viermii de salcie

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
george.
junior
junior
Mesaje: 87
Membru din: 29 Iun 2005, 10:25
Localitate: Behind of a bottle with wine
Contact:

Mesaj de george. » 04 Iul 2005, 08:30

acum vreo 2 ani cand plecam din delta am gasit intr-o salcie 2 viermi care erau adevarati mutanti(aveau minim 10 cm) si chiar ma gandeam daca ar merge la pescuit sa dau dupa somn.Acum noroc cu topicul asta stiu ce sa fac cu viermii aia monstru.Sau poate merg si la altceva....la cat sunt viermii de mari poate prind ei ceva in apa.Ai arunci legati cu o sfoara si tre sa pice ceva :lol: :lol:

Avatar utilizator
DjBeju
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 138
Membru din: 09 Ian 2005, 11:07
Localitate: Arad

Mesaj de DjBeju » 05 Iul 2005, 00:52

Incercand sa prind cosasi pt. clean intr-o dupa'masa si neavand succes,mi-a iesit in cale o salcie picata la pamant sub scoarta careia am gasit un asemenea vierme. L-am pus in carlig si in 5 min am prins un clean de 1,1 kg, cu toate ca apa era tulbure.
De atunci caut in continuu sa cumpar asemenea viermi pentru ca nu vreau sa "belesc" toate salcile care-mi ies in cale.
Salutare si fir intins!
C&R, please!

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 05 Iul 2005, 01:57

De obicei ii folosesc toamna tarziu si chiar iarna daca apa imi permite lucrul asta adica sa nu fie inghetata.cel mai bine merg la clean mare peste 600g,cel mai greu sunt de gasit dar ceva inlocuitori sunt cei de fag putin mai mici dar mai usor de procurat.vara am incercat cu (chenti) viermusti din magazin in buchet cand apa e (sacalie) putin tulbure.daca ii luati de pe o mortaciune (bine intelesc ca am om care se ocupa cu treaba asta, ca eu dau la rate) atunci sa vedeti diferenta la toate clean,jambla,mreana mari peste kil si cateodata scobar dar mai rar.
Fir intins :)

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 22 Aug 2005, 11:28

wilddanube scrie:"Viermele de salcie" se captureaza la scoruri intre 10 si 20 ooo lei de la dealerii de momeli. "Viermele" are 3-6 cm lungime, 1-2 cm diametru, capul tare maro inchis, corpul albicios, miros beton pentru somn. Atentie la cum se inteapa pe carlig, cum se combina si cu alte momeli(nu spun care), vine si crapul, da rezultate in anumite perioade ale anului.
ce nu spui, ca se pune in combinatie cu coro...., sau cu pestishor... :twisted:
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 01 Noi 2005, 13:36

ed scrie:De obicei ii folosesc toamna tarziu si chiar iarna daca apa imi permite lucrul asta adica sa nu fie inghetata.cel mai bine merg la clean mare peste 600g,cel mai greu sunt de gasit dar ceva inlocuitori sunt cei de fag putin mai mici dar mai usor de procurat.vara am incercat cu (chenti) viermusti din magazin in buchet cand apa e (sacalie) putin tulbure.daca ii luati de pe o mortaciune (bine intelesc ca am om care se ocupa cu treaba asta, ca eu dau la rate) atunci sa vedeti diferenta la toate clean,jambla,mreana mari peste kil si cateodata scobar dar mai rar.
Fir intins :)
Vezi ca de chenti se stie numai prin zona Sibiului,la fel denumirea de jimbla(mreana mica )nu o stie toata lumea dar oricum tare faza cu ,,VIERMUSTII''.....,,BINE INTELESC PE O APA SACALIE''

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 21 Noi 2005, 22:54

Vezi ca de chenti se stie numai prin zona Sibiului,la fel denumirea de jimbla(mreana mica )nu o stie toata lumea dar oricum tare faza cu ,,VIERMUSTII''.....,,BINE INTELESC PE O APA SACALIE''[/quote]
jambla seamana cu mreana dar are 2perechi de mustati si mreana numai una si nu creste mai mare de kil foarte rar prinzi eu inca nu am prins.am fost sapt trecuta pe OLt si am prins niste mrene bune de pus la fum peste kil la rama alba.abia astept sa se mai duca zapada sa le mai ard la "marma" rama. :D

dalea robert
senior
senior
Mesaje: 347
Membru din: 27 Noi 2009, 02:02
Localitate: Bucuresti

Re: viermii de salcie

Mesaj de dalea robert » 03 Aug 2012, 12:01

Mai stie cineva pe unde se pot gasi/cumpara viermi de salcie? Vreun magazin pe langa Bucuresti, sau pe langa Dunare, in afara de Tulcea, la sensul giratoriu, cum am auzit de la un coleg de suferinta?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Scrie răspuns