele intersectii ....lacurile la fel....si parerea mea este sa schimbi locatia ...sau daca ai motor mai mare sa umbli ..al meu e de 5 doar si dura sa umblu prea mult......

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de adrianc » 02 Noi 2010, 07:35

Salut Lucian,

cel mai bun sfat e sa schimbi locatia...asta daca intr-adevar te mananca in *** sa cheltuiesti aiurea niste milioane in delta.
Am fost de pe 27 pe 1 (m-am intors ieri) 3 oameni la mila23 si pot sa spun ca nu am vazut stiuca la fatza. Eram curios cum a mai evoluat situatia din 2007, cand fusesem ultima data. Ei bine, la mila23 o sa crape aia de foame in vreo cativa ani, nu multi...dupa ce termina carasul si albitura care le-a mai ramas.

Am fost pe furtuna, 3 iezere, bogdaproste si canalele de prin jur...am prins cateva marle de 100 de grame. Apa limpede ca lacrima pe ghioluri, nici urma de peste (de nici un fel). Stiu ca or sa sara carcotasii si meseriasii ca n-am stiut unde sa-i dam, ca era acolo, etc etc. I-as ruga sa faca ciocu mic. In astea 4 zile am intrebat cred ca mai bine de 15 oameni, ca erau destule barci pe furtuna si 3 iezere, si niciunu nu vazuse stiuca la ochi in ultimele zile. Tanti la care stateam ne zicea ca nici in sat nu este deloc stiuca, nu au prins aia nimic nici la plase (si nici la generator...)
In ultima zi prinsese unu 2 marle de cate un kil la plasa si era bucurie mare in sat, ca uite domle "este stiuca".

Am cautat-o si pe canal pe Sontea, in cele mai bune locuri si gropane....mai vedeam cate o marla de un sfert de kil asa in mal, speriata ca dracu, nici nu se uita la linguri si voblere si alte acareturi. Am ajuns pana la urma sa ne distram cu avatii pe Sontea, la rotativa cu o musca pe saltatoare...macar am avut activitate.

Evitati sub orice forma mila23, e incredibil la ce s-a ajuns acolo. Fiecare amarat de lipovean are 5 barci cu motor, trec handicapatii aia cu 80 de cai la fiecare 10 minute de nu iti mai arde de pescuit. A si bomboana de pe coliva, sunt zeci de ghiolbani care scot zi si noapte somotel la 500 de grame. La pensiunea la care am stat meniul a fost numa din somotel de maxim 500 de grame si caras...altceva nu prea mai e. Vin oamenii cu snopul de lansete si prind niste moace de asta-vara pe care le baga in sac fara nici o retinere.
Cand am plecat ieri dimineata inconjurau unii cu o plasa cu ochiuri mari vreo 10 pripoane pe mijlocul dunarii, chiar in fata satului..nu stiu ce or fi cautat, probabil somn.

cine nu ma crede e invitat sa traga concluziile pe pielea si banii proprii.

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 02 Noi 2010, 11:06

eu merg de muuulti ani la Gorgova, deci cam aceleasi zone de pescuit in principal! confirm nesimtirea celor cu barci si motoare mari, care mai sunt si extrem de multi... stiuca are perioade mai bune si perioade mai slabe, cele bune din ce in ce mai rare, dar sunt momente in care e ok. mai sunt, de asemenea, perioade cand merge crapul, iar locuri de biban, rosioara mare si avat se mai gasesc. nu cred ca e cineva care poate arunca la gunoi o zi cu multe rosioare cu adevarat mari si avati la vobler si bibani sanatosi, cu un echipament UL. cu toate astea, pute de nesimtiti, braconajul nu are limite, iar linistea, cel putin in sezonul cald... din ce in ce mai putina

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de dumi_id » 02 Noi 2010, 23:03

Pai ce mai asteptam, hai la pescuit in canada! :)

Avatar utilizator
LucianBc
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 21 Iun 2010, 12:37

Mesaj de LucianBc » 03 Noi 2010, 10:14

Multumesc de sfaturi dar chiar si in aceste conditii maine sunt pe apa pe Babina si Dracu unde e cu taxa si sper sa fie cat de cat protejata zona aia. Daca nu si nu Vineri sunt pe Obretin unde deasemenea e cu taxa si sunt si exemplare frumoase. Daca nici aici nu dau de ea sambata si duminica ma dau pe biban .
Salut si ne mai auzim dupa....

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 03 Noi 2010, 12:27

cine ia taxa pe ghiolurile de care zisasi mai sus?
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Avatar utilizator
ss
senior
senior
Mesaje: 308
Membru din: 07 Apr 2005, 12:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ss » 03 Noi 2010, 13:00

melculbeat scrie:cine ia taxa pe ghiolurile de care zisasi mai sus?
Cre'ca unu' Raduta, ai auzit de el? :headbash:
PESTELE NU ESTE UN FEL DE MANCARE

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 03 Noi 2010, 14:42

stiam ca nu mai are dreptul sa ia bani pe motiv ca i-a fost reziliat contractul de concesiune. cit despre lacul dracului stia ca e zona protejata.
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Scrie răspuns