first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de Hell » 18 Ian 2013, 22:10

uita-te la riviuuri

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de MuskMd » 18 Ian 2013, 22:10

pare misto, si are si buclele gata facute ....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de tavistan » 19 Ian 2013, 00:44

MuskMd scrie:pare misto, si are si buclele gata facute ....
... sau nu... se pare ca unii au gasit maimutze in cutiile alea de Sage la lichidare de stoc :roll:

Uite, eu am 2 din astea:
http://www.cabelas.com/product/Bargain- ... RRWidgetID

Nimic de reprosat, foarte supla linia! cica ar fi facuta de Scientific Anglers... Sage sa ramana la betze! :roll: Tare mi-e mie ca snurul ala de la Sage e doar o chinezarie penibila dar branduita... Ma intreb cate snururi au vandurt ei cu 80 de dulai, cat e pretul fara discount.

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de Jedi » 19 Ian 2013, 02:10

Michael scrie:ce parere aveti de firul asta?

http://www.cabelas.com/product/Sage-Ult ... t104721480

e bun de ceva?
Am avut un Sage TCR (firul nu lanseta) de clasa 8 care-i acu in posesia lu varu Dumitru...E foarte usor pentru o joarda mai voinica si lozinca suna cam la fel cu asta....performance...fine tuned pentru jorzile moderne...bla bla...Acu as lua o clasa mai mare din firul TCR dar nu am idee cum e Performance Taper asta din link....
Intr-o vreme se spunea ca Rio facea firele Sage.... :roll:
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de tavistan » 20 Ian 2013, 13:12

Mda... era vorba ca Rio a fost cumparat de Sage.... cu toate astea, daca ar fi sa cumpar un snur cu 80$ as lua un Rio nu un Sage (sasta doar daca as avea de asles intre astea doo)

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de Michael » 20 Ian 2013, 13:28

Am luat un 4 si-un 5 sa vad care se impaca mai bine cu batul clasa 4 ce-l am.
Sper sa nu ma fi intepat cu firele astea.
Am mai luat si o mulineta cabelas wind river 3/4 pentru ca okuma slv de 5/6 e cam mare la Redington de 4.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de Michael » 22 Feb 2013, 00:17

caur un snur sinking clasa 4-5, daca e posibil un vision attack sau ceva comparabil calitate-pret.
stiti cumva unde as putea gasi?
primavara se apropie si ma tot gandesc la scobarii aia multi... :D

vreau sa pot juca nimfe pe la gura scobarului fara a trece la french sau czech nimphing...e posibil cum gandesc eu ca as vrea?
adica sa tarasc nimphele pe fundul timisului cu snur si leader sinking.
de asemenea ma gandesc ca un snur sinking m-ar ajuta si la streamere de avat, stiuca.

orice sfat e binevenit, multumesc.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de MuskMd » 22 Feb 2013, 06:37

salut :)
pescuitul cu sinkinguri e o chestie usor mai complicata.
pt betele d eo mana ai la dispozitie cam urmatoarele dispozitive de "scufundare" :lol:
1: splitshot pe leader :D : simplu, la indemana si ieftin. dezavantaje : its a pig to cast. bila aia are greutatea ei proprie separata de fir si va fi un lanseu relativ urat in care trebuie sa ai grija sa nu iti dai peste bat si sa incurci leaderul.... poti sa incerci sa vezi cum e.... inca un dezavantaj : coboara suficent de jos doar pe apa relativ mica si curent mai slab. nu prea simti mare rahat ce se intampla la musca din cauza ca prima oara vine greutate bilei.

2: leader sinking. asa numitele polyleadere au creat aproape un curent in ultimii ani avand multiple aplicatii. f faine pt diverse lanseuri , nu sunt greu de utilizat iar la aplicatii de streamere sunt f bune. costul e un pic mai mare ca la un leader normal dar in final nu se consuma in fiecare zi. la nimfa va funtiona doar daca pescuiesti in lung si atacul pe musca e atac nu pupatura :lol: ca la pasnici......la clean e boboc. se gasesc in diverse rate de scufundare.... de exemplu Airflo ....

3: fir dedicat cu sink tip. ai sa gasesti diverse solutii specializate pe la firmele cu renume . ideea care e : firul e unul normal dar primii 2-4m sunt sinking. f ok ca utilizare , eviti de mult eori agatatura. nu coboara foarte jos der in zone cu apa de 1-2 m merge impreuna cu lestajul mustei. grozav la streamere unde recuperezi intr-un anume stil , la nimfa unde vei avea nevoie de prezentare ( deci nu exemplul de mai devreme cu lung si tractata) vei avea o problema pt ca firul nefiind intins f bine nu prea simti ce vine la musca ta.

4: shooting head sink. e un sink tip mai lung :lol: .... daca e clasa mare si are rata de scufundare bazata poti aborda in functie de curent si zone cu adancimi mari. bun la streamer...la nimfa ramane valida treaba cu atacul. in final daca plimbi musca si nu stii ce e cu ea o plimbi degeaba. belelele la capitolul asta incep la lanseu . ca sa poti sa ridici sarpele din apa va trebui sa recuperezi de fiecare data pana aproape sau sa faci diverse giumbuslucuri de casting sa ridici firul la suprafata iar dupa aia sa il smulgi de acolo. nu e o chestie f grea dar poate parea o corvoada la inceput in onditiile in care ai batul de jig in portbagaj.
dezavantaj : ca orice chestie dedicata tre sa o cauti mult , sa intuiesti o rata de scufundare si sa dai bani pe el. de multe ori nu putini.

5: fir full sink: la fel ca la shooting head sink dar mai greu de scos din apa . se mai agata pe adancime daca ajunge acolo, iar daca firul atinge substratul si musca e in alta parte problema de sensitivitate ramane, doar ca ia alte aspcte :lol:
la full sink eu incadrez si intermediarele dar alea is un fel de apa de ploaie la capitolul scufundari iar eu le prefer pt pescuitul la stiuca pe lac cand nu am de abordat adancimi f mari.
6: fir din buati. Vb cu hell sa iti casapeasca niste fire. dezavantaj : e de munca bre :lol:

mai e varianta de kkt cu indicator ( un fel de pescuit la pluta f apreciat de americani) la care nu ai nevoie de nik ca sa il practii...doar un gandac mare de foam poate ( cauta strike indicator pe youtube si ai sa intelegi imediat ce si cum )
su bineinteles mult prea cunoscutul stil cehesc............care e intradevar dead effective la speciile la care te poti apropia la 3-4-5m......

sper ca nu am uitat nimic si ..... iti stam la dispozitie pt mai multe informatii descumpanitoare din lumea flyfishingului romanesc..... :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de MuskMd » 22 Feb 2013, 06:38

ps : uita de fire de clasa 4-5 care sa aiba aplicatii la avat si stiuca :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

Mesaj de SVF » 22 Feb 2013, 15:59

poate parea o corvoada la inceput in onditiile in care ai batul de jig in portbagaj.

Tu de ce crezi ca eu am vandut tot ce era de spinn? :lol:

Scrie răspuns