Raul Tarcau

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Raul Tarcau

Mesaj de Fario_nebunu » 15 Iun 2009, 23:25

Stie cineva din zona Neamt daca e pastrav pe raul Tarcau in amonte de lacul Izv Muntelui? Urmeaza prin iulie sa stau la o pensiune pe Tarcau si gazda mi-a zis ca e vorba de un rau de munte mic, limpede, vijelios si ca a vazut pesti in el. Am presupus ca e vorba de pastravi. Sper sa fie OK permisul ANPA, macar acolo sa am parte de liniste.

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Mesaj de pensionaru » 16 Iun 2009, 04:57

E inainte de lacul Izvorul Muntelui. E un rau foarte frumos,este si pastrav problema e ca-i braconat chiar de cei care ar trebui sa-l pazeasca. Peisajul este superb iar mai sus de cabana Ardeluta o sa gasesti si locurile de pastrav. Concediu placut iar daca sunt in zona poti sa ma contactezi si mai vorbim si de alte locuri prin imprejurimi.
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Avatar utilizator
IlieNeamt
veteran
veteran
Mesaje: 1271
Membru din: 31 Mai 2009, 16:33
Localitate: Piatra-Neamt
Contact:

Mesaj de IlieNeamt » 16 Iun 2009, 07:59

Am trecut saptamana trecuta pe la Tarcau si m-am oprit pe malul raului : erau cativa pescari prin zona. Un localnic mai tinerele mi-a spus ca se prinde scobai si clean dar aproape de zona unde se varsa in lacul Pangarati. De pastrav am auzit si eu mai sus de Ardeluta. Poate dau o fuga pana in iulie prin zona si revin cu un raspuns.

P.S. pastrav este in lacul Bicaz la tunel dar is prea multi "bastinasi" ca sa mai ai loc sa mai pescuiesti ....
www.pentrupescuit.ro

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 16 Iun 2009, 08:10

Multumesc ptr raspunsuri, baieti. Culmea e ca tipul asta care are pensiunea (am uitat numele) e si silvicultor in Neamt si a zis ca daca am permis ANPA e ok. Mai mult, mi-a zis in gluma (banuiesc) ca pot face si eu controale ca voluntar in serviciul RNP... :lol: Asa ca daca dau de flacaii veseli de care ziceti voi ca braconeaza la greu s-ar putea sa iasa niste showuri pe cinste...

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Mesaj de pensionaru » 16 Iun 2009, 08:21

Fario_nebunu scrie:Multumesc ptr raspunsuri, baieti. Culmea e ca tipul asta care are pensiunea (am uitat numele) e si silvicultor in Neamt si a zis ca daca am permis ANPA e ok. Mai mult, mi-a zis in gluma (banuiesc) ca pot face si eu controale ca voluntar in serviciul RNP... :lol: Asa ca daca dau de flacaii veseli de care ziceti voi ca braconeaza la greu s-ar putea sa iasa niste showuri pe cinste...
Eu zic sa-ti faci concediul linistit. Ai grija de ce flacai te iei ca sunt unii de aprovizioneaza restaurante prin Bucuresti cu vanat si peste exact din zona aia si sunt legati ombilical de procurori,melitieni,silvicultori. Ei sunt gorilele astora din urma si cam fac ce vor muschii lor.
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 16 Iun 2009, 08:28

pensionaru scrie:
Eu zic sa-ti faci concediul linistit. Ai grija de ce flacai te iei ca sunt unii de aprovizioneaza restaurante prin Bucuresti cu vanat si peste exact din zona aia si sunt legati ombilical de procurori,melitieni,silvicultori. Ei sunt gorilele astora din urma si cam fac ce vor muschii lor.
Aha, deci e mafie, se respecta si "omerta" (legea tacerii) banuiesc. :lol: Sa ma astept sa dau de "electricieni", de "vanatori", de "plasari" si "latzari", nu? E ceva f. ciudat, tine de mentalitate. In Moldova si Muntenia unde e un rau cu pastrav cat de cat cunoscut vin braconierii cale de kilometri sa il prinda. In Ardeal din contra, mai rar dai de asemenea specimene si am vazut si ape cu regim de "interzis" unde chiar se respecta regula. As pune pariu ca daca de la Izvorul Muntelui si Bicaz trec spre Ardeal acolo gasesc rauri cu pastrav relativ "calme". Sau ma insel?
In alta ordine de idei, oare ce se mai prinde pe Ozana in Targu Neam si amonte? Celebrul parau unde se scalda Creanga...l-am vazut in 2008 si arata bine. Dar pe Nemtisor langa rezervatia de zimbri? Acolo in rezervatie era un lac cu pastravi f frumos. A incercat cineva?

