Fly .fr

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
blackmind
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 06 Sep 2004, 14:30
Localitate: pitesti

Fly .fr

Mesaj de blackmind » 27 Iul 2007, 22:15

salut,
are careva idee de pescuit la musca in franta, francezii saracutuii sunt dusi cu pluta nici in magazine de specialitate nu pot sa-ti spuna unde sa te duci cat sa platesti
sEe yOu aGaIn wHeN I dIe

Avatar utilizator
RIon
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 160
Membru din: 10 Iul 2006, 15:22

Mesaj de RIon » 17 Aug 2007, 18:24

HUH??? Francezii au fost si campioni monidali la musca, casa de muste Devaux e una din cele mai cunoscute... intr-adevar, habar nu au :D

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Fly .fr

Mesaj de tudor » 17 Aug 2007, 20:11

blackmind scrie:salut,
are careva idee de pescuit la musca in franta, francezii saracutuii sunt dusi cu pluta nici in magazine de specialitate nu pot sa-ti spuna unde sa te duci cat sa platesti
Ce specialitate avea magazinul unde ai fost ? :lol:

Avatar utilizator
cosmin81
veteran
veteran
Mesaje: 843
Membru din: 22 Ian 2005, 21:00
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de cosmin81 » 19 Aug 2007, 21:25

pey dushi cu pluta sunte ei in general. Intra pe forum Gobages.com si sunt sigur ca baietii de pe forum te vor ajuta! Depinde de regiunea in care te duci. Din pacate eu n-am mai tzinut cam demult legatura cu ei! ma invitasera in Frantza la un moment dat sa-i cunosc si ei erau incantati de romania si mai ales de muntzii Carpatzi si abia asteptau sa ajunga si ei pe aici!
"cand ultimul copac va fi taiat din padure, cand ultima caprioara va fi impuscata, cand ultimul peste va fi scos din ocean, omul va realiza un lucru....NU PUTEM MANCA BANI"

Avatar utilizator
cosmin81
veteran
veteran
Mesaje: 843
Membru din: 22 Ian 2005, 21:00
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de cosmin81 » 19 Aug 2007, 21:28

@ RIon

de unde si pana unde ai ajuns la concluzia ca Francezii habar nu au sa pescuiasca la musca? blackmind a zis doar ca nu stiu unde sa-l trimta sa dea la peste macar undeva cu plata, nicicum ca nu stiu sa dea la musca?
"cand ultimul copac va fi taiat din padure, cand ultima caprioara va fi impuscata, cand ultimul peste va fi scos din ocean, omul va realiza un lucru....NU PUTEM MANCA BANI"

Avatar utilizator
blackmind
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 06 Sep 2004, 14:30
Localitate: pitesti

Mesaj de blackmind » 24 Feb 2008, 19:28

Am gasit pana la urma cel mai apropriat rau de pescuit la musca; in districtul Aube pe Bar sur Seine - Neurville sur Seine. Rion stiu si eu ca francezii au iesit anul trecut campioni mondiali dar majoritatea raurilor se afla in sud adica la cca. 500-600 km de Paris (zona in care locuiesc). Oricum am fost la salonul international de pescuit sportiv si am strans documentatie despre toata Franta rauri, muste, lidere,momeli,nade etc...(in Franta se poate pescui pe rauri cu salomizi si la "viu"). Ideea e ca aici nimeni nu iti zice nimic... totul se cumpara tocmai de aceea am fost "obligat" de imprejurimi sa-mi achizitionez un atlas cu raurile din Franta, zone pareri ideei.
sEe yOu aGaIn wHeN I dIe

Avatar utilizator
blackmind
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 06 Sep 2004, 14:30
Localitate: pitesti

Mesaj de blackmind » 24 Feb 2008, 19:29

Ce specialitate avea magazinul unde ai fost ?
pai ma tudor dupa mintea mea avea "specialitate" de pescuit. Magazinul cu pricina se numeste Decathlon.
sEe yOu aGaIn wHeN I dIe

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 24 Feb 2008, 22:29

blackmind scrie:in Franta se poate pescui pe rauri cu salomizi si la "viu"). Ideea e ca aici nimeni nu iti zice nimic... totul se cumpara tocmai de aceea am fost "obligat" de imprejurimi sa-mi achizitionez un atlas cu raurile din Franta, zone pareri ideei.
Blackmind, francezii fata de romani sunt mai inchisi in ei, mai introvertiti iar pescarii lor nu se bucura prea tare sa le mai vina si altii sa le faca concurenta la pastrav si lipan! Totusi francezii din sud sunt mai prietenosi si mai petrecareti. Eu am vazut harti "halieutice" atat in ghiduri pentru turisti luate de la oficii de turism cat si la asociatii de pescari...Din cate stiu la ei nu prea exista zone interzise pe raurile cu salmonizi. Pur si simplu cand pescarii prind cam tot ce misca, vin cu camionul cu hidrobidoane si repopuleaza masiv! Ati auzit la noi in tara ca pe 30 aprilie in preziua deschiderii la pastrav vreo asociatie de pesc. sa cumpere cateva sute de pastravi adulti din crescatorie si sa le dea drumul in rau sau lac ca sa aiba ce prinde pescarii pe 1 mai? Ei bine, la ei asa se intampla de multe ori!
Si tot ca o curiozitate - am un amic francez pescar de pe youtube si l-am invatat cum se pescuieste la scorobetar adica metoda mustei "semiartificiale". Stii ce mi-a scris: "Vous, les roumains, vous etes les plus debrouillards et adaptables, dans la peche comme dans la vie!" adica suntem dati dracu si descurcareti! Cica va incerca si el metoda scorobetarului prin martie-aprilie cand incepe le ei sezonul de pastrav.

Avatar utilizator
blackmind
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 06 Sep 2004, 14:30
Localitate: pitesti

Mesaj de blackmind » 05 Mar 2008, 19:50

pe 10 martie se deschide sezonul de PM, sper sa am ce sa postez :roll:
sEe yOu aGaIn wHeN I dIe

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 21 Mar 2008, 10:26

blackmind scrie:
Ce specialitate avea magazinul unde ai fost ?
pai ma tudor dupa mintea mea avea "specialitate" de pescuit. Magazinul cu pricina se numeste Decathlon.
intamplator am fost si la decathlon in strasbourg, sincer nu stiu ce te astepti. Ala e un fel de Hervis, sau auchan. Oameni de acolo nu prea habar de nimic, si scule aveau numai de spinning (chiar m-am uitat dupa fly si pauza ceva cutii si leadere si in rest nimic) . Au gama aia GEOLOGICAL (produit en chine) in rest ca slabut.
Incerca pe google magazine de pescuit si o gasesti o gramada magazine mici dedicate.
Oricum a inteles cineva despre ce e vorba cu normele prefecturale>?
aia cu apele pe doua categori le-am inteles dar unde gasesc frate normele prefecturale.
http://fredlepecheur.centerblog.net/353 ... peche-2008
http://www.federation-peche-sarthe.com/ ... differente
the angler is catching xxx, not by the lure

Scrie răspuns