Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de lucutabogdan » 07 Feb 2013, 08:22

Buna dimineata,
Vreau sa stiu cand ne "primeste" belisul la spining!
Daca aveti pile la dezghet va rog sa le activati.
Cu nerabdare si dorinta maxima de...
Fir intins! :D
Este mai bine să taci şi să dai impresia că eşti prost decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.
Fir Intins !

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de danone » 07 Feb 2013, 09:44

Bogdane pana in aprilie, mai poti sa-ti tii voblerele la naftalina. Chiar daca se dezgheata, clenii raman la fund, abia prim mai daca ies la suprafata si incep sa mananace pe la inceputul lui iunie. Pana atunci va mai curge multa apa pe Somes.
P.S. Cum se spune ca in tot raul e si un bine, poate ca situatia dezastroasa a Hidroelectrica va umple lacurile de acumulare din tara si va fi in avantajul pestilor si a pescarilor.

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de lucutabogdan » 07 Feb 2013, 20:42

danone scrie:Bogdane pana in aprilie, mai poti sa-ti tii voblerele la naftalina. Chiar daca se dezgheata, clenii raman la fund, abia prim mai daca ies la suprafata si incep sa mananace pe la inceputul lui iunie. Pana atunci va mai curge multa apa pe Somes.
P.S. Cum se spune ca in tot raul e si un bine, poate ca situatia dezastroasa a Hidroelectrica va umple lacurile de acumulare din tara si va fi in avantajul pestilor si a pescarilor.

Asa sa fie cum graiesti si daca se poate sari peste 2-3 luni calendaristice, ar fi splendid.

Apropo, stie careva un pont cu un pret foarte bun la un motor minn kota PowerDrive V2 55/i-Pilot, Edge 55 sau Terrova 55/AP/US2 ? - raman recunoscator
Este mai bine să taci şi să dai impresia că eşti prost decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.
Fir Intins !

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de danone » 18 Feb 2013, 08:48

Salutare la toata lumea. Dorul m-a condus sambata pe Belis. Lacul este inca inghetat beton. In asteptarea noului sezon de anul acesta, am inchis ochii si am revazut momente minunate din anii trecuti. Mi-am propus ca in vara lui 2013 nu voi rata nici un weekend.

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de lucutabogdan » 19 Feb 2013, 19:43

danone scrie:Salutare la toata lumea. Dorul m-a condus sambata pe Belis. Lacul este inca inghetat beton. In asteptarea noului sezon de anul acesta, am inchis ochii si am revazut momente minunate din anii trecuti. Mi-am propus ca in vara lui 2013 nu voi rata nici un weekend.
Salut,
Ma anunti cand iesi la o pescuiala?
:))
Fir Intins !
Este mai bine să taci şi să dai impresia că eşti prost decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.
Fir Intins !

Avatar utilizator
adriand
senior
senior
Mesaje: 442
Membru din: 12 Sep 2007, 10:53
Localitate: CLUJ
Contact:

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de adriand » 24 Feb 2013, 18:41

Sunt sus pe lac de doua zile.
Aici la dealu Botii este gheata de 40 cm ,dar am avut o mare surpriza, ca mergand in jos pe mal am vazut ca vis a vis de Balcesti este dezghetat lacul si era un pescar cu barca.
Am facut si aici cateva copci si am incercat sa vad cum sunt bibanii de dispusi , dar rezultatul a fost foarte slab.- 4 bibani in 2 zile, la viermi si rame.
Cred ca pestii au coborat jos unde nu mai este gheata , fiindca aici nu erau.
Azi a fost cald aici , pana la 10 grade, vremea a fost destul de buna , zapada se topeste si pe versantul sudic aproape ca nu mai este.
Vine primavara !!!!!
Adrian
WHY WORK WHEN YOU CAN xxx?

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de lucutabogdan » 25 Feb 2013, 18:03

adriand scrie:Sunt sus pe lac de doua zile.
Aici la dealu Botii este gheata de 40 cm ,dar am avut o mare surpriza, ca mergand in jos pe mal am vazut ca vis a vis de Balcesti este dezghetat lacul si era un pescar cu barca.
Am facut si aici cateva copci si am incercat sa vad cum sunt bibanii de dispusi , dar rezultatul a fost foarte slab.- 4 bibani in 2 zile, la viermi si rame.
Cred ca pestii au coborat jos unde nu mai este gheata , fiindca aici nu erau.
Azi a fost cald aici , pana la 10 grade, vremea a fost destul de buna , zapada se topeste si pe versantul sudic aproape ca nu mai este.
Vine primavara !!!!!
Adrian
Doamne Ajuta !

Fir Intins !
Este mai bine să taci şi să dai impresia că eşti prost decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.
Fir Intins !

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de MihaiV » 26 Feb 2013, 13:43

E dezghetata zona de la aductiune si cateva zone unde bate soarele mai multe ore pe zi.
Afluentii au debit f redus.

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de lucutabogdan » 26 Feb 2013, 16:45

Salutare tuturor,
Desi intrebarea mea este oarecum tangenta cu topicul, ma bazez pe recomandarile voastre si va intreb:
Care este cel mai bun acumulator pentru motorul electric minnkota traxxis 55 pe o barca cu chila gonflabila de 290mm ?
Stiu ca sunt o multime de topicuri si sincer as tine cont de voi cei care pescuiti pe belis intrucat aveti experienta necesara sa-mi recomandati un acumulator pe care sa ma pot baza doua zile pline de pescuit daca se poate.
Achizitia poate fi din Romania sau SUA.
Va multumesc anticipat de recomandari!

Fir Intins!
Este mai bine să taci şi să dai impresia că eşti prost decât să vorbeşti şi să înlături orice dubiu.
Fir Intins !

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Vesti de pe lacul Belis -jud Cluj

Mesaj de ULK » 26 Feb 2013, 17:52

Asta cu doua zile pline de pescuit este foarte relativa. Daca vorbim despre motor de 55 devine si mai discutabila. Luand in considerare si suprafta Belisului, deja tinde spre imposibil. Nu se poate calcula in zile (pline sau nu).
Daca doua zile full inseamna 12-15km...cu ce pot sa te ajut, eu atat am putut sa merg cu o baterie de 80Ah(Zapp Marine) si motor de 30. Asta cateodata erau 2 zile altadata 3-4 zile...depindea de locatie si ce distante parcurgeam.pe Belis o poti face o singura zi :).
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Scrie răspuns