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Mesaj de pensionaru » 16 Iun 2009, 08:38

Fario,poti sa mergi pe Bistrita in amonte spre Vatra Dornei si acolo pe afluentii Bistritei o sa gasesti pistruiati destui.
Apropo de braconaj,aici in Moldova mai nou braconeaza aia cu bani sau oamenii lor. Cei amarati stau cu lanseta pe malul apei si privesc neputinciosi. Poate vine gripa aia porcina si scapam de ei. :lol:
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 16 Iun 2009, 08:42

pensionaru scrie:Fario,poti sa mergi pe Bistrita in amonte spre Vatra Dornei si acolo pe afluentii Bistritei o sa gasesti pistruiati destui.
Apropo de braconaj,aici in Moldova mai nou braconeaza aia cu bani sau oamenii lor. Cei amarati stau cu lanseta pe malul apei si privesc neputinciosi. Poate vine gripa aia porcina si scapam de ei. :lol:
As vrea sa merg odata pe Bistrita aurie, de faspt sa mai ajung pe Carlibaba si ceilalti afluenti, pe Argestru etc. Si neaparat pe Neagra Sarului si Neagra brostenilor, am auzit atatea despre raurile astea!

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 17 Iun 2009, 23:51

Draga Fario, iti complici inutil existenta. :D Ti-o spun ca unul care pana la 7 ani a crescut in comuna Tarcau si a invatat pescuitul pe raul Bistrita in perimetrul Bicaz-Pangarati si care vara de vara a pescuit pe apele alea de le-au gasit dracii, incat stiu fiecare bolovan :P . Anul asta, din motive ca am "bafta" sa ma angajez la un nou loc de munca incepand cu 1 iulie, va fi o exceptie, fiindca nici vorba de concediu, cel mult unul definitiv, Doamne fereste :D ! Asadar, pastrav pe raul Tarcau (afluent al Bistritei) se prinde cu super bulan. Iti recomand afluentii raului Tarcau (Brates, Bobeica, Ata, Dumitru), unde chiar daca o sa prinzi pesti mici, numeric sunt mai mari sanse. In raul Tarcau insa, se poate prinde clean foarte mare, acesta urcand din Bistrita (o sa vezi chiar si scobar in primii 10 km de la confluenta la deal) si prinzandu-se clean mare chiar pana in zona Ardeluta. De asemenea, pe raul Bistrita, precum si pe lacul Izvorul Muntelui poti prinde clean si cu super bulan si pastrav, in general curcubeu uneori mare. Datorita viiturilor anuale, albia raului s-a deformat foarte tare, astfel ca daca nu esti de al locului, e foarte greu sa faci vreo branza, locuri fiind destul de putine, si de obicei trebuie sa ajungi primul, ca daca trece altul inainte cu vreo visina sau boaba de porumb, la revedere. :roll: Daca vrei caterinca, la cosas cu pluta se prinde clean destul de mult dar marunt in general, cam pana la 200 de grame. Oricum, rugamintea mea este ca indiferent cat de mari vor fi capturile pe rau, sa le eliberezi, pentru ca populatia piscicola scade de la an la an. In galeria mea foto poti vedea capturile de anul trecut pe raul Bistrita aval de confluenta cu raul Tarcau, cam 3 km, aceasta fiind zona in care pescuiesc cu precadere, si care s-au intors toate in apa. Pestii au fost prinsi in luna august (e de departe cea mai prolifica perioada). Nu a venit nimeni in control anul trecut timp de 2 saptamani cat am stat zilnic pe garla, nu aveam permis pentru ca s-a inceput eliberea cand eram deja acolo. In general insa, cei de la cele 2 ocoale silvice populeaza carciumile care abunda :D si mai rar cu controlul. In schimb, mai venea filiala AGVPS Piatra Neamt in control cateodata.

