flytying-ajutor de inceput-sfaturi pentru incepatori

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 19 Ian 2009, 21:59

bogdans scrie: Mi-a venit si niste quill de paun gata facut de la Luci si parca-i mai ceva decat ala care l-am facut eu..cred ca am dat cam tare cu guma de sters si l-am rupt cam scurticel
Aha! Acu recunosti ca l-ai rupt! Ma miram eu cum de nu-ti ajunge!

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 19 Ian 2009, 23:05

hmmm !
nu prea stiu de unde sa o incep...
primavara pastravul il gasesti in portiunile mai de jos ale raului nu pentru ca il aduce viitura ci pentru ca acolo se incalzeste prima oara apa,... la munte de multe ori e inca zapada si frig, si... apa rece...
pe masura ce se inainteaza in anotimpul cald, apa se incalzeste tot mai tare si atunci pastravul se trage catre izvoare, unde apa ramane respirabila pentru el ... asta mai ales pe rauri mici...
pe rauri mai mari cu debit deci si cu adancimi, il gasesti in continuare si pe zonele de jos tras in apele adanci (pt ca apa la fundul ei ramane mai rece)
din aceleasi considerente de multe ori gasesti pastravul primavara in curent, dar doar pe timpul zilei, pentru ca in curent de multe ori apele sunt mai putin adanci si mai insorite,... altfel, primavara devreme el este destul de slabit si amortit si se tine inca prin cotloane...pe masura ce inainteaza in sezon pastravul incepe tot mai mult sa iasa sa se hraneasca in curent astfel incat cam dupa 15 mai si pana la sfarsitul lui iunie il gasesti aproape numa' in curent sau in marginea lui ...
Ma !!!!! ..tu vrei sa-ti spun toate secretele ? :lol: :lol: :lol:
in toiul verii cand apele sunt calde, se trage in locurile adanci, ca e mai racoare, si avand destula energie se poate repezi si de acolo dupa o prada care-l tenteaza,... insa la festinurile din timpul ecloziunilor,... tot in curent trebe cautat :D... e drept ca deja incepe sa aiba "ore" de servirea mesei, astea fiind de obicei mai pe seara, si uneori dimineata devreme, pentru ca si toate gazele alea au obiceiul prost sa eclozeze tot pe racoare :D
catre sfarsitul verii, cand ceasul biologic le spune ca se apropie anotimpul rece si trebuie sa manance sa se ingrase, persista si se hranesc pe oriunde gasesc hrana, (deci tot in curent :D, ca apa face cel mai bun serviciu de cathering ), si fiind plini de energie acumulata peste vara, se misca mult dupa hrana, inclusiv in locuri line si mai adanci dupa pescuti...
cam asta ar fi ! referitori la raurile pe care pescuiesti, daca mi-ai zis Cerna deja mi-ai captat atentia... postul asta va costa o iesire pe Cerna !!!
eu am informatii foarte calde si direct de la sursa ca ala e un super rau, care nu tine numa' pastravi adevarati ci si niste lipani de toata frumusetea...
ca si pescuit, la inceput de sezon, respectiv primavara foarte devreme si cam pana da caldura sa iasa primele gaze, trebuie cautat cu nimfe...
aici eu as zice ca daca ii incerci cu niste "imitatii" de scorobeti, "liberi" sau inca in "coaja", si cu niste GRHE-uri, nu o sa gresesti de loc...
e drept ca fiecare apa are particularitatile ei, si ca fiecare pescar are si el "nimfele" lui de capatai da alea de multe ori in "no name", si indescriptibile pe sait, insa... tu incearca ce ti-am zis, eventual variatiuni pe tema lor, adica un beadhead, un guler de potarniche, sau de CDC, ceva, sau... vezi tu !... sau ma astepti pe mine ! :lol: :lol: :lol:
eventual mai poti sa ai la tine si niste "Prince" (tot cu beadhead) si niste Cooper John...
ca si uscate, tot pentru inceput de sezon e adevarat ca primavara trebe muste mai mari,... asta pentru ca slabit fiind dupa o iarna grea, si fara energie, prada trebuie sa-i fie consistenta ca sa-i merite efortul sa sara dupa ea...
nu e neaparat adevarata regula ca la inceput de sezon trebe muste inchise la culoare si mai spre mijlocul lui mai deschise... eu as zice ca e exact invers, dar ma rog...
ca si modele de inceput de sezon, iarasi pot sa iti spun ca sigur nu vei gresi foarte tare daca ai la tine niste "Adam's", March brown, si ceva efemere mai olive, sau galben murdar sau galben verzui,... ceva care sa cam imite culoarea lu asta din film:
http://www.youtube.com/watch?v=fD7pz0iHvvE (n-am gasit poza, asa ca te multumesti si cu film :D )
evident depinde mult si de apa si de specificul microfaunei din zona, insa... eu daca as veni pe la voi, as avea grija sa am astea la mine... si trusa de flytying, in caz ca ma insel :D
totusi ca si observatie as zice sa acordati mare incredere, atat la nimfe cat si la uscate diverselor nuante de olive !

