Ape de munte ( Lotru, Vidra, Oasa )

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Mandy
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 19 Mai 2004, 17:57

Mesaj de Mandy » 09 Iul 2004, 14:21

Sunt ceva locuri pt campat la Poaian Marului. Si eu merg de vineri seara tot cu cortul.
Daca este permis pe Rau Mare e ok, dar stii din sursa sigura? Imi pare rau daca ti-am dat inf eronate, dar ti-am spus ca eu asa am auzit din surse neoficiale. Oricum, daca nu s-a inchis ma bucur pt ca o sa dau si eu pe acolo.

Avatar utilizator
Gyorg
veteran
veteran
Mesaje: 1166
Membru din: 07 Iul 2004, 15:22
Localitate: Ilfov
Contact:

Mesaj de Gyorg » 21 Iul 2004, 16:27

Pentru Eugen
"ca fapt divers, cel mai pare pastrav vazut de mine a fost unul prins pe vidraru de un prieten al lui taica-meu, vreo 6 kg. culmea, pe vidraru eu nu am reusit sa prind pastravi. au incercat si altii si au prins caras"

Ai idee cum a prins pastravul ? momeala , stil de pescuit ?
http://www.kronect.ro
http://www.shopconectica.ro
conectica de calitate pentru retele de calculatoare sau telecomunicatii

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 21 Iul 2004, 17:01

da. a fost prins la rama. se intampla acum 15 ani.

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 08 Iul 2005, 00:40

salutare.de oasa stiti ceva? e accesibil drumul.acum 1 luna am fost la "gat" si nu era de mers pana acolo mai era zapada sus inca nu se dezghetase.si apropo de peste mare la " gat" anul trecut prin decembrie a luat un prieten unul 1,5 kile la icre. anul asta e mai rau in primavara era aproape gol iar acum e full dar se prinde ceva dar nu mari la musca iar la icre si marma mai maricei de pus gura pe craieti nici vorba.distractie placuta si fir intins

dragos_g
senior
senior
Mesaje: 388
Membru din: 10 Noi 2004, 13:30
Localitate: Bucuresti

Mesaj de dragos_g » 08 Iul 2005, 07:41

Ed, pescuitul pastravului este permis doar cu momeli artificiale (muste, linguri, voblere). In aceasta categorie nu intra si "icrele" artificiale :wink:
Icearca si vei vedea ca se prinde mai bine cu naluci decit cu icre sau "baboi".
Ca sa-ti raspund, drumul pina la Oasa este accesibil dar din ce in ce mai prost.

horiavd
senior
senior
Mesaje: 300
Membru din: 03 Mai 2004, 14:10
Localitate: de regula, pe vreo apa...

Mesaj de horiavd » 08 Iul 2005, 07:58

adilucu scrie:Mandy, la Poiana Marului sunt locuri de stat cu cortul?
Cate vrei....
Inainte de a trece podul (cu vreo 50 m) peste vale, spre fostul hotel Scorilo, pe stânga, la o curba spre dreapta, este cantonul silvic. Inainte de curba asta la dreapta, tot pe dreapta, este locuinta paznicului de vanatoare din zona. Locuri de campare gasesti pe valea numita Şucu de la intrarea pe vale pana sus (vreo 9 km). Avea ceva pastravi prin 2002. Pentru a ajunge in coada lacului, treci podul de care ti-am zis, si o iei pe partea dreapta a vaii, pana in coada lacului. Intrarea pe Sucu o faci inainte de casa paznicului de vanatoare, intr-o curba la stanga, tu faci de fapt la dreapta pe un drum forestier ce urmeaza valea pe dreapta tehnic.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 08 Iul 2005, 08:04

