plumbul deasupra sau dedesubtul pestisorului?

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

ginval
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 13 Noi 2007, 21:08

plumbul deasupra sau dedesubtul pestisorului?

Mesaj de ginval » 17 Noi 2007, 21:07

va salut...sunt mai nou pe acest forum si nu am foarte multa experienta in pescuit...vroiam sa va adresez o intrebare in legatura cu pescuitul la stiuca cu pestisor viu referitor la montura si anume voi ce preferati si la ce ati avut cele mai bune rezultate...la montura cu plumbul dedesubtul pestisorului sau cea cu plumbul deasupra pestisorului...cand se poate folosi una eficient si cand cealalta,daca puteti face un foto si sa plasati aici al unor monturi folosite cu succes de voi ar fi excelent. de asemenea la ce adancime e bine sa se afle pestisorul viu raportat la adancimea apei,ce plumbi(greutatea acestora) si ce carlige folositi? va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 17 Noi 2007, 21:16

deasupra, 10 gr

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 18 Noi 2007, 03:31

pt salau pe dunare eu pescuiesc cu plumb (50-60g) dupa carligul (1-1/0) care e legat cu forfac de linia cu plumbul.

ginval
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 13 Noi 2007, 21:08

Mesaj de ginval » 18 Noi 2007, 11:09

johnnybravo scrie:pt salau pe dunare eu pescuiesc cu plumb (50-60g) dupa carligul (1-1/0) care e legat cu forfac de linia cu plumbul.
ma intereseaza pe lacuri si balti,nu pe dunare ca nu dau deocamdata in ape curgatoare.

Avatar utilizator
sapsiluap
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 135
Membru din: 24 Noi 2006, 20:06
Localitate: Deva / Cluj Napoca

Mesaj de sapsiluap » 18 Noi 2007, 12:18

Acum depinde daca vrei sa pescuiesti cu pluta sau fara ??? :?: :!:
Daca dai fara , vezi ca sunt la magazin, de pescuit niste T-uri de plastic care le pui p fir , apoi struna si carligul si plumbul jos. ( asa am vazut eu ca pescuiam unii)
Daca dai cu pluta max 15-20 gr , pui direct pe linie plumbul , apoi un opritor , struna si carlig .... ( metoda clasica)

Numai bine ,
Paul I

ginval
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 13 Noi 2007, 21:08

Mesaj de ginval » 18 Noi 2007, 15:18

eu folosesc plumb de 15 grame,culisant,montat pe linie,deasupra pestisorului,sub care pun un opritor...credeti ca e prea mare?voi ce plumbi folositi?sunt pe-aici persoane care dau si cu plumbul dedesubtul pestisorului pt ca nu prea am auzit si cand se foloseste mai bine acest ultim stil?

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 18 Noi 2007, 15:27

Parerea mea este ca,ideal ar fi cu pb.-ul deasupra,cu conditia ca pestisorul sa aiba loc sa inoate fara sa se agate de ierburi(bradis).Daca pescuiesti in ochiuri din vegetatie atunci obligatoriu trebuie sa pui pb-ul la fund ptr.a nu lasa pestisorul sa ajunga la ierburi.
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

ginval
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 13 Noi 2007, 21:08

Mesaj de ginval » 18 Noi 2007, 16:58

vreau sa pescuiesc la undita pe langa niste stufaris,aproape de mal.daca poate cineva sa-mi spuna cum se face corect montura cu plumbul dedesubt.

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel » 19 Noi 2007, 16:24

Pai e simplu:pb.-ul jos,mai sus un T special,culisant intre doua opritoare,de care vei agata struna cu tripla sau carlig simplu,(atentie,opritorul de jos,partea dinspre pb.adica,sa culiseze mai greu ptr.a nu avea surprize la intepare) mai sus pluta,culisanta si ea intre doua opritoare.Totul este culisant ptr.a te putea adapta la locul de pescuit,adica sa faci adancimea mai mica sau mai mare, sa lasi pestisorul mai jos s-au sa-l ridici spre pluta.O sa-ti dai seama mai bine la locul de actiune despre ce vorbesc.Totul este ca pestisorul sa inoate cat mai aproape de iarba(bradis)dar sa nu se agate! :wink:
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

stelian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 188
Membru din: 23 Noi 2005, 16:15

Mesaj de stelian » 27 Noi 2007, 20:17

Peronal prefer plumb culisant deasupra. Mai nou, m-am golanit furand de la crapari.
Nu-mi mai bat capul sa fac vreo montura...
Mai multe noduri, mai multe puncte slabe.
O chestie simpla e intotdeauna o chestie fiabila si eficienta.
Deci:
Bag un plumb culisant direct pe firul de pe tambur, sub el leg un vatej cu rol de opritor (si cu rol de vartej :) ) iar de vartej leg carligul cu pestisor.
Prima data mi s-a parut o tampenie, dar, ulterior, m-a cucerit.

In tot cazul, argumentul principal pt care prefer carligul sub plumb, ar fi ca nu se mai rasuceste aiurea obletele in jurul monturii.
Si, ca sa eviti sa se croseteze prea rau , poti sa pui varnis protector (de care folosesc crapistii). Asta va face firul sa stea ceva mai batos, si sa fie ma greu de crosetat. Vezi ca pe baieti ii doare rau treaba cu rasucitul in jurul monturii, ca am vazut mai multi vorbind despre niste diastantiere in "T". Personal, la vremea cand ma durea problema asta cu rasucitul, nu am avut distantiere la indemana, asa ca am preferat carligul sub plumb.

Scrie răspuns