PESCUIT LA 3 APE

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pastravarul 77
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 30 Aug 2007, 13:18

Mesaj de pastravarul 77 » 08 Apr 2009, 09:53

Fario eu nu stiu ce sa m-ai cred. Un singur lucru este cert , de cand ma stiu pescuitul la MUNTE se deschidea la 1Mai... Acum cu harababura asta de legi si asociatii etc. e o nebuloasa totala nimeni nu stie cand se deschide si cand se inchide si asta doar pentru ca l-au dat la toti mana libera. Acum fiecare face ce vrea si cel m-ai grav e ca nu se iasa pe posturi sa se anunte sau macar sa te poti informa. ex. La noi in Judet exista multe ape de munte cu potential ( pastrav si lipan ) de care nimeni nu stie nimic, daca sunt deschise pescuitului sau nu sau sunt parcuri nationale. Nu stie stanga ce face dreapta...........Romania.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 08 Apr 2009, 10:10

pastravarul 77 scrie:Fario eu nu stiu ce sa m-ai cred. Un singur lucru este cert , de cand ma stiu pescuitul la MUNTE se deschidea la 1Mai... Acum cu harababura asta de legi si asociatii etc. e o nebuloasa totala nimeni nu stie cand se deschide si cand se inchide si asta doar pentru ca l-au dat la toti mana libera. Acum fiecare face ce vrea si cel m-ai grav e ca nu se iasa pe posturi sa se anunte sau macar sa te poti informa. ex. La noi in Judet exista multe ape de munte cu potential ( pastrav si lipan ) de care nimeni nu stie nimic, daca sunt deschise pescuitului sau nu sau sunt parcuri nationale. Nu stie stanga ce face dreapta...........Romania.
Din ce judet esti? Nu te poti interesa nici la asociatiile de pescari ce regim au acele ape?
Da, traditional era 1 mai, dar nimic nu e batut in cuie. In Franta de pilda se deschide in aprilie si in unele departamente chiar in mai. La ei nu e centralizat pe toata tara, prefecturile publica ordine anuale in care spun exact cand se deschide pescuitul pe fiecare "judet" (regiune) de a lor. Nici talia legala pentru pastrav si lipan nu e una singura pe tara! Pe doua rauri destul de apropiate poti avea 22 de cm sau 24 cm (ape bogate in hrana) respectiv 18 cm (ape f sarace in hrana, mici paraie). Cand Romania va fi "redecupata" pe regiuni si vor disparea judetele poate ar fi bine sa cada in sarcina viitoarelor prefecturi stabilirea in luna ianuarie a fiecarui an a acestor date, talii legale etc. Ce stie ministrul de la Bucureti cand se reproduce pastravul in Vrancea sau in Maramures?
Acum e bulibaseala mare, cum spui. Eu am deja 3 partide la munte pe anul asta si merg si in aprilie, am tiparit la mine vechiul ordin (cel cu 31 decembrie), am permis ANPA deci stau linistit.

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 08 Apr 2009, 11:05

Nu stiu daca poti sta linistit. din ce am citit aici pe forum, s-a publicat de ceva vreme in monitorul oficial legea privind perioadele de prohibitie pe anul acesta.

Avatar utilizator
pastravarul 77
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 30 Aug 2007, 13:18

Mesaj de pastravarul 77 » 08 Apr 2009, 13:37

Asociatia nu stie de capul ei . Am avut surpriza anul trecut sa intreb de o apa si ei nici nu au auzit de apa respectiva. Sau mi-au zis ca o apa e deschisa si pot pescui in regim normal si cand a-m ajuns acolo era pancarda cat casa poporului cu apa Romsilva si e cu plata. Filialele au alte preocupari :evil: :evil: :evil: .

landscaper
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 20 Ian 2007, 15:01
Localitate: timisoara
Contact:

Mesaj de landscaper » 08 Apr 2009, 14:22

pastravarul 77 scrie:Fario eu nu stiu ce sa m-ai cred. Un singur lucru este cert , de cand ma stiu pescuitul la MUNTE se deschidea la 1Mai... Acum cu harababura asta de legi si asociatii etc. e o nebuloasa totala nimeni nu stie cand se deschide si cand se inchide si asta doar pentru ca l-au dat la toti mana libera. Acum fiecare face ce vrea si cel m-ai grav e ca nu se iasa pe posturi sa se anunte sau macar sa te poti informa. ex. La noi in Judet exista multe ape de munte cu potential ( pastrav si lipan ) de care nimeni nu stie nimic, daca sunt deschise pescuitului sau nu sau sunt parcuri nationale. Nu stie stanga ce face dreapta...........Romania.