Ultimul aspect, insista mai mult pe portiunile cu apa curgatoare decat in balti.

Fir intins!

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 18 Iun 2009, 13:18

TheFly scrie:Draga Fario, iti complici inutil existenta. :D Ti-o spun ca unul care pana la 7 ani a crescut in comuna Tarcau si a invatat pescuitul pe raul Bistrita in perimetrul Bicaz-Pangarati si care vara de vara a pescuit pe apele alea de le-au gasit dracii, incat stiu fiecare bolovan :P . Anul asta, din motive ca am "bafta" sa ma angajez la un nou loc de munca incepand cu 1 iulie, va fi o exceptie, fiindca nici vorba de concediu, cel mult unul definitiv, Doamne fereste :D ! Asadar, pastrav pe raul Tarcau (afluent al Bistritei) se prinde cu super bulan. Iti recomand afluentii raului Tarcau (Brates, Bobeica, Ata, Dumitru), unde chiar daca o sa prinzi pesti mici, numeric sunt mai mari sanse. In raul Tarcau insa, se poate prinde clean foarte mare, acesta urcand din Bistrita (o sa vezi chiar si scobar in primii 10 km de la confluenta la deal) si prinzandu-se clean mare chiar pana in zona Ardeluta. De asemenea, pe raul Bistrita, precum si pe lacul Izvorul Muntelui poti prinde clean si cu super bulan si pastrav, in general curcubeu uneori mare. Datorita viiturilor anuale, albia raului s-a deformat foarte tare, astfel ca daca nu esti de al locului, e foarte greu sa faci vreo branza, locuri fiind destul de putine, si de obicei trebuie sa ajungi primul, ca daca trece altul inainte cu vreo visina sau boaba de porumb, la revedere. :roll: Daca vrei caterinca, la cosas cu pluta se prinde clean destul de mult dar marunt in general, cam pana la 200 de grame. Oricum, rugamintea mea este ca indiferent cat de mari vor fi capturile pe rau, sa le eliberezi, pentru ca populatia piscicola scade de la an la an. In galeria mea foto poti vedea capturile de anul trecut pe raul Bistrita aval de confluenta cu raul Tarcau, cam 3 km, aceasta fiind zona in care pescuiesc cu precadere, si care s-au intors toate in apa. Pestii au fost prinsi in luna august (e de departe cea mai prolifica perioada). Nu a venit nimeni in control anul trecut timp de 2 saptamani cat am stat zilnic pe garla, nu aveam permis pentru ca s-a inceput eliberea cand eram deja acolo. In general insa, cei de la cele 2 ocoale silvice populeaza carciumile care abunda :D si mai rar cu controlul. In schimb, mai venea filiala AGVPS Piatra Neamt in control cateodata.

Ultimul aspect, insista mai mult pe portiunile cu apa curgatoare decat in balti.

Fir intins!
Multumesc f mult ptr sfaturi, sunt utile si binevenite. Voi pescui pe Tarcau cam de la 3 km aval de Ardelutza si pana mai sus de ea cu 1-2 k, asta va fi perimetrul meu. Am permis ANPA deci stau linistit. O sa eliberez cam 90% din pesti, acum daca prind un pastrav de 30 cm si ii dau drumul ma bate la cap nevasta ca ramane fara un peste la masa de seara. :lol: Voi pescui cu muste (3) la buldo si la naluci, sper sa iau si pastrav si clean. Fiind cazat chiar pe vale o sa pot pescui si noaptea, cand e luna plina si teoretic merge cel mai bine. Atunci insa trec pe momeli naturale ca altfel nu vad atacul. Spui de acesti afluenti - Brates, Bobeica, Ata, Dumitru - sunt cumva mai jos de Ardelutza, adica spre varsarea in Bistrita? O sa incerc si pe ei. Poate ajung si pe paraul Nemtisor afluent la Ozana, in trecut era ceva pastrav acolo. Sau in lacul ala de langa rezervatia de zimbri...daca ma inteleg cu ala de la poarta sa ma lase! Iti spun ce am facut, mersi inca o data!

Scrie răspuns