pescuit cu pestisor si broscuta la clean

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
skycleaner
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 18 Apr 2006, 10:49

Mesaj de skycleaner » 01 Noi 2006, 22:29

Eu sunt un adept al pescuitului la clean cu varga, pluta si plumbi si cu vermisori. Nu prea am dat pe rau(desi Trotusul trece pe sub nasul meu) insa imi place sa merg pe lacul de acumulare de la Valea Uzului. Ultima oara am dat la broscuta fortat fiind de vremea nefavorabila(batea vantul in draci)si am dat pe fund fara pluta. Surpriza a fost pe masura pentru ca am scos cateva exemplare frumoase si am scapat unul de toata frumusetea. Oricum data viitoare promit sa dau din nou la broscuta. Cred ca se merita...

dan_81
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 05 Mar 2007, 19:57
Localitate: ORADEA
Contact:

Mesaj de dan_81 » 07 Mar 2007, 22:04

Eu zic ca cel mai bine merge o bologneza de 5-6 m cu pulta de 4-6g si carlig 4-6(mustad cristal de ex.).momeala cea mai buna e regina baltii sau piler cum se zice in bihor(se prinde cu plasa de 1m patrat).
Zona buna mi se pare cea imediat dupa repezis unde apa devine mai lina(vara) sau iarna si primavara in bulboanele mai adanci, pe langa mal abrupt.

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 19 Apr 2007, 17:19

Vreau si eu sa stiu cum pot pescui la broscuta si mormoloc cu pluta!Ceva monturi.....Eu sunt din tg-jiu....Dak poate cineva sa ma ajute..Id-Ul meu e :DraqDevil pe yahoo messenger

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 19 Apr 2007, 17:27

Sper sa nu fiu foarte off-topic, dar daca tot sunteti dispusi sa incercati la clean cu broscuta incercati si urmatorul mod: fara pluta, fara plumb, broscuta lansata pe langa maluri, bolovani, copaci, si jucata din bat, vara chiar la suprafatza apei. O sa aveti suprize mai mult decat placute, atat ca si capturi, cat si ca feeling in momentul atacului, care daca broscuta e jucata la suprafata, e foarte spectaculos si chiar in campul vizual al celui ce pescuieste. Cred ca tehnica se numeste la vedere, si seamana cu ce a descris si vijelie in acest topic.

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 20 Apr 2007, 11:26

pescar88 scrie:nu rad de tine sa stii ca chiar a dat rezultate foarte bune. :lol: :twisted:

Subscriu....
E adevarat :wink:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Puiu.BZ
veteran
veteran
Mesaje: 794
Membru din: 05 Noi 2006, 12:13
Localitate: Buzau

Mesaj de Puiu.BZ » 27 Apr 2007, 13:42

Ce ziceti de wobler de forma broscutei...sau a lacustei? A experimentat cineva?

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 27 Apr 2007, 13:57

Puiu.BZ scrie:Ce ziceti de wobler de forma broscutei...sau a lacustei? A experimentat cineva?
La vobler merge super bine si e f spectaculos......
Acum cu incalzirea apelor trebuie cautate in trusa cele mai mici de 2 - 2,5 - 3cm...
Rezultatele sunt spectaculoase :wink:
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 27 Apr 2007, 14:08

Puiu.BZ scrie:Ce ziceti de wobler de forma broscutei...sau a lacustei? A experimentat cineva?
Merge foarte bine... cel putin la voblere cu forma de greiere.... Am incercat cu ceva de la BassPro, cu niste greieri de la Jaxson si chiar cu uni verzi din bazar si, de fiecare data, aproape, a mers bine.

Puiu.BZ
veteran
veteran
Mesaje: 794
Membru din: 05 Noi 2006, 12:13
Localitate: Buzau

Mesaj de Puiu.BZ » 28 Apr 2007, 22:05

Merge foarte bine... cel putin la voblere cu forma de greiere....

Thks. E bine venita incurajarea voastra, asa ca promit sa ma "utilez" si cu jucarioarele cu pricina. Am vazut intr-un magazin in Bz, niste insecte tare apetisante...
1 Mai fericit!

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 29 Apr 2007, 08:17

Rotativa de 0 cu paleta rosie e ''mama'' lui.
Da in ea de nu mai stie de el!!!

Scrie răspuns