Lacul Știucii de la Săcălaia - încotro ?

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
mariusz
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 30 Iul 2008, 15:54
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de mariusz » 22 Mar 2010, 21:55

Eram convins ca atitudinea pescrilor din zona clujului o sa fie mult mai puternica.Pot sa spun acum la aprox. doua zile de la sedinta fantoma a AJPS Cluj,ca sunt surprins de rectia pescarilor de rapitor din zona clujului.Eram convins ca aceasta decizie o sa fie dur criticata dar din pacate m-am inselat amarnic.Din cate i-mi dau seama pentru majoritatea pescrilor de pe Sacalaia,este chiar o veste foarte buna.Pentru cei care au pescuit pe Sacalaia,pentru cei care au sperat ca si in Romania se poate pescui in conditii civilizate,pentru cei care au visat ca si la noi exista pescuit "SPORTIV" vreau sa va anunt ca a fost doar o iluzie si" ADEVARTILOR PESCARI DIN ROMANIA" le doresc "POFTA MARE"!!!
Daca le-as dori "FIR INTINS" ar fi o minciuna prea mare si pentru mine care nici macar nu ma pot numi........"PESCAR"
Daca am deranjat pe cineva de la MASA va rog sa ma scuzati.
Cu consideratie,
al d-voastra tovaras de pescuit(dar nu si de MASA)

alex_coman
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 08 Iul 2007, 12:00

Mesaj de alex_coman » 22 Mar 2010, 22:25

Macar de ar avea valoare gastronomica stiuca... in afara de icre nu vad de ce ar pastra-o cineva...nu e f.gustoasa (destul de fada si cand o gatesti umpluta) si in mod sigur nu ai aceeasi satisfactie cand o mananci ca atunci cand ti se zbate in lanseta.

La noi e mentalitatea ca tot ce prind bag in traista sa vada toti vecinii cum ma chinui sa trag acasa de traista cu zeci de kg de peste dupa mine...Chit ca aruncam pestele care nu ne place.

Pacat :(

Avatar utilizator
lacatins
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 09 Iul 2009, 23:46
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de lacatins » 22 Mar 2010, 22:37

Foarte mare pacat,pacat de popularile facute,de renumele pe care si la facut(SACALAIA-LACUL STIUCILOR),nu stiu de ce ,dar parca aveam o presimtire,atata timp cat aceste asociatii sunt conduse de unii care au mentalitatea de acum 30 de ani la ce sa te mai astepti.Sunt tineri absolventi de piscicultura care sunt sigur ca ar stii ce sa faca si cum sa faca,dar nu au loc de mosii de acolo asa ca probabil emigreaza.E clar ca intr-un an stiuca o sa fie la fel de rara ca si pescarii C&R.Probabil ei cred ca asa o sa stranga mai multi bani la ajps-ul asta sau cum s-o numi,se inseala si cand o sa-si dea seama o sa fie tarziu.Oricum am scos de pe lista Sacalaia,asta in cazul in care ramane hotararea asta si daca chiar ramane nu ramane decat sa le urez "succes"
pastrati apele curate!

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 23 Mar 2010, 00:01

am fost si eu anu trecut de vreo 30 de ori pe sacalaia. inca din toamna am auzit zvonuri cu retinerea a doua stiuci de pescar, probabil la insistentele stationarilor de rosioara si a unora din pescarii de lingurita. adevarul e ca flamanzii sunt mai numerosi decat sportivii. ar trebui facut ceva , dar nu imi vine nici o idee, is oarecum tulburat de prostia si nesimtirea celor din ajps cluj, iarasi nu stiu cum o sa pot pescuii langa specimene ce baga stiuca la tolba fara sa nu se duca dracului relaxarea mea.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de ULK » 23 Mar 2010, 00:35

Peste vreo 15 ani poate...cand nu mai ramane in conducere nici un "tovaras"...pana atunci ... sa speram ca macar apa sa ramana tot acolo :(

Rusine "tovarasilor" ..judeteni.

Ce nu inteleg eu, cu ce drept decid ei cate stiuci se pot scoate dintr-un lac , daca nu exista ape concesionate...conform ANPA????..
Popularile nu ei au facut!! 'Tui tara masii de tara :shock: :?: :?:

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 23 Mar 2010, 10:35

Principala problema a lacului e localizarea adica in Romania . Sunt sute de lacuri in care poti retine cat peste vrei si poti da cu sute de lansete . Chiar nu poate exista in tot ardealu asta o balta cu regim C&R?? Praerea mea ca ar trebui regim C&R la stiuca si interzis pescuitul la pasnic ca sa aiba stiucile ce manca :) Si in tibet respecta mai mult pestele decat la noi . Kkt de mentalitate comunista de care nu ne scapa decat un erase total de pe fata pamantului :arrow:
Nu termin o relatie cu o femeie pana nu o vizitez in trei locuri !

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Mesaj de vipificator III » 23 Mar 2010, 16:56

Propun daca se va face treaba asta cu retinutul stiucilor sa se dea voie si la accesul cu barci cu motor Vmax asa sa te poti deplasa rapid pe locurile unde pune gura platica vezi acolo musca ciudat 30 min in fata cabanei peste o ora la scaldatoare dupa 15 min la fantana si tot asa faci lacul zig zag (eu acolo nu am vazut pe nimeni sa utilizeze match fedeer si alte chestii de platica doar inaintase de min 0.18).
Eu recomand pt a face viata usoara platicarilor linarilor carasarilor si fomistilor sa pescuim toti adevaratii cu naluci ce aduc spre caramida adica sa facem cat mai mare galagie iar la sonar sa nu mai folosim acumulator ci un grup electrogen de min 10 kva fara esapament. Iar la barul de peste drum unde se dubleaza tripleaza bani la fructe sa se vanda si prostovoale de la 12kg spre 50kg si plase monofilament. Cine poate sa dea o informatie completa despre cei care au votat pentru retinere stiuca o astept cu interes maxim ................................... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

watermoccasin
veteran
veteran
Mesaje: 748
Membru din: 08 Ian 2006, 10:34
Localitate: teamillex.fr

Mesaj de watermoccasin » 23 Mar 2010, 17:04

Tara de kkat , oameni de kkat !!!! :oops: :oops: sa le fu.... platicile si Tinca Tinca !!!!!!

S-a dus pe p....si balta asta !!! Astept cu nerabdare sa vad un ciumpalac cum baga stiuca in sacosa ..., sa-i dau OMORU !!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Din viata scapa cine poate.

Avatar utilizator
PescarNebun
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 05 Mai 2009, 09:25
Localitate: Craiova/Moreni
Contact:

Mesaj de PescarNebun » 23 Mar 2010, 18:22

Baietilor care vor retine stiuca, le doresc toata BAFTA din lume!
Some people xxx for xxx, some people xxx for voracious prehistoric
dinosaurs, more commonly known as Muskellunge.

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

Mesaj de grecu » 23 Mar 2010, 18:46

io zic sa ne reprofilam toti sa dam la platica pana il golim poate asa nu o sa mai prezinte interes din punct de vedere gastronomic pt toti besinosi comunisti de la "filiala" 'tui in limba de fomisiti . taxa pe zi plus barca = 35 ron de ce dracu nu merg sa cumpere stiuca din metro de bani astia ??
Nu termin o relatie cu o femeie pana nu o vizitez in trei locuri !

Scrie răspuns