Marimea pestisorului la stiuca

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 04 Oct 2007, 00:25

montura drako...dracho...sau cum i va zice...eu la iarna cu asta am sa dau :twisted:

rosu r.
veteran
veteran
Mesaje: 760
Membru din: 10 Aug 2006, 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rosu r. » 04 Oct 2007, 06:22

Pai daca e sa ne luam dupa marimea pestisorului eu cea mai mare stiuk am luat-o la un carasel de 15 cm si nu a fost accident!
Deci cum zice vijelie , de cele mai multe ori momeala mare inseamna peste mare!

Avatar utilizator
hades
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 03 Mar 2007, 17:57

Mesaj de hades » 04 Oct 2007, 08:26

Nu intotdeauna, dar de cele mai multe ori.....
Pai daca la vobler de 15 am luat stiuca de 10, si am avut atac la o marla de 25 cm, a vrut sa o haleasca masa...
Ce sa zic...
Daca ai vointa poti sa muti si muntii din loc.Daca ai creier, il lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 04 Oct 2007, 08:28

calinagape scrie:Foloseste careva pestisor mort?

Ce marimi?

Eu am pus la congelator diferite marimi si specii...

Aveti idee de vreo montura cu pestisori morti pentru stiuca, ptr la iarna, la copca?
Incearca iarna la copca o cicada :) Pe langa faptul ca nu te ia frigul s-ar putea sa ramai surprins de rezultate
Iarna pestisorul mort e bine sa fie jucat cat mai aproape de fund

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 04 Oct 2007, 08:52

dan popa scrie:O fi adevarata treaba cu zicala momeala mica - captura mica, dar am vazut prinsa stiuca de 7 kg la obletel mic si o marlita de pana 1 kg prinsa la ditamai babusca.....daca nu vedeam , nu credeam asa ca.....nu se stie niciodata!!!
Corect! Pe o balta pe care pescuiesc toamna tarziu la stiuca la peste viu, mi-a intrat la un caras de peste 250g marla pana in kil....Cumatrul meu, pe aceasi balta, a prins la oblete intr-o singura zi, una de 12kg si una de 5kg...mentionez ca in balta aceea nu exista oblete deloc... De asemenea, duminica, la spinning, i-a intrat uni prieten o marla pana-n 4-500g la un slider de 46g , cat capul ei...deci nu cred ca este o regula...

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 04 Oct 2007, 10:34

cand ii sa pape stiuca, papa si cuie numai sa fie in apa. Se zica ca stiuca daca e intepata odata nu mai mananca o perioada destul de mare de timp
Am ratat stiuca la stationar ca nu stiu cum a reusit sa taie firul si dupa ceva vreme, in aceeasi zi, am scos-o afara cu carligul si struna in coltul gurii. Si era o racheta putin mai mare decat palma :lol:
Si cat despre marime e destul de relativa treaba, ca am scos marlita din apa si pestisorul era de fapt ditamai carasul (pe jumate cat ea) desi de obicei la pestisor mare vine stiuca mare. Dar la pestisor mare apare posibilitatea ca in cazul in care nu intra nimic sa catalogam locul de pescuit: ''aici nu este stiuca'' desi monstrul viselor noastre e acolo, acoperit de ape :lol: :lol: :lol:

Ciuba
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 19 Ian 2008, 18:41
Localitate: zalau
Contact:

am prins stiuca de 4 kg,cu rosioara de 5 cm.

Mesaj de Ciuba » 09 Oct 2008, 01:50

Armand scrie:
Adelin scrie:Nu poti spune ca daca pui un carasel de 5 cm iei stiuci pana-n kil, iar daca pui de 10 iei peste kil, pana-n 3 kile. Depinde de populatia stiucilor din balta respectiva, de media pestilor prada si de bulanul pescarului, deci fiti pe pace ca nu gresiti daca puneti un pestisor mai mic sau mai mare, totul e sa nu exageram... :?
Nu asta voiam sa spun!
Eu pescuiesc cu carlig simplu, iar daca stiucile sunt active si atacurile frecvente posibilitatea ca o marla sa imi inghita carligul mult prea tare este mai mare in cazul in care pestisorii sunt mai mici. In aceste cazuri pun pestisori mai mari, sa pot agata inainte sa il inghjita de tot si sa pot elibera eventuale exemplare subdimensionate.
PS:Eu nu practic chestia aia cu asteptatul n minute dupa ce iti trage, scarpinatul in cap, in urechea stanga...etc si abea apoi sa agat. Agat imediat dupa ce vad o trasatura clara si am foarte rar rateuri!!

Attila27
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 14 Oct 2008, 12:17
Localitate: irlanda
Contact:

Mesaj de Attila27 » 14 Oct 2008, 19:35

consider ca nu trebui exagerat cu marimea pestisorului doar cind sinteti sigur ca sint monstri acolo altfel riscati partide ratate din cauza pestisorului.Eu personal am avut cell mai bun randament la clenut nu mai mare decit palma si pe riuri si pe balti(motivu pt care duc pestisori cu mine cind minca stiuca nu prea minca pestisori ,iar toamna mai rau) Daca balta e slab oxigenata carasu e cel mai indicat rezista cel mai mult in aceste conditi.Am avut cazuri cind cu peste foarte micut am prins stiuca frumoasa,si la peste marisor sa imi puie la incercare rabdarea pina sa ingita pestele mirlita(mirlita omoara pestele mare si de multe ori il lasa)Parerea mea daca ai mai multe bete sa incerci cu diferite dimensiuni si vezi la fata locului,ciar si specia din care face parte momeala conteaza enorm(eu am randament uneori cu bibanel)Dar de rabdare ai cea mai mare rabdare si o sa apara si rezultatela fir intins

touareg
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 25 Dec 2006, 19:32

Mesaj de touareg » 24 Dec 2008, 03:46

un lucru este clar,captura e pe masura momeli in cele mai multe dintre cazuri.Spunea cineva pe aici momeala mare peste mare si e cat se poate de adevarat.Cine cunoaste balta lui Raul?Este intre Carta si Scorei,si daca vrei rapitor du-te acolo

Avatar utilizator
Ionut Petrea
veteran
veteran
Mesaje: 627
Membru din: 24 Dec 2008, 21:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut Petrea » 25 Dec 2008, 18:13

Acum o luna am luat o stiuca la 3 kg la un grub micut de biban :P deci...in plus,pescuind acum 3 zile cu pestisor,la un clean cat palma mi`a intrat o "tinerica" de 400 gr,eliberata bineinteles.Apoi am pus un clenut cat degetul si am luat una la 2 kg si ceva,deci...trageti concluziile.Intr`adevar,in general,stiuca mare ataca momeala mai mare,dar nu este o regula 100%.

Scrie răspuns