Masterclen Adi- masacrul cleanului

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Închis
Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de MuskMd » 17 Sep 2014, 21:48

lasa-l bre ca omu nu prinde numai lacuste, prinde si fluturi :lol:

master whatever-ule tu sa fii sanatos :D , si sa dea numa clean din ala de aproape 50 la tine :lol: :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de SF » 18 Sep 2014, 18:36

Masterclen Adi scrie:a fost cam ca atunci cand arunci un caine de talie medie de pe mal..
:lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Masterclen Adi » 19 Sep 2014, 09:17

SF scrie:
Masterclen Adi scrie:a fost cam ca atunci cand arunci un caine de talie medie de pe mal..
:lol: :lol: :lol:
SF scrie:
Masterclen Adi scrie:a fost cam ca atunci cand arunci un caine de talie medie de pe mal..
:lol: :lol: :lol:
Caine talie medie 5-8 kg,clean in zona a prins my master initiatorul meu,un batran de peste 70 de ani,cu record de 3 kg,pestele vazut de mine era cu 1,5 kg mai mare.
La 70 cm lungime,sa zicem,depaseste un pechinez.Cleanul sare la inaltimi mari,fiind asemenea pastravului un peste destul de priceput.Un asemenea montrulez care iese pe jumatate din apa si da din cap de cateva ori produce un zgomot destul de puternic,plus ca era toamna,iar sunetul nu mai era barierat de copaci si zgomote diverse,toamna si iarna,apa se linisteste,si orice zgomot se aude de 3-4 ori mai tare decat primavara sau vara.
Aviz clenarilor cu zgomotul toamna si iarna,vedeti ca va simte imediat.

Cine nu cunoaste raul Neajlov,nu stie ce ascunde.
Si cu asta am incheiat cu polemica,adio rapitori.ro.

Ps:poate ma laud,dar macar am cu ce sa fac asta,nu m-am laudat cu stiuci de 5m lungime sau somni de 6 m.
Pentru ca nu prind asa ceva.
Eu pot sa prind kg intregi de clean,atata timp cat locul permite.
Si asta pentru ca,inainte sa ma laud atat,am studiat comportamentul acestui peste 12 ani de zile,adica de cand aveam 8 ani,bineinteles ca atunci aveam limitari in observatii din cauza varstei,insa de vreo 6 ani aceste limitari nu au mai avut granite.Cand ajungi sa dedici 30 la suta din cat traieste un om in medie unei specii de pesti,chiar devii atotstiutor pe specia respectiva,dar asta nu se intampla cand stai la tv toata ziua,si apoi iei si tu undita ca deh,este Duminica si daca-i sarbatoare mergem la pescuit.
Eu imi petrec ore intregi,sau chiar zile cu un caiet in mana pe marginea raului,notez parametrii apei (datorita acvaristicii am un mic laborator de chimie acasa),si cu fenolftaleina sau substante lichide masor ph-ul,duritatea apei,nivelul amoniacului,sau nivelul de nitriti si nitrati.
Apoi parametrii ca temperatura apei,fluctuatiile de nivel ale raului,turbiditate,eeetc.
Dupa ce fac asta notez media boartei (care apropo este un peste mult mai eficient la rapitor decat orice alta specie).
Acum dupa ce fac toate astea,mai prind si bag intr-un bazin clean tanar,aici ii studiez comportamentul,insa asta dupa o perioada lunga de adaptare, acesta incepe sa se comporte "natural"in captivitate dupa cateva saptamani,fiind un peste greu de obisnuit cu spatiile mici.
Bineinteles ca exemplarele sunt apoi eliberate dupa 1-2 luni.

Cei mai multi dintre noi lovim,dar nu prea avem cu ce.
Exemplu:folositi "ochi" falsi la rotative,cleanul uraste asta,acest lucru este eficient doar la stiuca si rapitori mari,dar si la biban,insa la clean faci cea mai mare greseala!
Ca sa ai succes pune in evidenta niste "solzi" falsi sclipitori pe paleta rotativei,de culoare verde,pe fond argintiu,niciodata auriu,si prinzi clean 1 dupa altul pe timp de toamna,cand temperatura apei nu depaseste 16 grade.

Imi pare rau ca s-a sfarsit asa,poate aveam de invatat de la voi cum pescuiti alti rapitori sau pasnici eficient,si sunt sigur ca va puteam "vinde" o gramada de ponturi despre clean,inventate sau nu,dar care putini le stiu.

Pa!

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de JB » 19 Sep 2014, 09:49

Interesante preocupari, dar sa-ti petreci 12 ani de studiu, din care doar ultimii 6 cu eficienta, sa masori pH, temperatura, parametrii de difractie in functie de solunar, etc, pentru ca apoi sa ajungi pe alt rau, tu ca master clean si atoatestiutor intr-ale acestui "rapitor", si sa dai gherle de zile mari doar pe motiv ca in apa aia se "usureaza" niste oi in mod regulat si strica pH-ul....
Parerea mea nu e ca ai fi un master clean ci doar prieten bun cu clenii din zona ta :elkgrin:

In rest e bine ca ai preocupari de acest gen! Bravo
Indubitabil!