eu de cand ma stiu vb lui pastravarul 77 am respectat regimul de prohibitie pt ca asa mi sa parut corect.......

insa de 2-3 ani incoace nimeni nu mai tine cont de nimic,prohibitiile difera de la an la an ....cu mici exceptii.......

de ex am fost la surduc cand era prohibitie (sau cel putin asa stiam eu)si cand am ajuns acolo......SURPRIZA......erau o garmada de pescari cu barca...la salau,stiuca,etc.
cand iam intrebat de prohibitie miau raspuns ca lor lea zis ala de la asociatie din fardea ca sa prelungit data si ca pot pescui linistiti inca vreo 2-3 saptamani......na...eu am luat teapa ca nu aveam batu la mine:P

la 3 ape la fel,la poiana marului la fel......pe lesu acelasi lucru.....
pai atunci dupa cine sa te mai iei??????te duci si daca te intreaba cineva de sanatate ii urezi su tu de bine si cu asta basta.....

de dus tot ma duc ,,,,,fara sa ma ascund de ei ca sa nu ma mustre constiinta mai apoi:D

ca de 2 saptamani ma tot visez pa malu lacului :lol:

fir intins....................................

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 08 Apr 2009, 21:55

pastravarul 77 scrie:Asociatia nu stie de capul ei . Am avut surpriza anul trecut sa intreb de o apa si ei nici nu au auzit de apa respectiva. Sau mi-au zis ca o apa e deschisa si pot pescui in regim normal si cand a-m ajuns acolo era pancarda cat casa poporului cu apa Romsilva si e cu plata. Filialele au alte preocupari :evil: :evil: :evil: .
Pai e dusmanie mare intre RNP si asociatii, asta se stie. sa vezi si pe Raul mare din Retezat ce haos era anii trecuti! Aveam permis RNP si daca ma controlau padurarii imi urau apoi fir intins. Insa veneau dupa aia "baietii veseli" de la asociatii care ma amenintau cu amenzi, procese etc...Deci nu stie stanga ce face dreapta! Acum daca RNP nu mai primeste deloc ape, va fi mai usor de vazut cui apartine o apa! Permisul ANPA ar trebui sa ajunga!

Avatar utilizator
pastravarul 77
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 30 Aug 2007, 13:18

Mesaj de pastravarul 77 » 09 Apr 2009, 06:16

Eu am auzit altceva ca RNP a primit toate apele de munte,asa cum a fost si pana acuma. Legat de prohibitie vad multi care deabea asteapta sa se inchida si sa mearga la Stiuca cica si ei dau la Twister si nebunesc cuiburile de Salau. Sau sa intinga plasele.

landscaper
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 20 Ian 2007, 15:01
Localitate: timisoara
Contact:

Mesaj de landscaper » 09 Apr 2009, 09:26

ma baieti.....una peste alta....eu saptamana viitoare ma duc pana in bucovina(zona sucevita),am acolo un unchi care are pastravarie......

ca daca tot e prohibitie......

am sal intreb pa unchiumeu ce se intampla cu ANP si apele de munte,ca tot e sef de ocol silvic pe acolo.....cred ca el ar trebui sa stie,si am sa va spun si voua mai exact!

fir intins..............................

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 09 Apr 2009, 09:38

pastravarul 77 scrie:Eu am auzit altceva ca RNP a primit toate apele de munte,asa cum a fost si pana acuma. Legat de prohibitie vad multi care deabea asteapta sa se inchida si sa mearga la Stiuca cica si ei dau la Twister si nebunesc cuiburile de Salau. Sau sa intinga plasele.
Cred ca e un zvon! daca RNP primea apele, fii sigur ca anunta pe site la loc de frunte! Uite-te pe situl lor, partea cu pescuitul sportiv e neactualizata de vreo 2 ani!

Avatar utilizator
pastravarul 77
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 30 Aug 2007, 13:18

Mesaj de pastravarul 77 » 09 Apr 2009, 10:16

Fario daca e asa cum spui tu si sper din suflet asa sa fie atunci care e regimul acelor ape poti pescui pe ele cu permis ANPA sau le fac astia repede Parc National?
Landscaper daca e unchiul acolo sus pus atunci nu ai probleme cu pescuitul in zona. Dar intreabal si dane si noua de stire sa nu ne m-ai facem ganduri si planuri desarte. :lol:

Scrie răspuns