si ultimul punct: eu pentru srimpi folosesc o pleiada de bodystrechuri, pe care si Luci am vazut ca le are pe sait, si mai sunt o alta gramada de skin-uri, foarte faine care le gasesti si pe la luci dar mai multe pe www.taimen.ro :D
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 19 Ian 2009, 23:45

deh mai miky, d'ai n-are ursu' coada si maimuta par la c...r :lol:
mie n-ai bine-voit sa-mi spui atatea ... :lol

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 20 Ian 2009, 00:04

:lol: :lol: :lol:
fff, tie ti-am aratat pe viu ! :lol:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 20 Ian 2009, 08:17

Da mie ce mi-ai aratat ? Sticla de wisky ca sa nu mai vad mustele ? :P

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 20 Ian 2009, 13:22

Miky,

Nu stiu daca vorbim de aceeasi Cerna,am inteles ca ar mai fi un rau Cerna prin hunedoara parca, zona Hateg si am vazut si nsite poze cu ceva capturi mari de pastrav,am auzit s de lipan acolo, poate de ala zici
Cerna de care zic eu e cea care se varsa in Dunare la Orsova,rau destul de mare,important (o sa-ti trimit niste poze daca vrei sa vezi cum arata), lipan nu cred sa fie ca de cand s-a construit barajul de la Herculane nu cred sa mai aiba unde sa depuna icrele,am auzit de la ai batrani ca era raiul lipanilor acolo,acu a inceput cleanul ca peste tot unde au disparut bastinasii..a fost si lostrita pana prin 90 cred,poate o mai fi si acu fiindca la cat e apa de mare are unde sa se zbenguie
Pastrav este dar destul de rar si mai rasarit,cred ca se populeaza mai rar sau deloc si atunci au ramas doar surviverii aia greu de pacalit. Anul trecut pe la 5.30 dimineata cand am ajuns ieseau niste braconieri cu o plasa, aveau intr-o galeata si 1-2 pastravi nu prea mari dar multa mreana vanata si foarte sanatoasa,cred ca si peste 500g

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 20 Ian 2009, 13:31

Bogdan,
vorbim de aceeasi Cerna, aia de la Herculane,...
raul Cerna din Hunedoara il cunosc bine,... si stiu ce poate... :D
insa eu ma refeream la raul Cerna de langa Herculane,... acolo is lipanii aia de care iti zic eu ... trust me ! :D
n-am apucat sa merg eu pe el, de aia si vreau sa vad minunea, insa... stiu martor in "viata", de netagaduit, care in toamna s-o pozat cu lipani pe raul ala, special sa ma scoata pe mine din minti :lol: :lol: :lol:
si zicea intradevar si de multa mreana vanata !
si tot asa zicea: 15-20 km de Herculane :D
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 20 Ian 2009, 13:41

Aha, good news,atunci la vara facem una daca esti dispus sa vii pana acolo,eu-s cu cazarea si transportul pe rauri(am 3 rauri cu pastrav pe o portiune de 30 km de drum national,n-am stiut ca mai e lipan pe Cerna daca la spinning nu-l poti prinde
Mi-a zis odata un prieten c-a vazut niste pesti mai lungi de pe un pod in Cerna si care de sus aratau cumva ca niste salai,cumva vargati se vedeau pe spate,sa fi fost lipan?
Pe Lotru mergi?ca-i ceva mai aproape de tine,inainte era pastrav mult,am fost imediat dupa 90 si am prins chiar si jos la Voineasadar sus era nebunie de ei,cum te apropiai de apa cum tasneau in toate partile

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 20 Ian 2009, 13:50

mai stii? e posibil sa fi fost si lipani, desi lipanii nu sunt vargati... mai degraba pastravii priviti de sus in apa pot parea oarecum vargati
insa de existenta lor nu ma indoiesc, intrucat sursa de unde stiu e de foarte mare incredere,... e ca si cum as fi fost eu acolo... :D
sa speram ca s-o arata la vara o ocazie... :)
Lotru l-am batut si il bat de multi ani si ai dreptate... asa era... odata !... intre timp s-a braconat destul de mult ! in jos de Voineasa e putin probabil sa prinzi ceva, pana la confluenta cu Latorita,... de acolo in jos pana la varsarea in bradisor, da sunt sanse,... dar nu este un mega rau...
in sus de voineasa, da, de cativa ani a inceput sa fie iara pastrav, eu am pescuit in sus de lacul Balindru...
Lotru insa e frumos la Obarsie, si desi aproape de varsarea in lac e destul de braconat mai este peste,... dar mai frumos de pescuit pe Lotru este daca o iei in sus pe el de la Obarsie spre Cabana Aviatorilor...pe acolo e o frumusete, raul aproape ca curge prin gol alpin... fain !...
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 20 Ian 2009, 15:34

Poate facem un schimb de poze cu ape demunte,sa vezi si pe cerna ce peisaje sunt,o sa-ti scriu pe privat sa nu transformam forumul intr-o discutie care pe altii poate nu-i intereseaza,mai ales ca era vorba de flytying

Scrie răspuns