pescuitul la somn cu momeala vie

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
AlyMol
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 19 Sep 2008, 00:37
Localitate: Bistrita-Nasaud

Mesaj de AlyMol » 19 Sep 2008, 13:29

buna!! in ce locuri se gasesc tiparii?

Avatar utilizator
CataZander
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 19 Aug 2008, 09:41
Localitate: Timisoara/Deva

momeli pt somn

Mesaj de CataZander » 02 Dec 2008, 17:33

Din filmuletul asta se pot afla cateva momeli preferate de somni dac ajuta cu ceva :shock: www.silurusglanis-video.com/homme_silure_3/

Avatar utilizator
hegedusalin
veteran
veteran
Mesaje: 743
Membru din: 05 Ian 2008, 17:49
Localitate: Tg mures

Mesaj de hegedusalin » 11 Dec 2008, 20:12

:shock: :shock: :shock: :shock: no comment

mircea79
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 25 Dec 2008, 17:39

Mesaj de mircea79 » 25 Dec 2008, 17:55

salut.ma numesc Mircea,de ceva vreme pescuiesc in felul acesta la pestisor viu,am vazut ca pescuesti doar cu tipar,dar la pescuitul somnului in acesst fel merge foarte bine si cu caras,platica,crapustean (500-1000 gr),nu am fost atent pe unde pescuiti voi ,dar cu cat e mai mare pestisorul cu atat intra mai mare somnul,eu pescuiesc in acest fel in Franta pe fluviul Sena,unde am avut capturi foartye frumoase,dar si scapari de monstri care nu am apucat macar sa ai vad,acum insa m-am achipat cu scule adevarate si sper ca la inceputul sezonului din 2009 sa i-mi fac poze cu capturi adevarate...aceasta tehnica se numeste pescuitul la balon,asa se numeste aici si in Italia,este foarte des folosita aici..sper sa mai vb pe aceasta tema,si daca vreti ceva informatii ,intrebatima pt ca m-am documentat foarte bine...si pot sa va dau detalii amanuntite...

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 25 Dec 2008, 19:13

Buna Mircea,

Aceste "noutati" despre care vrei sa ne vorbesti le cunoastem aici pe site de la inceput.
Vezi ca si eu pescuiesc pe Sena. Poate ne vedem.

Tudor

Avatar utilizator
Ionut Petrea
veteran
veteran
Mesaje: 627
Membru din: 24 Dec 2008, 21:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut Petrea » 27 Dec 2008, 19:08

Eu am pescuit in general pana pe la sf lui septembrie la somn,iar cel mai bine mergea la rame groase de brazda(cam cat degetul mic in diametru{sper sa nu fi exagerat,dar din amintiri,cam asa e}-cate 3-6 pe carlig 4/0),coropisnite mari(ca sa se mentina vii mai mult timp pot fi legate pe carlig cu o ata/fir) si pestisor,dar mai rar.Mai merge la ficat alterat(nu am incercat,dar am sa incerc in 2009).Fir intins
Intotdeauna C&R

mircea79
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 25 Dec 2008, 17:39

bete speciale somn

Mesaj de mircea79 » 30 Dec 2008, 21:31

salut Tudor

as vrea sa vb un pic despre betele de pescuit la somn,cum tu ai zis ca ai destula experienta,poate poti sa ma ajuti si pe mine un pic.eu folosesc 4 bete BLACK CAT BIG BAITER de 3.20 m,dar mai am nevoie de inca 2 s-au 4 bete de 3 m,am tot cautat eu pe net prin magazine si am dat de niste bete mai ieftine SHIMANO Forcemaster Catfish cu putere de lansare de 500gr,la pretul de 55 de euro,nu stiu daca ai auzit ceva de ele?normal eu as prefera sa i-mi cumpar tot bete BLACK CAT BUSTER 3m,speciale pt ape curgatoare,care sunt la 150 de euro bucata,si de aia ma gandeam sa fac si eu putina economie,de asta as vrea sa vb un pic despre bete,poate imi dai si tu ceva idei...vreau sa ma pregatesc si eu pt la anu,vreau sa merg in spania pe EBRO, si vreau sa fiu foarte pregatit ...

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 30 Dec 2008, 23:43

Nici o problema. Probabil ca locuiesti in regiunea pariziana. Fa 0611048773 si ne si putem intalni sa mai stam de vorba.

Tudor

stefanpescaru73
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 31 Mai 2009, 08:51
Localitate: calarasi

Mesaj de stefanpescaru73 » 31 Mai 2009, 09:37

DEPIND UNDE DAI LOCURI ,MOMEALA CE O FOLOSESTI ,TEHNICA DE PESCUIT PE DUNARE SI CA MOMEALA RAMA GROASA ,BUCHET ,LIPITORI,COROPISNITE,BROASCA EU UNUL PESCUIESC NUMAI PE DUNARE SI SANT MULTUMIT DE CE IMI OFERA DUNAREA(CAPTURI) DAR AM SI UN AVANTAJ SANT DIN JUD CALARASI SI AM POSIBILITATEA SA MERG LA DUNARE SA AVETI FIRE INTINSE

Te rog sa citesti regulamentul forumului inainte sa mai scrii. Ca sa fiu mai clar : pe net cand scrii cu majuscule inseamna ca tipi. Ori nu e cazul. Si e si mai greu de citit. AI INTELES ?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 15 Sep 2009, 15:27

Porumbelul merge bine la somn. Dovada :

http://www.youtube.com/watch?v=yoRNAkZB ... r_embedded

Scrie răspuns