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Masterclen Adi » 19 Sep 2014, 10:06

JB scrie:Interesante preocupari, dar sa-ti petreci 12 ani de studiu, din care doar ultimii 6 cu eficienta, sa masori pH, temperatura, parametrii de difractie in functie de solunar, etc, pentru ca apoi sa ajungi pe alt rau, tu ca master clean si atoatestiutor intr-ale acestui "rapitor", si sa dai gherle de zile mari doar pe motiv ca in apa aia se "usureaza" niste oi in mod regulat si strica pH-ul....
Parerea mea nu e ca ai fi un master clean ci doar prieten bun cu clenii din zona ta :elkgrin:

In rest e bine ca ai preocupari de acest gen! Bravo

Pai nu cred ca la 7 ani aveam un creier asa mare sa inteleg anumite lucruri,sunt foarte tanar,de aceea nu au fost eficienti restul anilor,plus pana mi-am intrat in mana.
Sa stii ca in orice zona se poate prinde clean cu observatiile facute pe un singur rau.
Stiu ca dupa ploaie spre exempolu,ph-ul apei scade,iar cleanul nu se hraneste cu fructe in aceasta perioada,ci consuma pestisori.
Acest lucru este valabil si aplicabil pe orice rau ai da dupa clean!
Pentru ca raul este mai mare sau are parametrii diferiti,nu inseamna ca toate studiile sunt aiurea,ci inseamna ca sunt la fel de aplicabile,deoarece specia vizata este aceeasi.
Stiu de asemenea ca in curenti puternici din timplul cresterii debitului de apa,cleanul nu se retrage in zone cu apa linistita,ci isi parasesc teritoriile,impartindu-se pe tot raul.
Indiferent de rau comportamentul cleanului este acelasi in proportie de 90 la suta!
Pe rauri mari ii plac apropierea malurilor si diverse obstacole din acele locuri.
Pe rauri mici,prefera mijlocul,insa sta foarte des la umbra salciilor de langa mal.
Asa ca putem trage concluzia: in ambele rauri isi stabilesc un teritoriu langa mal,ideea este ca poti studia 1 rau,si sa cunosti cum s-ar comporta pestele intr-un alt rau din alta zona foarte usor.
Chestia cu ochii pe rotativa este valabila oriunde!
Am spus ca am studiat Neajlovul,nu ca am pescuit doar acolo clean!
Am prins de asemenea clean cu aceleasi metode pe Arges si un canal de irigare (aici marimea lor era limitata).

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de JB » 19 Sep 2014, 10:13

Si atunci care ar fi explicatia ca pe 2 rauri, unul mic si unul (mai) mare, in aceeasi zi, aceleasi conditii atmosferice, pe cel mic am prins binisor, pe cel mare nici macar o prezentare, indiferent ca i-am cautat sub copaci, la margine de gropi sau de curenti? Raul cel mic se varsa in cel mare, am pescuit in ambele in decurs de cateva ore

Intrebarea nu e "la misto"!
Indubitabil!

Lemi
junior
junior
Mesaje: 83
Membru din: 28 Iul 2013, 18:38

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Lemi » 19 Sep 2014, 10:24

Masterchef tu chiar nu iti dai seama ca starnesti numai zambete cu postarile tale? Chiar atat de prosti ne crezi pe toti?
In toti acesti ani de studiu n-ai fost si tu in stare sa iti iei o rigla mai serioasa? La tine ce lungime are 1 cm? :D

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Masterclen Adi » 19 Sep 2014, 11:40

Lemi scrie:Masterchef tu chiar nu iti dai seama ca starnesti numai zambete cu postarile tale? Chiar atat de prosti ne crezi pe toti?
In toti acesti ani de studiu n-ai fost si tu in stare sa iti iei o rigla mai serioasa? La tine ce lungime are 1 cm? :D
Eu masor ochiometric ce trece de 25 cm pe rigla.
Nu imi place sa masor exact ceea ce nu merita,masor numai exemplarele mari:
Cele mai mari prinse de mine:
-1 kg: 40 cm
-1,2 kg: 43 cm
-1,6 kg: 48,5 cm.

Masurati o droie peste 25 cu rigla de 30 cm,dar pentru mine ce-i sub 35 sunt mici rau,tinerei.Numai ce trece de aceasta masura sunt demni de masuratoare.
De obicei masor exemplarele frumoase si cu o mica ruleta.

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de Masterclen Adi » 19 Sep 2014, 11:49

JB scrie:Si atunci care ar fi explicatia ca pe 2 rauri, unul mic si unul (mai) mare, in aceeasi zi, aceleasi conditii atmosferice, pe cel mic am prins binisor, pe cel mare nici macar o prezentare, indiferent ca i-am cautat sub copaci, la margine de gropi sau de curenti? Raul cel mic se varsa in cel mare, am pescuit in ambele in decurs de cateva ore

Intrebarea nu e "la misto"!
Comportamentul a fost diferit din mai multe motive,o sa iti dau un raspuns concret dupa ce imi zici ce metoda de pescuit ai folosit.
De asemenea spune-mi cum era vremea afara si luna,adica daca era nori sau soare pe cer.
De asemenea spune-mi unde mai exact ai pescuit pe raul mic,adica in apropierea imediata unde are loc confluenta celor 2 sau la 3-4 km cel putin distanta?
Ai folosit aceeasi tehnica pe ambele rauri?


DA,cleanul are un comportament diferit,dar daca il studiezi comportamentul lui are acelasi tipar!
Acest comportament este dat chiar si in intervalul aceluiasi rau.
Am prins in unele locuri clean la musca,iar in altele nici nu misca cu aceasta metoda.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Masterclen Adi- masacrul cleanului

Mesaj de semlecangheorghe » 19 Sep 2014, 13:12

Exemplu:folositi "ochi" falsi la rotative,cleanul uraste asta,acest lucru este eficient doar la stiuca si rapitori mari,dar si la biban,insa la clean faci cea mai mare greseala!
Imagine


Drace , bine boblerele or scapat de blestemul 'ochilor falsi...' :D
La genul asta de ochi te refereai??Sau??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Închis