Prut

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
gene3004
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 07 Apr 2005, 15:16
Localitate: IASI

Mesaj de gene3004 » 17 Iul 2006, 10:38

serios.... era cred de vreo luna pe ape...dupa cum arata, maini nu avea(probabil caini),picioare nu am reusit sa vad(dar posibil sa fi fost totusi in apa...) umflat,craniul descoperit.....o placere pt sotia mea care l-a vazut prima va dati seama....si am mai stat si o ora sa astept politia sa vina ... mi-a pierit si pofta de peste....ce am prins am dat pe la neamuri..

Avatar utilizator
Lostrita
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 283
Membru din: 15 Mai 2006, 21:04
Localitate: Botosani
Contact:

Mesaj de Lostrita » 17 Iul 2006, 10:58

gene3004 scrie:serios.... era cred de vreo luna pe ape...dupa cum arata, maini nu avea(probabil caini),picioare nu am reusit sa vad(dar posibil sa fi fost totusi in apa...) umflat,craniul descoperit.....o placere pt sotia mea care l-a vazut prima va dati seama....si am mai stat si o ora sa astept politia sa vina ... mi-a pierit si pofta de peste....ce am prins am dat pe la neamuri..
Intrebare ptr cei specializati in pescuitul somnului:4 pescari au incercat o zi intreaga sa prinda somn.Bineinteles ca nimeni nu a prins nici macar somotei.Sa fi fost atras de cadavrul de la 600 m din aval?Mentionez ca in alte zile pe acelasi loc sa prins f bine somoteiul.Astept raspunsurile cunoscatorilor si scuze de stirea macabra ...

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 17 Iul 2006, 11:08

intrebarea e macabra rau ......
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Teodor
veteran
veteran
Mesaje: 746
Membru din: 09 Dec 2004, 12:38
Localitate: Iasi
Contact:

Re: sal

Mesaj de Teodor » 17 Iul 2006, 12:06

gene3004 scrie:de ce nu singur?si de ce cu ochii in 16?si pe maluri de nisip fin?
Acu' cred ca stii "de ce" ... :(
Sunt destui care confunda pescuitul pe Prut cu pescuitul pe o balta.
Prutul isi ia in fiecare an "obolul" iar intimplarea pe care ai descris-o nu e deloc o raritate.
"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare

Avatar utilizator
gene3004
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 07 Apr 2005, 15:16
Localitate: IASI

Mesaj de gene3004 » 17 Iul 2006, 12:29

as putea paria ca tipul ala nu era pescar ci un localnic....nu vorbesc de rau mortii dar tot ce se poate sa fi fost un pic baut omul....asa cum sunt multi prin scumpa noastra Moldova.....cat de mers singur pe prut ,de obicei nu ma duc singur dar nu cred ca daca esti atent ai putea pati asa ceva (exceptie cazurile extreme normal!)

aZu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 217
Membru din: 31 Dec 2004, 14:53
Localitate: Iasi

.

Mesaj de aZu » 17 Iul 2006, 12:53

hello!
Oameni buni, mai zboara vetrica?
Ce stiti?

marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

PRUT

Mesaj de marcel gheorghita » 17 Iul 2006, 18:26

Am facut sambata o iesire aval pe barajul de la Stanca, prima dupa copca. Pe baraj batea vantul, asa ca am coborat pe curgator. unde am dat la vobler si la rotativa. Rezultat: 16 bibani marisori, 3 cleni si doi strapazani (doi oameni). Am prins numai la vobler Cozma de 3,5 cm, culoare natur, in rest nu am mers nici la Tiny, nici la Salmo, nici la Mepps, Berti, etc. Apa era destul de limpede, vizibilitate cam 50-60 cm, nivel normal. Am vazut in schimb niste pestani (cleni, avati) de mi-a stat inima in loc. Are cineva ac de cojocul lor (ma adresez in special celor din Iasi, ca ei sunt mai meseriasi pe Prut - ca din Boston nu prea sunt "lingurari")?

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Re: PRUT

Mesaj de paul » 17 Iul 2006, 18:31

marcel gheorghita scrie: Are cineva ac de cojocul lor (ma adresez in special celor din Iasi, ca ei sunt mai meseriasi pe Prut - ca din Boston nu prea sunt "lingurari")?
Se gaseste... :D dar spune-le sa coboare mai la vale (odata cu ei sa aduca si apa limpede)

Avatar utilizator
ionutz_gr
senior
senior
Mesaje: 473
Membru din: 29 Apr 2004, 19:34
Localitate: Bacau
Contact:

re

Mesaj de ionutz_gr » 17 Iul 2006, 18:57

dupa cum a plouat in ultimu timp...banuesc ca pe prut nu prea sun sanse de pescuit prea devreme..zona iasi
Dupa ce am descoperit ca viata nu are nici un sens, nu ne ramane altceva de facut decat sa-i dam un sens.

Avatar utilizator
oby 1
veteran
veteran
Mesaje: 1356
Membru din: 13 Dec 2005, 17:55
Localitate: iasi

Mesaj de oby 1 » 23 Iul 2006, 18:01

tocmai am ajuns de la o partida mixta(stationar/spin)de 2 zile la bivolari
concluzii:
prutul este suficient de scazut pt spin,cu o vizibilitate de minim 50cm,pt stationar ar trebui sa mai scada cam un metru(in acea zona)
clean cu sutele in apropierea malurilor intre "subpunctabil"(da nu obisori :D )si 1,5kg frecvent
avat serios si mult da timidut cu super piese cu un comportament foarte teritorial (AVATU LU LUIGI are fara exagerare 8-10kg)si spre rusinea mea nu am reusit sa il aduc,singura lingura cu care il ajungeam(80m) am exportat-o la rusi trecind peste moldova si ucraina datorita unei agrafe "fara rulment" care pe eticheta scria ca tine 25kg luata de la DOMNU' OVIDIU DIN BAZAR
strap rarut cu prezentari doar dimineata devreme si seara tirziu(nu noaptea)
moaca doar la stationar
in zona consacrata de stiuca nu am dat
in rest ceva mrenute, fusari, BIBI mici si desi(cu un trofeu(0,5kg tot la un pescar din iasi),un cten de 4 si 3 rupturi la porumb alimenter,un scobar de 1,5 tot la porumb alimentar si tintari nu multi da suficienti(tintaru intra numai pe pat de nada facut cu autan off si lichid de frina in proportii egale, si ca momeala prefera singele indoit cu bere, nu am incercat cu vin sau tarie)
CEL MAI IMPORTANT
discutie cu politia de frontiera:
saluturi
....
actele
buletin, permisu este la vizat la d-voastra
de cind?
de o saptamina
stati si la noapte?
da
.....
la revedere, fir intins
alte concluzii la ultimul paragraf va rog sa le trageti singuri ca eu plec sa ma scarpin
ps:
parerea unui pescar localnic caruia i sa propus sa intre intr-o asociatie de profesionisti(care nu stiu daca sa facut sau abia urmeaza):d-ai in p... mea .eu sami rup spatele si ei sa imi ia pestele la un sfert de pret...
se pare ca asta e parerea majoritatii pescarilor din zona

Scrie răspuns