horiavd scrie:
adilucu scrie:Mandy, la Poiana Marului sunt locuri de stat cu cortul?
Cate vrei....
Inainte de a trece podul (cu vreo 50 m) peste vale, spre fostul hotel Scorilo, pe stânga, la o curba spre dreapta, este cantonul silvic. Inainte de curba asta la dreapta, tot pe dreapta, este locuinta paznicului de vanatoare din zona. Locuri de campare gasesti pe valea numita Şucu de la intrarea pe vale pana sus (vreo 9 km). Avea ceva pastravi prin 2002. Pentru a ajunge in coada lacului, treci podul de care ti-am zis, si o iei pe partea dreapta a vaii, pana in coada lacului. Intrarea pe Sucu o faci inainte de casa paznicului de vanatoare, intr-o curba la stanga, tu faci de fapt la dreapta pe un drum forestier ce urmeaza valea pe dreapta tehnic.
Multumesc de raspuns... chiar daca vine dupa aproape un an :wink: :D e bineprimit.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 10 Iul 2005, 18:20

Icearca si vei vedea ca se prinde mai bine cu naluci decit cu icre sau "baboi".
ce e ala sau aia "baboi".icrele le folosesc doar atunci cand nu am prins nimic si nu ma pot duce acas chiar cu mana goala ca bombane nevastamea si ii aduc 2-3 si am liniste.eu de fel nu mananc peste foarte foarte rar cand mi se face pofta si atunci la 5-6luni si numai pastrav.mersi de informatie

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 10 Iul 2005, 21:26

Cred k mai bine nu ne impartaseai treaba asta. Macar pastravii sa-i lasam in pace cu naturalele, daca in alte domenii nu se poate..... IOncearca sa te abtii data viitoare. Si daca nu prinzi la artificiale, cred k ar trebui sa incerci mai mult si sa te mai documentezi. Daca kiar vrei sa sti k se poate. Am fo si eu la Oasa si kiar am dat ceva banbi sa ajung acolo. NU am prins decat intr-o zi 3 pastravi si doar atat. Kioar daca eram cu prietena si ar fi mancat si ea un peste, si kiar daca am vazut pe altii k prindeau la naturale, m-am abtinut si am insistat(kiar daca de data aceea de prisos----fiind prima oara cand pescuiesc la pastrav pe lac).
Daca asa sta treaba cred k totusi e mai ieftin sa cumperi pastrav decat sa dai banii pe benzina pana acolo si inapoi, daca nu poti sa-i iei decat la naturale. Pe acest sit se incearca promovarea pescuitului sportiv al rapitorului..... :roll: .
Exista oricum remediu, si daca n-ai stiut k pastravul se pescuieste doar la artificiale(fara natuirale), atunci citeste mai cu atentie in permis, k scrie negru pe alb

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 10 Iul 2005, 22:05

Eram anul trecut cu un prieten la Vidra pe coada lacului unde un mal era inchis cu bariera cu lacat a carei cheie era la cabana silvica din apropiere.
Nu aveam acces cu masina asa ca am ramas cu cortul pe celalalt mal.
surpriza mare a fost cand de pe malul apei am vazut ca de fapt vis a vis erau 3-4 masini ,fiecare pescar avand in fata cate 6-7 lansete cu momeli vii (adica braconaj) de parca erai la concurs de crap,iar bariera era pusa ca sa ii protejeze probabil -adica mina in mina cu cei de la romsilva :cry:
Dar altceva vroiam sa amintesc :-cu toata gramada de lansete se vaitau intruna ca nu au prins decat un peste desi erau de 2 zile iar noi intr-o singura zi adica dimineata pe acelasi mal cu ei unde am ajuns pe jos am avut 3-4 trasaturi de fiecare la oscilante :idea: Chiar ne bucuram ca fomistii pierd timpul degeaba.
Deci artificialele au mers mult mai bine si chiar daca ar fi luat-o la rama nu as fi dat pt. ca asa poate prinde orice prost si nu e nici o diferenta cu a prinde caras sau alt peste pt. care nu e necesar sa consumi atata benzina asa cum spunea Andrei si ii poti cumpara mai simplu de la magazin pt. a nu te bate nevasta :wink:

Scrie răspuns