first steps in fly fishing- sfaturi pentru incepatori

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 20 Ian 2009, 13:58

Cristi E scrie:
Tavi scrie: P.S. pe toate liderele cu care am dat am noduri :lol:
si pe ala de czech nimph ? :roll: :lol:
:D
Pe ala nu, ca nu am reusit sa-l leg de firul de musca :twisted: :lol:
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 20 Ian 2009, 14:04

Bogdan,
daca liderul pe care il ai arata ca cel de telefon, incearca cu un lider impletit...
pentru exersat e foarte bun si are avantajul ca nu are memorie... deci se intinde de fiecare data cum trebuie, chiar daca a stat luni de zile incolacit pe mulineta...
in plus, e mai moale decat un fir conic clasic dintr-o bucata, si daca reusesti sa-l intinzi pe asta bine in lanseuri, cu siguranta iti va merge mai bine cand vei pune unul d-ala conic in loc...
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 20 Ian 2009, 15:39

Fiind novice si neavand prea multe informatii si locuri de aprovizionare,am laut ceva Cormoran de pe piata,singurele din magazinele de pe-aici,capatul final e de 0.18 si tippet iam pus de 0.15..cam 1-1.2 metri din el,partea groasa sta numai in spire,e colac oricat am tras de el..poate nici nu-i vreo calitate..am mai luat un Devaux de la Luci dar am zis sa-l folosesc pe rauri mici la pastrav,capatul e de 0.15 si sa-i pun un tippet de 12-13
Din alea impletite de care zici n-am vazut pe niciunde,am citit ceva ca parca se fac din ata de legat?nu-s tot din mono?sau imi aduc aminte aiurea

Avatar utilizator
Cristi E
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 01 Mai 2004, 21:51
Localitate: Sibiu

Mesaj de Cristi E » 20 Ian 2009, 16:03

bogdans scrie: Din alea impletite de care zici n-am vazut pe niciunde,am citit ceva ca parca se fac din ata de legat?nu-s tot din mono?sau imi aduc aminte aiurea
majoritatea sunt din monofilament confectionate, cele impletite(furled leaders)
http://www.furledleaders.co.uk/
http://www.canerod.com/rodmakers/tips/f ... rboard.gif

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 20 Ian 2009, 17:49

Merci
Dar de unde gasesc sa cumpar?Parca facea cineva pe-aici dar nu stiu daca si vinde,nu era Sanya?

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 20 Ian 2009, 18:23

M-am gandit la o chestie ptr rauri mici cu pastrav,lipan,pescuit cu nimfe in curent...sa adaptez stilul in care pescuiam la rama cand eram copil..carlig,plumbul pe fir deasupra,plumbul mergea pe fund si se agata greu(biluta),am inteles ca unii folosesc plumbul pe fir..asa mi-ar fi mai usor fiindca nu intentionez sa pescuiesc cu cate 2-3 nimfe odata mai ales ca incepator fiind mi-e frica de monturi mai complicate unde-mi pot iesi tot felul de ghemuri si stai si descalceste..m-am gandit la :nimfa la capat nelestata, biluta de plumb cu gaura pe mijloc cam la 20 cm de nimfa si opritor fin si transparent de silicon(asa reglezi si distanta pana la musca)..asta si ca sa nu ma chinui sa leg nimfe care mai de care ma mult sau mai putin lestate si apoi sa le tot schimb pe apa pana merg la distanta la care trebuie..dar oare la lanseu nu pica aiurea pe apa?o fi mai bine cu plumbul la capat dar atunci iarasi e vorba de saltatori si alte chesti de care mi-e teama

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 20 Ian 2009, 18:42

lidere impletite avea si Luci la un moment dat pe saitu' lui, de vanzare...
mai sunt si altii care si le confectioneaza singuri, eu din pacate nu am prins smecheria... din prea multa lene... :)
vizavi de ideea ta cu nimfa nelestata si pb pe fir, hmmm! ce sa zic ?... mie nu mi se pare ok... mi se pare mai usor sa fac nimfele gata lestate, iar montajul a doua nimfe pe fir nu e greu de loc...
insa,... incercarea moarte n-are...
eu stiu pe cineva care pescuia tot cam in genul in care zici tu, numai ca in loc de bila de pb, isi lesta firul cu pasta de tungsten, foarte fin... am incercat si eu asa, dar nu ma impac cu stilul,... mi se pare ca nu am un control asa de bun ca atunci cand intre mine si nimfa nu e nimic altceva decat firul... :D
dar, respectivul prindea binemersi si era multumit cu reteta sa...
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 20 Ian 2009, 18:49

bogdans scrie:Fiind novice si neavand prea multe informatii si locuri de aprovizionare,am laut ceva Cormoran de pe piata,singurele din magazinele de pe-aici,capatul final e de 0.18 si tippet iam pus de 0.15..cam 1-1.2 metri din el,partea groasa sta numai in spire,e colac oricat am tras de el..poate nici nu-i vreo calitate..am mai luat un Devaux de la Luci dar am zis sa-l folosesc pe rauri mici la pastrav,capatul e de 0.15 si sa-i pun un tippet de 12-13
Din alea impletite de care zici n-am vazut pe niciunde,am citit ceva ca parca se fac din ata de legat?nu-s tot din mono?sau imi aduc aminte aiurea
ai pus tippet 1-1.2m sau n-am inteles eu bine??? si cum cadea musca? gramada, nu? :) mie mi se pare extrem de lung tippetul...

cat despre liderele impletite, da, sanya face. eu am doua de la el si am vazut cum procedeaza. nu-i complicat deloc :wink:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 20 Ian 2009, 19:06

ohoho,pasta de tungsten,materiale galactice...mai bine leg mai multe nimfe
Si io-s cam lenes,de-aia am legat doar vreo 10 muste in 2 saptamani(cu pretexturi ca n-am aia,n-am aia,astept comanda urmatoare)
Adi,cam de 30-40 cm l-am facut tippetul,si e cam la gata ca am mai schimbat,am mai rupt, ziceai ceva de o carte de tying pe CD,ia vezi dac-o mai ai ca mi-ar fi tare de folos sa nu mai omor oamenii astia cu intrebari aiuristice
Ce zici,poate iesi sambata -duminica cu noi(eu si Michael) la un casting ca se anunta vreme frumoasa..si ne mai arati si noua de ce nu se duce snurul ala cum trebe :D
Leadere impletite n-am vazut la Luci :? Sanya,daca esti prin zona poate mai ajuti si pe baiatu :oops:

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 20 Ian 2009, 19:12

si eu pun tippetul de vreo 30 cm. daca e mai lung nu-mi place cum pica musca.
se rezolva cu cartea aia si vedem cum facem si cu castingul ca mi-ar prinde bine si mie :wink:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Scrie răspuns