Mufare/Demufare

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
CaTaLinZIF
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 08 Iun 2009, 22:31
Localitate: Falticeni
Contact:

Mufare/Demufare

Mesaj de CaTaLinZIF » 31 Iul 2009, 22:21

Salutare tuturor....spuneti-mi si mie cum procedati voi la montarea si demontarea segmentelor lansetei de fly pentru ca eu mi-am cumparat sculele anul trecut prin septembrie si a cedat batul la imbinarea segmentelor si vreau sa spun ca anul trecut am iesit de maxim 5-6 ori cu el, anul asta ce am facut mai multe iesiri. Oricum de prins nu prea m-am omorat sa prind ca la inceput a fost greu cu casting-ul, si nici akuma nu pot spune ca nu o mai dau in bara cu cate o plesnitura sau ca mai uit de copacii din spate si am ce ma catara prin copaci ca sa dau drumul firului din copac. Prima oara am zis ca a cedat ca e gol batul, dar in invelisul ala de carbon(cred ca fibra de carbon e) e plin cu grafit. Cred ca a cedat mai mult la demontare deoarece ma cam chinuiam sa-l desfac si asa am rupt si un inel, dar ala l-am rezolvat. Daca nu il bagam bine pierdeam varful pe apa, daca il bagam prea tare stateam jumatate de ora sa-l desfac ca sa nu pocneasca si iata ca astazi mergand in recunoastere undeva pe moldova intre gura humorului si campulung la plecare, nu era de ajuns ca am plecat cu coada intre picioare am reusit si l-am si rupt.
Se mai poate face ceva cu el? sau un sfat ca sa nu mai patesc la fel cu urmatorul? Si inca ceva, eu nu am folosit niciodata tipett...la ce se foloseste, pentru ce si in ce conditii....

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 01 Aug 2009, 14:50

ca la toate lansetele de altfel se introduc tronsoanele cu de´a sila unu in altu jucindute Lego... , adik sa se potrivesca intre iele :lol: ca si cind iei nadraji pi tini adica intii un krak apoi shel´alt... io am oghiceiu si inshep cu stingu... sau ma rog... cu virfu & ... :lol:

cind faci asta e bine sa le introduci oarecum rasucindule ca spre finalul stringerii sa fie inelele pe aceiasi linie

atunci cind e noua lanseta are tendinta sa iasa una din alta pe masura ce o vinturi sau in timpul drilului cu un balaur... si din cauza asta tre verificata si strinsa constant... eeee baieti puturosi au folosit banda adeziva ca sa le fixeze sau furtune siliconice bagate fortat... do not do it ! it is bad bad for you ! in felul asta imbinarea iti este ascunsa si nu vezi cind sa desprins cit de cit... iar vinturindo olea desfacuta o va uza neuniform ! got it ! this is very very important ! do not ruin your rod ! :lol:

daca de obicei le pastrezi protejate nu tre musai sa verifici tronsonul " baba " dar altfel e bine sa verifici caci daca ti-a intrat ceva in el cit de mic... o sa-ti pocneasca la stringere , ma refer la pietricele si fire de nisip and staff atunci cind le rezemi in picioare de ceva sau daca ai copii mici ei au obiceiu si indoapa gaurile sirguincios... atentie ! ferea ! mare grija ! :lol:

demontarea lor se face prin rasucire in sens opus asta ajuta impreuna cu verificarea lor constanta la o uzura uniforma

de preferabil sa le tii uscate caci daca sint ude si le stringi ai sa zici la demontare ca ti-a facut cineva o gluma si ti-a bagat intre ele lipchici iexpres la bucshe :lol:

diferenta de temperatura iti poate juca feste mai ales daca le tot strinji in cursul unei zi calduroase de vara cind ele sint oarecum dilatate si incerci sa le demontezi seara mai pe racoare

prin mentinerea prizei constant strinse si montarea si demontarea lor cum ti-am zis mai sus cica se produce prin uzura si un mic praf de grafit microscopic chipurile care ajuta la " priza " ( adica incet incet ai sa oxervi ca nu iti mai ies in timpul pescuitului una din alta de buna voie ca atunci cind e noua ) don´t ask ! ai did not see it ... deh microscopic... capisci ?
:lol:

unii care isi doresc o uzura mai lenta la imbinari le dau constant cu parafina... ai du not du that ider bicoz ielimina prafu ala care si asa nu il vezi dar tre sa ai faith ca iexista... deh chestii de religie de acu ... :lol:

in momentul in care ai robleme cu demontatul e bine daca ai inca o pareche de miini ajutatoare... fiecare tinind in paso doble de ambele tronsoane se rasuceste crucish adica in directii opuse tronsoanele si concomitent se traje olea de ele... dar olea olea...

daca iesti singur pe lume cel mai bine e sa ai o pareche de manushele de neopren cu tine si cu astea any given time demontezi orice lanseta... io am ca dau si la copca cu iele :lol:

de unu singur ai mari sanse sa le rupi cind ies una din alta si din cauza asta baieti le servesc in pozitie demna cu adevarat barbateasca ... ciuci sub jenunchi cu minle curate ... se pare ca in felul asta antomia ne permite noua humanoizilor o traiectorie mai driapta...

CaTaLinZIF
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 08 Iun 2009, 22:31
Localitate: Falticeni
Contact:

Mesaj de CaTaLinZIF » 01 Aug 2009, 19:02

multam mult de raspuns....era bine daca intrebam asta mult mai devreme...adik inainte sa rup lanseta :(( dar nu-i bai....o sa stiu ce am de facut de akuma inainte ca sa fiu in rand cu lumea. macar prin modul in care mi-ai explicat toate cele am mai uitat ca am rupt lanseta, ca de....nu mai puteam de ras in timp ce-ti citeam sfaturile... :lol: de akuma astept sa vina cealalta, mai nashpa ca am dat-o comanda in graba ca voiam sa ies saptamana viitoare iar si nu am gasit ce am vrut pe stoc, dar cred ca e buna si asta ce am ales akuma. Oi vedea pan la proba contrarie... :lol:

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 01 Aug 2009, 19:43

n-ai pt ce... :wink: :lol:

mai ai olea rabdare si maibi mai apare vreo domshoara cu compliectari la acielashi capitol care poa are si un curaj nebun de´iti iexplica cei ashela tipet si cu ce se maninca iel ... :lol:

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Mugurstefan » 01 Aug 2009, 20:28

kuintautti scrie:n-ai pt ce... :wink: :lol:

mai ai olea rabdare si maibi mai apare vreo domshoara cu compliectari la acielashi capitol care poa are si un curaj nebun de´iti iexplica cei ashela tipet si cu ce se maninca iel ... :lol:
Vroiam eu sa te intreb cei acela tippet, dar nu ma mai bag dupa ce ai scris ce ai scris per aici.
dar ia spune , stii ce ii ashela un 'stilist " ?? :lol:
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 01 Aug 2009, 20:38

Mugurstefan scrie: stii ce ii ashela un 'stilist " ?? :lol:
ba Mugure... tu ma sti destul de bine ca sa nu iei fix in serios tot ce scriu ... :lol: da sa spun driept nush la cei zici tu " stilist " :lol: ghine ? :lol: nu d´alta daa io dinamovist ! :lol: ai min hai Sport Clubu ! :lol:

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Mugurstefan » 01 Aug 2009, 21:25

Bine mahhh, ma prinsasi !
credeam ca te-ai atrofiat pe acolo printre reni...
just testing my friend ! :lol:
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

Scrie răspuns