Pt. pescarii din zona TG-MURES

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Belenyessy S
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 08 Mar 2010, 13:33
Localitate: Tg-Mures

Re: Pt. pescarii din zona TG-MURES

Mesaj de Belenyessy S » 14 Mar 2014, 09:04

Am fost pe Mures de doua ori, odata in oras odata la Cipau dar nici o prezentare. Obletii sunt deja sus, avatii ataca dar nu am reusit sa avem nici un atac. Poate daca vin ceva ploi si apa devine un pic mai tulbure.

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Pt. pescarii din zona TG-MURES

Mesaj de agabi » 14 Mar 2014, 09:42

Belenyessy S scrie:Am fost pe Mures de doua ori, odata in oras odata la Cipau dar nici o prezentare. Obletii sunt deja sus, avatii ataca dar nu am reusit sa avem nici un atac. Poate daca vin ceva ploi si apa devine un pic mai tulbure.

La Cipau nu te-ai oprit la baltile alea private?Pe drumul spre Oarba,dupa ce treci Muresul,este pe dreapta o balta (cu plata,cred) care tine avat si stiuca(si poate si alti rapitori..)

Avatar utilizator
dodo12
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 202
Membru din: 08 Dec 2011, 20:30
Localitate: Tg-mures

Re: Pt. pescarii din zona TG-MURES

Mesaj de dodo12 » 14 Mar 2014, 10:19

la lacurile de la Cipau am fost in 26dec atunci am prins o stiuca de 2-2juma kg si am mai fost in 10ianuarie da era inca inghetat pe jumate si nu am prins nimica.

Avatar utilizator
dodo12
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 202
Membru din: 08 Dec 2011, 20:30
Localitate: Tg-mures

Re: Pt. pescarii din zona TG-MURES

Mesaj de dodo12 » 14 Mar 2014, 10:21

agabi scrie:Aval de Ungheni pina la varsare.Am fost o ora-doua si la Miercurea Niraj,pe balta de sub drumul ce merge la Sovata:apa mult scazuta,peste inactiv,abea doua prezentari=2 clenuti
Acolo sub drumu catre sovata se da la stiuca.Am prins bucati fain,cel mai mare a fost de 3kg si am fost martor la o bucata de 5-6kg:).Sunt si cleeni care trec cu bine de 1kg.

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Pt. pescarii din zona TG-MURES

Mesaj de agabi » 18 Mar 2014, 12:41

Am mai iesit zilele trecute.Apa ultra limpede si mica (pentru perioada asta,mai ales) si pescuit ca-n chiuveta.Nici macar de sus de pe pot nu am vazut urme de viata in apa,repet,extrem de limpede...A spart careva gheata?...ca am auzit ca si pe Olt e cam la fel...

Avatar utilizator
citizenics
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 287
Membru din: 21 Noi 2012, 20:33
Localitate: tara lu' peste

Re: Pt. pescarii din zona TG-MURES

Mesaj de citizenics » 18 Mar 2014, 14:03

Sambata am fost pe Lut, am crezut ca pacalesc vreo stiuca sau vreun clean, nici o sansa. Pe Mures iarasi gherla. Baietelul meu a luat vreo 6 bibanei pe o baltuta la stationar.

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Pt. pescarii din zona TG-MURES

Mesaj de agabi » 21 Mar 2014, 19:46

Pe Tirnave ati fost careva?

Avatar utilizator
citizenics
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 287
Membru din: 21 Noi 2012, 20:33
Localitate: tara lu' peste

Re: Pt. pescarii din zona TG-MURES

Mesaj de citizenics » 01 Apr 2014, 19:14

Un link util:
http://mures.rosilva.ro/articole/pescui ... _p_630.htm
Zona de pe Mures dintre Adreneasa - Deda si Bistra nu-mi dau seama de cine apartine.
Oricum e recomandata o pauza de 2 luni.... :wallbash:

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Pt. pescarii din zona TG-MURES

Mesaj de agabi » 02 Apr 2014, 14:54

Intre podul CFR de la Deda si tunelul de la Andreneasa e apa de munte a AJVPS Mures-pentru asta cotizezi separat la ei,pentru ape de munte...Aval de podul de la Deda e apa de ses.Sint si citeva ape de salmonide unde se pescuieste cu permis de munte de la AJVPS:Rastolita,Bistra parca...

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Pt. pescarii din zona TG-MURES

Mesaj de agabi » 09 Apr 2014, 15:45

..Ca veni vorba de defileul Muresului...undeva amonte de Bistra Muresului,la halta de la Borzia e un mic laculet sub versant,linga calea ferata...stie cineva,ceva,despre balta de la Borzia?Cindva cred ca avea clean...si se zvonea ceva de stiuca...sint tare curios..

Scrie răspuns