coropisnita

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

dudi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 21 Apr 2004, 22:00
Localitate: cj-ms

Mesaj de dudi » 01 Sep 2004, 20:34

Dar cum sa le pastram un timp indelungat (cateva luni eventual)?

dudi

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 02 Sep 2004, 05:06

De ce ai nevoie cateva luni? Mai degraba le cauti iar in gunoi si le prinzi vii si sanatoase cand ai nevoie de ele. Gasesti la fel de usor si iarna ca si vara, doar ca sunt bagate mai la adanc
O saptamana, hai doua... merge sa le tii...dar cateva luni? Cam mult

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 02 Sep 2004, 10:34

Le impaiezi! Tin si 10 ani! :lol:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 06 Sep 2004, 08:25

Vechii egipteni aveau metode mai bune decat impaierea :D .

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 06 Sep 2004, 08:33

Merge si impaiata... ii pui doua ancore si dai cu ea precum cu un vobler, sau mai bine zi precum cu un popper :)

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

coropisnite

Mesaj de ovidiu14 » 17 Oct 2004, 10:46

Am reusit sa tin coropisnitele 5 zile intr-un suport facut de mine din sina de plastic in forma de U , acele canale de ghidare pt fire electrice ce au capacul gen sina , am separat aceasta sina din 5 in 5 cm cu cateva placute de plastic lipite in interior iar capacul l-am gaurit pentru aerisire cu gauri de 4, pentru comoditate am taiat bucati de 20 de cm si le-am lipit una langa alta formand un gen de nai, numai ca toate erau egale :D :D :D , mi-a fost mult mai usor sa am coropisnitele la indemana fara sa le dau sansa sa se manance intre ele si astfel doar trageam capacul in linie pana la urmatoarea ce trebuia folosita .Mie mi-a fost de ajutor sistemul si mi s-a parut tare confortabil si prin faptul ca nu trebuia sa deschid o cutie intraga dezvelind" taote coropisnitele ci numai pe cea care urma sa fie folosita....
e o idee.....
mai departe ,..........fir intins

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 17 Oct 2004, 11:45

Nu vreau sa stric placerea nimanui ... dar trebuie sa va spun ca de prin anii 60 am avut (dupa ce vazusem la altii ... mi-a facut si mie tatal meu) penare cu locasuri individuale pentru fiecare coropisnita. Din lemn.

Acum mi-asi face un penar din asta mult mai simplu. Cutii de la filmele foto. O cutie pentru fiecare coropisnita.

Si cum spune si Ioan S ... o idee ar fi sa va pastrati coropisnitele la rece. (temperatura de frigider) La pescuit in lada frigorifica, frogolit, sau mai stiu eu ce geanta de "tinut beri la rece". Cu cat este temperatura mai scazuta cu atat si activitatea acestor insecte este si ea mutl mai mica.
La rece i-mi tineam viermusi pentru perioada de iarna de pescuit la copca. Poate si coropisnitele pot fi pastrate tot asa. Nu stiu ... nu am incercat.
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 18 Oct 2004, 17:43

Ideea cutiutelor foto a enuntat-o si Wavedancer!

Fie-i tarana usoara!

Amin!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 18 Oct 2004, 17:45

costica_fishing scrie:Ideea cutiutelor foto a enuntat-o si Wavedancer!

Fie-i tarana usoara!

Amin!
E gluma? ca, nu l-am mai vazut de mult pe Wave pe forum, chiar ma intrebam intr-o zi pe unde mai este.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 18 Oct 2004, 17:47

Era un fel de gluma. Oricum, ma refeream la existenta virtuala "Wavedancer", nu la persoana fizica - titular de drepturi si obligatii subiective civile. :D

Scrie răspuns